Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą dorobić poza rolnictwem, ale wolą z rolą się nie żegnać

LUCYNA TALAŚKA-KLICH
Piotr Pająk z Małopolski uważa, że coraz więcej osób musi szukać zajęcia poza rolnictwem
Piotr Pająk z Małopolski uważa, że coraz więcej osób musi szukać zajęcia poza rolnictwem Lucyna Talaśka-Klich
- Właściciele mniejszych gospodarstw łatwo nie mają - mówi Piotr Pająk, prowadzący gospodarstwo w Gronkowie (pow. nowotarski, woj. małopolskie). - Coraz więcej osób będzie musiało szukać zajęcia poza rolnictwem. Jego gospodarstwo duże nie jest, więc pan Piotr dorabia do rolniczego budżetu w firmie garbarskiej. Nie on jeden, bo gospodarze z Małopolski zawsze byli zaradni i pracowici.

- Kiedyś w co drugim domu pracował kuśnierz, ale odkąd turystów z Rosji jest mniej, sprzedaż kożuchów spadła - dodaje Piotr Pająk, który sprawdził, po jaką pomoc można sięgnąć z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

 

Coraz trudniej o dobry biznes

 

O "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" Piotr Pająk także słyszał. - Sto tysięcy złotych premii to mało nie jest, ale coraz trudniej o biznes, który mógłby być opłacalny - uważa gospodarz z Małopolski. - A jeśli się nie uda i trzeba będzie oddać pieniądze? Lepiej dobrze się zastanowić!

 

Biznesplan w tym działaniu zakłada utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy w przeliczeniu średniorocznym. Może to być także samozatrudnienie. Niektórych rolników zniechęca to, że osoba korzystająca z tej pomocy musi zarejestrować działalność. I to, że "beneficjent zobowiązuje się do podlegania ubezpieczeniu społecznemu na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych do dnia upływu okresu związania celem". Zatem do tego czasu nie będzie podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS-ie.

 

- To rzeczywiście może niektórych zniechęcić - mówi Jerzy Wzorek z Witoldowa (pow. bydgoski, woj. kujawsko-pomorskie). 

 

Domownik też skorzysta

 

Jednak - zdaniem gospodarzy - plusem jest to, że z pomocy na rozpoczęcie działalności mogą skorzystać nie tylko rolnicy, ale także małżonkowie gospodarzy, a nawet domownicy (ważne, by byli ubezpieczeni w KRUS-ie w tzw. pełnym zakresie). 

 

- Sto tysięcy złotych dla właścicieli dużych gospodarstw to by było niewiele, więc dobrze, że ograniczono pomoc dla tych mniejszych - uważa Jerzy Wzorek.

 

W PROW-ie zapisano, że gospodarstwo rolne, w którym pracuje wnioskodawca, ma wielkość  ekonomiczną nie większą niż 15 tysięcy euro. 

 

Poza tym, żeby wsparcie trafiło do prawdziwych rolników, jeden z warunków dotyczy płatności do gruntów rolnych. Powinny być przyznane temu gospodarstwu w roku poprzedzającym złożenie wniosku. 

 

Na sklep i nie tylko

 

- Dla osób z mniejszych gospodarstw to może być znacząca pomoc - ocenia rolnik z Witoldowa. - Jeśli ktoś chce zainwestować na przykład w sprzedaż bezpośrednią albo w sklepik na wsi, te pieniądze na pewno się przydadzą.

 

Premia w wysokości 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza stanowić będzie 80 procent kwoty pomocy, druga - 20 procent.

 

Ale to nie wszystko, ponieważ pomoc może być przyznana także tej osobie, która wystąpiła już o wsparcie w ramach poddziałania  "Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa"!

 

Rolnicy potrzebują szkoleń

 

- Z jednej strony to dobrze, bo niektórzy rolnicy mają dość codziennej walki o przetrwanie - mówi gospodarz z Podlasia. - Jeśli zajmą się czymś innym, to mają szansę odbić się od dna. Jednak nie oszukujmy się - właściciele małych gospodarstw to nie są biznesmeni. Prowadzę rachunkowość, ale wielu moich sąsiadów nie ma o tym zielonego pojęcia. 

 

Jego zdaniem przydałyby się bezpłatne szkolenia na ten temat w całej Polsce. - I na temat prowadzenia działalności gospodarczej - dodaje. - Wiem, iż czasami strach ma wielkie oczy, ale inne mądre przysłowie mówi, że lepiej dmuchać na zimne. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcą dorobić poza rolnictwem, ale wolą z rolą się nie żegnać - Strefa Agro

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24