Centrum Rozwoju Badmintona powstało przy I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Budowa kosztowała prawie 8 mln zł [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu uroczyście oddano do użytku nową halę sportową-Centrum Rozwoju Badmintona.
W I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu uroczyście oddano do użytku nową halę sportową-Centrum Rozwoju Badmintona. Piotr Pilch/Facebook
Udostępnij:
Halę sportową Centrum Rozwoju Badmintona uroczyście otwarto przy I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Patronuje jej Edward Lech, nauczyciel wychowania fizycznego, sędzia sportowy, wychowawca wielu pokoleń młodzieży.

Uroczyste otwarcie Centrum Rozwoju Badmintona przy I Liceum Ogólnokształcącym miało nastąpić już w kwietniu, niestety plany dyrekcji szkoły pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Inauguracja odbyła się w piątek 25 września z udziałem wielu znamienitych gości i była połączona z nadaniem imienia hali sportowej.

Budowa hali rozpoczęła się w styczniu 2018 r. Wartość całej inwestycji zamknęła się kwotą ponad 7,7 mln złotych. Dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki wyniosła 3,1 mln złotych, a z budżetu Przemyśla przekazano ponad 4,6 mln złotych. Odnowiona została także cześć elewacji szkoły, pięknie wkomponowana we wnętrze hali. Na ten cel wydane zostało 65,3 tys. złotych, w tym 20 tys. zł to pieniądze z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony zabytków, a kolejne 10 tys. złotych z puli marszałka województwa podkarpackiego.

1 liga. ORLEN Upstream SRS Przemyśl pewnie pokonał KS Viret ...

Hala sportowa - Centrum Rozwoju Badmintona ma szerokość 20,1 m i długość 33,9 m. Może zostać podzielona na trzy niezależne sektory lub jet możliwość wydzielenia na niej np. sześciu niezależnych boisk do rozgrywek badmintona. Imponująca jest także wysokość obiektu, niezbędna do rozgrywania w niej meczów badmintona i wynosi 15,2 metra.

Dyrektor I Liceum Tomasz Dziumak witając zgromadzonych, przypomniał długą historię idei powstania nowej hali sportowej przy I Liceum, sięgającą roku 2008 i szereg osób, dzięki którym pomysł jej budowy się urzeczywistnił.

- Z tego miejsca chcę gorąco podziękować wszystkim tym, którzy na tej długiej drodze od 2008 roku do dzisiaj, wspierali, pomagali, przeznaczali środki, zabiegali o wsparcie u różnych osób i instytucji. Dzięki nim mamy to wspaniałe dzieło, które będzie służyć naszej młodzieży — mówi Tomasz Dziumak, dyr. I LO w Przemyślu.

Nawiązując do historii szkoły, dyr. Dziumak przypomniał o dwóch najważniejszych datach w jej dziejach:

  • 1628 rok, kiedy zaczęła ona funkcjonować w budynku przy Placu Czackiego w pobliżu kościoła oo. jezuitów
  • 1895, kiedy zostaje oddany obecny budynek I Liceum Ogólnokształcącego
  • 2020 oddanie hali gimnastycznej.

- Piszemy nową historię szkoły — zaznaczył dyr. I LO.

- Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę, aby ta sala mogła powstać. Jestem przekonany, że ta sala, Centrum Rozwoju Badmintona, będzie służyć nie tylko młodzieży z I Liceum, ale także przyczyni się do propagowania badmintona, a przez to promocję naszego miasta - mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

Zwrócił uwagę, że wiele osób było zaangażowanych w proces inwestycyjny, życzliwie wspierając go na każdym etapie.

4 liga podkarpacka. Polonia Przemyśl pokonała Błękitnych Rop...

Zarówno dyr. Dziumak, jak i prezydent Bakun podkreślali rolę ambasadora Centrum Rozwoju Badmintona, którym był ówczesny marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Podziękowania od niego, jak i własne przekazał wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

Na spotkaniu obecny był również poprzedni prezydent Przemyśla Robert Choma, który w 2017 r. podejmował decyzję o budowie nowej hali sportowej.

Wśród gości znaleźli się także członkowie rodziny Edwarda Lecha, który stał się patronem hali sportowej przy I LO. Tablicę z jego imieniem odsłoniła wnuczka profesora przemyskiego Gimnazjum nr I im. Juliusza Słowackiego. Pomysł nadania imienia Edwarda Lecha wypłynął z grona absolwentów tej szkoły, z roczników 1958 i 1962.


Zobacz też: Przemyśl ma swoją strongwoman. To Ewa Kopczak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie