Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny gazu w górę. O ile więcej zapłacimy za ciepło w Rzeszowie?

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
W Rzeszowie na razie nie są znane nowe ceny ciepła z sieci miejskiej.
W Rzeszowie na razie nie są znane nowe ceny ciepła z sieci miejskiej. Polska Press
Od 1 października wzrosły ceny gazu. Trzecia już w tym roku podwyżka gazu dla gospodarstw domowych wynosi 7,4 proc. Najmniej zapłacą ci, którzy na gazie tylko gotują, najwięcej ci, którzy ogrzewają domy.

Wrześniowa zmiana taryfy PGNiG Obrót Detaliczny (dwie poprzednie zatwierdzone zostały w kwietniu i lipcu br.) oznacza wzrost cen paliw gazowych o 7,4 proc., przy czym stawki opłat abonamentowych pozostają bez zmian.

Powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG Obrót Detaliczny.

Podwyżka o 7,4 proc. przekłada się na wzrost rachunku końcowego u odbiorcy w następujący sposób:

  • 0,72 zł /m3 – dla odbiorców używających gazu wyłącznie do gotowania (taryfa W-1) - wzrost o 3,36 proc.;
  • 4,48 zł/m3 – dla odbiorców korzystających z gazu do gotowania i podgrzewania wody (taryfa W-2) - wzrost o 4,63 proc.);
  • 13,76 zł/m3 – dla odbiorców wykorzystujących gaz w celach grzewczych (taryfa W-3) - wzrost o 4,89 proc.

Wzrost cen gazu na giełdach wpływa automatycznie na wzrost cen gazu dla przedsiębiorców, dlatego odbiorcy indywidualni muszą liczyć się m.in. ze wzrostem cen energii.

Nad nową taryfą przesyłu energii cieplnej pracuje MPEC Rzeszów

Prezes Lesław Bącal mówi, że na razie trudno przewidzieć, o ile ona wzrośnie. Jednym z elementów taryfy jest cena wytworzenia energii cieplnej. Na ile ona wzrośnie, zależne jest od dwóch wytwórców, czyli ciepłowni PGE Rzeszów i Fenice.

– Jakie będą nowe ceny naszej taryfy, na razie nie jestem w stanie tego powiedzieć[/b]. Jedno jest pewne, że Urząd Regulacji Energetyki trzyma w ryzach wzrosty taryf – mówi Lesław Bącal.

Zastępca prezesa spółdzielni mieszkaniowej Nowe Miasto Jerzy Kustra przypomina, że opłaty za ciepło w spółdzielni Nowe Miasto obliczane są w zdecydowanej wielkości na podstawie podzielników ciepła na kaloryferach, a wysokość opłat jest zależna od zachowania użytkowników mieszkania.

– Każdy zużywa indywidualnie prąd, gaz i energię cieplną. Inaczej płaci się za jeden kubik, a inaczej za 10 kubików – wyjaśnia wiceprezes Kustra.

Dodaje, że w poprzednim sezonie grzewczym było aż 5 podwyżek ciepła, nie wie natomiast, jak będzie w tym sezonie.

– Z zaniepokojeniem czytam informacje, że brakuje gazu i ile może podrożeć energia elektryczna i gaz. Spółdzielnia jest w takiej samej sytuacji, jak każdy odbiorca energii.

Ostatecznie to, ile odbiorcy zapłacą za zużycie gazu oraz energii cieplnej i elektrycznej, będzie zależało także od nich samych, czyli czy będą oszczędzali, oraz od tego, jaka będzie zima.

Polecamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24