Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego w Muzeum - Zamku w Łańcucie jest już otwarte! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
W Łańcucie uroczyście otwarte zostały dziś odnowione Oranżeria i Ujeżdżalnia, składające się na Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Turyści będą mieli okazję przenieść się w czasie, do świata poprzednich właścicieli rezydencji.

Przypomnijmy. Oranżeria została wzniesiona według projektu Chrystiana Piotra Aignera na początku XIX w. Budynek służył nie tylko do przechowywania roślin kubłowych głównie w okresie chłodu, ale także organizowano tutaj spektakle teatralne czy rauty. W latach 60-tych założono tu ogród zimowy, gdzie można było zobaczyć małpki, papużki, żółwie, świerszcze, czy też egzotyczne rośliny, m.in. palmy. Choć było to ważne spotkanie z przyrodą, jednak wegetacja szkodziła murom i stolarce. Było tu duże zawilgocenie. - Marzyliśmy, by tę funkcję zmienić, wyprowadzić właściwie wrastające w podłogę palmy, których korzenie zniszczyły kanały rozprowadzające ciepło z pieców - mówił nam Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum - Zamku w Łańcucie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Otwarcie Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego na Za...

Teraz tego nie ma. Jedną z atrakcji jest instalacja przedstawiająca wirtualny lot balonem Jana Potockiego (pierwszego polskiego aeronauty). Są prezentacje interaktywne, mappingi, urządzenia holograficzne, podłoga interaktywna. Na parterze jest także labirynt, altana, są rolety z motywami ogrodów, miejsce na postument z rzeźbą Diany i imitacją fontanny. Z kolei na piętrze znajdują się sale poświęcone prawiekom Łańcuta i pierwszym właścicielom. Zobaczymy tu historie związane z kulturą stołu, życiem codziennym, podróżami, strojami kobiecymi, balami, zabawami dziecięcym.

Zainteresowani będą mogli np. rozpalić ogień w oranżeryjnym wirtualnym piecu czy samodzielnie dobrać kreację dla eleganckiej damy. Turyści poznają także np. tajniki zamkowej kuchni a nawet zatańczą menueta na multimedialnej podłodze, wzorowanej na posadzce z Sali Balowej łańcuckiej rezydencji.

Przypomnijmy. W trakcie prac remontowo-konserwatorskich, realizowanych w budynku Oranżerii dokonano niezwykłego odkrycia. Natrafiono na pozostałości zachowanego pod posadzką systemu grzewczego. Ze względu na zły stan ich zachowania, podjęto decyzję o demontażu murów, wcześniej skanując obiekty i wykonując szczegółową dokumentację. Z całej konstrukcji udało się wyeksponować piec i fragment kanału po stronie zachodniej, które można zobaczyć przy szatni.

Drugim budynkiem Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego jest Ujeżdżalnia, powstała w latach 1828-1830 z inicjatywy Alfreda Potockiego, pierwszego ordynata łańcuckiego. Pierwotnie była przeznaczona na miejsce nauki jazdy konnej. Wielu obecnych mieszkańców Łańcuta i okolic pamięta czas, gdy była halą sportową. Później budynek nie był udostępniany dla turystów i gości.

Po gruntownym remoncie można tu zobaczyć kolekcję blisko 50 pojazdów, zakupionych przez Muzeum po II wojnie światowej. Wśród nich znajduje się np. Kareta Polska - depozyt z Muzeum Narodowego w Krakowie, pochodząca z lat 20. XIX w., w przeszłości należąca do hrabiego Piotra Szembeka. Najprawdopodobniej korzystał z niej Fryderyk Chopin. Turyści będą mogli podziwiać także m.in. spacerowy powozik dla kilkuletnich dzieci, pochodzący z przełomu XIX i XX w. Zaprzęgano do niego kozy, a sam pojazd wyglądem przypomina miniaturę powozu dla dorosłych.

Pojazdy umieszczone zostały na oświetlonych podestach, jak na dawnych wielkich wystawach światowych. Goście zobaczą prezentacje pokazujące kulturę jazdy i powożenia.

- Pewną inspiracją dla nas na pewno było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - przyznał dyrektor Muzeum - Zamku. - Z tym, że my kładziemy nacisk na kulturę i tradycję.

Grzegorz Nieradka z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odczytał list ministra Piotra Glińskiego. - Imponująca jest lista inwestycji, które zostały zrealizowane w ciągu ostatnich 7 lat przez Muzeum - Zamek w Łańcucie. Ta instytucja kultury jest wzorem racjonalnego wykorzystywania środków.

Atrakcją dzisiejszego święta był pokaz repliki balonu braci Montgolfier i osoby w kostiumach stylizowanych na XVIII-wieczne.

Kompleksowy remont obiektów był możliwy dzięki realizacji projektu „Prace remontowo, konserwatorskie i budowlane Oranżerii oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych OR-KA II, III, IV, VII”.

Wartość przedsięwzięcia wyniosła ponad 32,5 miliona złotych. Dofinansowanie w kwocie blisko 22 milionów zł pochodziło ze środków europejskich. Niespełna 700 tysięcy zł pochodziło z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponad 7 milionów zł to środki z budżetu Województwa Podkarpackiego. Ponad 2 mln 600 tys. zł to środki własne Muzeum.

Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego można zwiedzać od piątku (24 czerwca), w dniach od poniedziałku do niedzieli. Szczegółowe informacje dostępne w Muzeum.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24