W piątek w Centrum Medycznym Medyk w Rzeszowie lekarze zaczną pracować na testach genetycznych, których wynik zakażenia koronawirusem znany jest w 6 minut. Wymazy pobierane będą z górnej części gardła, tzw. nosogardzieli. Ta technologia, zapowiadana w lutym przez prezydenta Donalda Trumpa, jest aktualnie wprowadzana w USA. W Polsce to nowość i testy nie są refundowane przez państwo.
- Testy nie są finansowane ponieważ w Polsce to nowość i brakuje nawet podstaw prawnych, aby państwo mogło za nie zapłacić. Na razie my wykonujemy je komercyjnie. Miejmy nadzieję, że już za niedługo będą one refundowane
- mówi lek. med. Stanisław Mazur, dyrektor Centrum Medycznego Medyk,
Takie możliwości pozwalają szybko wynajdywać i ograniczać ogniska zakażenia. Dodatkowo Medyk w połowie sierpnia wprowadzi kolejną technlogię, która usprawni diagnozowanie chorych na Covid-19. Co to takiego?
- To aparatura, którą pozwoli nam na podstawie testów genetycznych zbadać 72 osoby w ciągu jednej godziny. Będziemy w stanie przebadać potencjalnych gości weselnych, uczestników konferencji, czy szkoleń jeszcze przed wydarzniem i w bardzo szybkim czasie, wiedzieć kto jest bezpieczny, a kto może zarażać - tłumaczy lek. med. Stanisław Mazur.
Bezpłatne testy
Bezpłatne i ogólnodostępne testy na koronawirusa można robić przy Centrum Medyczne Medyk przy ul. Rejtana. Tam funkcjonuje samochodowy punkt poboru drive-thru, w którym specjalnie przygotowani do tego lekarze i pielęgniarki pobierają próbki. Wynik takiego testu znany jest nawet po trzech godzinach.
- Oprócz tego Medyk wykonuje testy z krwi na przeciwciała. Są to testy jakościowe, gdzie próbki pobieramy z palca, jak też ilościowe pobierając próbki z łokcia. Dodatni wynik testu może świadczyć o trwającej infekcji, ale także o przebyciu zakażenia w przeszłości i byciu uodpornionym
- informuje lek. med. Stanisław Mazur.
Pierwsi w Polsce
Centrum Medyczne Medyk prawdopodobnie jako pierwsze w Polsce dysponuje sześciominutowymi testami genetycznymi na koronawirusa. Nowe technologie stawiają podkarpacką placówkę w czołówce polskich ośrodków, które zajmują się przeciwdziałaniem i diagnozowaniem choroby wywołanej przez koronawirusa.
- Chcemy pokazać, że jesteśmy świadomi i sprawni. To czym Podkarpacie różni się od reszty Polski, to fakt, że ponad wszelkimi podziałami w tym politycznymi, chcemy stworzyć tutaj nowoczesny system, który pozwoli nam czuć się bezpiecznie przed drugą falą zachorowań na koronawirusa - twierdzi lek. med. Stanisław Mazur.
Epidemia nie gaśnie. COVID atakuje serce
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Ostrowska-Królikowska pierwszy raz o wnuczce. Radosne słowa do maleńkiej Jadzi [FOTO]
- "Królowa Życia" wreszcie ściągnęła doczepy. Szok, co naprawdę ma na głowie | ZDJĘCIA
- Nie uwierzycie, gdzie pracuje dziewczyna Żyły. Jej koleżanki pękają z zazdrości
- Sąd orzekł, że to Zając jest winna w sprawie jej dzieci. Wymierzył jej bolesną karę