Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cerkiew i kościół w Żernicy po remoncie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tomasz Jefimow
Tomasz Jefimow
Po raz pierwszy od wielu lat w cerkwi pw. św. Bazylego i kaplicy pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Żernicy k. Baligrodu odprawiono nabożeństwa. Do wsi zjechali się dawni mieszkańcy i ich rodziny.

Żernica Wyżna i Niżna to dziś tylko nazwy na mapie. Opustoszały całkowicie po akcji "Wisła" w 1947 roku. Przed wojną liczyły 1200 mieszkańców. Większość stanowili Ukraińcy.

Z przedwojennych budynków zostały tylko cerkiew i kaplica.

Murowana cerkiew powstała w 1800 roku. Podczas konsekracji, która odbyła się 26 września, została poświęcona św. Bazylemu. W 1936 roku rozbudowano ją i odnowiono. Podczas tych prac przedłużono nawę oraz rozbudowano zakrystię i babiniec. W tym też czasie wykonano polichromię wewnątrz świątyni.

Cerkiew użytkowana była do 1947 roku, kiedy to nastąpiły masowe wysiedlenia ludności zamieszkującej te tereny. Później przez pewien czas wykorzystywana była przez miejscowy PGR jako skład nawozów sztucznych. Od 1947 roku budynek niszczał. W latach 80-tych XX wieku zawaliła się wieżyczka. W 1994 roku dokonano częściowej rekonstrukcji dach, dzięki czemu dotrwała do remontu. Do dnia rozpoczęcia prac rekonstrukcyjnych zachowały się freski przedstawiające: św. Olgę, Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym oraz Kniazia Włodzimierza.

Kaplica rzymskokatolicka, w stylu gotycko-barokowym w Żernicy Niżnej zbudowana została z cegły w 1938 roku. Poświęcona została 29 maja 1938 roku przez ks. Jana Kruczka, ówczesnego proboszcza parafii Hoczew, pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Po wysiedleniu ludności wraz z działką przeszła na własność Państwowego Funduszu Ziemi. Sporadycznie odbywały się w niej nabożeństwa, ale zaprzestano je odprawiać przed kilku laty.

Oba obiekty podniósł z ruin Janusz Słabik z Krosna, właściciel firmy Cellfast, który wykupił w okolicy kilkaset ha gruntów.

Cerkiew przeszła generalny remont. Dach został pokryty blachą miedzianą, odnowiono elewację zewnętrzną. Zrekonstruowano także wnętrze świątyni. Położono drewnianą podłogę, zbudowano chór. Odrestaurowano zachowane malowidła i freski, pojawił się też ikonostas. Wykonał go ukraiński malarz i konserwator sztuki, Wołodymyr Romaniw, prof. Uniwersytetu w Iwanofrankowsku.

Odremontowano również zachowane do dnia dzisiejszego nagrobki, które znajdują się na przycerkiewnym cmentarzu.

Prace wykonane były w oparciu o zachowane fotografie oraz prowadzone konsultacje z ludźmi, którzy zamieszkiwali te tereny do 1947 roku oraz ich potomkami.

Kaplica ma nowy dach, podłogę, okna, wybudowano nowy chór, odnowiono ściany i ołtarz.

Właściciel zapowiada, że obie świątynie będą otwarte dla wiernych i turystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24