Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cerkiew w Nowym Bruśnie zmieniła się nie do poznania

Anna Janik
Dziś cerkiew w Nowym Bruśnie przeszła gruntowną renowację
Dziś cerkiew w Nowym Bruśnie przeszła gruntowną renowację Bartosz Frydrych
Nieduża, drewniana cerkiew św. Paraskewy, kiedyś filia greckokatolickiej parafii w małej wsi Nowe Brusno w gminie Horyniec-Zdrój stoi tu już 300 lat.

Po 1947 r., gdy zabrakło wypędzonych grekokatolików, cerkiew przejął na własność Skarb Państwa. W 1961 r. na skutek przecieków w dachu powstały ubytki zagrażające konstrukcji, a resztki wyposażenia, głównie zniszczony ikonostas, przewieziono do Składnicy Zabytków w Łańcucie oraz w Muzeum Narodowego w Przemyślu.

O włos od katastrofy

W 1980 r. budynek był zagrożony rozebraniem, a niedługo później ściany podparto stemplami i kozłami. Lepszy czas dla tej architektonicznej perełki nastał po jej przejęciu w 2014 r. przez Muzeum Kresów w Lubaczowie. Jego dyrekcja postawiła sobie za cel przywrócenie cerkwi wyglądu z początku XVIII w. W 2015 r. jarosławski zakład budowlano-konserwatorski wykonał nowe fundamenty, wymienił zniszczone elementy, odbudował babiniec i zrekonstruował kaplicy na piętrze, a także odtworzył kopuły nad nawą i sanktuarium. Poszycie dachowe wymieniono na gont, przywrócono także soboty, okalające cerkiew z trzech stron. Choć zmiany widać gołym okiem, nie oznaczają one końca remontu.

- Nadal nie wiemy, czy dostaniemy dofinansowanie od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Od niego zależy dalsze tempo prac - mówi Barbara Woch, z-ca dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Wróci ikonostas

A do zrobienia jest jeszcze sporo. Muzeum chce odbudować rozebraną przed laty zakrystię przy użyciu oryginalnych materiałów, zrekonstruować podłogi, stolarkę okienną i drzwiową oraz postawić ogrodzenie. Do cerkiewnych wnętrz mają wrócić odnowione elementów jego wyposażenia ruchomego z ikonostasem na pierwszym miejscu. Kiedy tak się stanie będzie to już druga tego typu atrakcja turystyczna w gminie Horyniec- Zdrój. Obecnie największą popularnością cieszy się zespół cerkiewny w Radrużu, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24