Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań nie hamują, a materiały wciąż drożeją

Rafał Malik/ AIP
Rafał Malik, dyrektor Biura Zarządzania Najmem w Funduszu Mieszkań na Wynajem.
Rafał Malik, dyrektor Biura Zarządzania Najmem w Funduszu Mieszkań na Wynajem.
Stawki oferowane za warszawskie nieruchomości wciąż trzymają się maksymalnych pułapów. Na rynku pierwotnym trzeba dziś zapłacić ok. 8,5 tys zł/mkw., a na wtórnym ponad 10 tys zł/mkw.

Potwierdza je także analiza rynku wtórnego przeprowadzona przez serwis Morizon.pl. W lutym średnia cena oferowanych mieszkań w Warszawie wyniosła 10 306 zł/mkw. W porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku, jest ona wyższa aż o 12 proc.

Zgodnie z przewidywaniami ceny mieszkań wciąż systematycznie rosną, a trend wzrostowy w Polsce trwa już nieprzerwalnie od 5 lat. Jeśli cofniemy się do lipca 2013 roku, czyli do momentu, kiedy ceny spadły najbardziej, to okaże się, że obecna cena za mkw. w Warszawie jest o 27 proc. wyższa. Popyt na mieszkania pomimo wysokich cen wciąż nie spada. Osoby, które obecnie zakupią lokal z przeznaczeniem na wynajem, mogą liczyć na zysk roczny rzędu ok. 5,02 proc.

Najdroższymi dzielnicami nadal pozostają Śródmieście i Mokotów. Ale to nie znaczy, że stawki są takie same dla całego lokalnego rynku. Istnieją mieszkania, których ceny zaczynają się już od 5 000 zł/mkw., ale osoba zainteresowana zakupem musi iść na pewne ustępstwa.

Przeczytaj także:

Naturalnie można liczyć na nieco niższe ceny w stolicy, przy czym takie mieszkania na ogół wymagają generalnego remontu, są zazwyczaj zlokalizowane w blokowiskach budowanych jeszcze w latach 70/80 XX wieku lub są położone na peryferiach miasta. Dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania lub taka inwestycja nie stanowi dla nich priorytetu nie mniej ciekawą alternatywą jest także opcja bezpiecznego najmu instytucjonalnego.

Drugim najdroższym miastem jest Gdańsk. Tutaj ceny mieszkań na rynku pierwotnym wynoszą 7 982 zł/mkw., a na wtórnym 9 719 zł/mkw. Na trzecim miejscu plasuje się Kraków ze stawkami wynoszącymi odpowiednio 7 972 zł/mkw. i 9 046 zł/mkw. Natomiast miastem, w którym można kupić najtaniej mieszkanie niezmiennie pozostaje Łódź. W ciągu ostatnich sześciu lat łódzki rynek nieruchomości mieszkaniowych powiększył się aż trzykrotnie. Na rynku pierwotnym średnia cena za mieszkanie wyniosła w Łodzi 5 611 zł/mkw., a na wtórnym 4 979 zł/mkw.

W tym roku planujemy dalszą rozbudowę naszego portfela o kolejne inwestycje na ok. 200-250 mieszkań. Z możliwych lokalizacji bierzemy pod uwagę miasta z dużym potencjałem m.in. świetnie rozwijającą się Łódź, a także Poznań.

Drożejące materiały budowlano-montażowe skutecznie napędzają ceny mieszkań

Wpływ na wzrost cen mają przede wszystkim rosnące wskaźniki cen produkcji budowlano-montażowej. Z najnowszych danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny za luty br. wynika, że były one wyższe o 0,1 proc. w porównaniu do stycznia i aż o 3,6 proc. w odniesieniu do lutego 2018 r.

Prócz wzrostu cen materiałów budowlanych, przyczyn drożejących mieszkań należy upatrywać także w rosnących kosztach robocizny i windujących cenach gruntów pozyskiwanych pod inwestycje. Pomimo tego rynek wciąż dynamicznie się rozwija, a rosnące ceny nie zniechęcają inwestorów ani indywidualnych klientów. Z obliczeń Home Broker wynika, że w całym 2018 r. ceny nieruchomości w największych miastach Polski wzrosły o prawie 15 proc.

Obejrzyj wideo:

Płatność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w 2019 roku. Dlaczego mielibyśmy płacić za użytkowanie wieczyste, którego nie ma

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań nie hamują, a materiały wciąż drożeją - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24