Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą postawić pomnik Stana Borysa w Rzeszowie. "To wybitny artysta, należy mu się"

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Eugeniusz Buczek, mieszkaniec Widełki, złożył w lutym br. pismo do prezydenta Rzeszowa i rady miasta z pomysłem o wybudowanie pomnika Stana Borysa
Eugeniusz Buczek, mieszkaniec Widełki, złożył w lutym br. pismo do prezydenta Rzeszowa i rady miasta z pomysłem o wybudowanie pomnika Stana Borysa Paweł Dubiel
Mimo wielu lat spędzonych za oceanem Stan Borys nigdy nie zapomina o Rzeszowie. Tutaj dorastał i tutaj – we wrześniu ubiegłego roku – świętował swoje 80. urodziny. To właśnie przy okazji tego wydarzenia pojawił się pomysł, by na rzeszowskim deptaku, nieopodal kolegi Borysa z zespołu Blackout Tadeusza Nalepy, postawić pomnik twórcy popularnej „Jaskółki”.

Pomysłodawczynią wybudowania pomnika artysty w Rzeszowie jest Iwona Sadowska – reżyserka filmu dokumentalnego „Wolność jak płomień” o życiu i twórczości Stana Borysa. Według niej, monument mógłby być wyrazem hołdu miasta dla swojego sławnego mieszkańca.

- Przy okazji jego benefisu, który został zorganizowany w Wojewódzkim Domu Kultury, pani Iwona powiedziała, że dobrze by było, żeby w jego mieście wybudować jego pomnik

– opowiada Eugeniusz Buczek, mieszkaniec Widełki, od lat angażujący się w życie polonijne, fan muzyki Stana Borysa.

- Pomysł nie był mój, ale od razu bardzo mi się spodobał. Teraz to ja staram się o to, by jak najgłośniej rozpowszechnić ten temat. Byłaby to bowiem kolejna, wielka promocja Rzeszowa, która na dodatek ucieszyłaby świat artystów – przekonuje Eugeniusz Buczek.

Stolica Podkarpacia ma już jeden pomnik wokalisty-muzyka. W 2009 roku na ul. 3-go Maja odsłonięto pomnik zmarłego w 2007 r. Tadeusza Nalepy, który wraz ze Stanem Borysem w 1965 r. w Rzeszowie założył zespół Blackout.

- Stanowi może jeszcze bardziej należy się pomnik? – zastanawia się Anna Maleady, życiowa partnerka artysty. - Stan występował przecież na scenach światowych, zdobywał nagrody międzynarodowe i przy tym nigdy nie wstydził się swoich korzeni. Myślę, że taki pomnik byłby, nawet za jego życia, wyrazem tego, że Rzeszów o nim pamięta i w jakiś sposób honoruje. Na pewno byłaby to dla niego wielka chwila – dodaje.

Gdzie taki pomnik mógłby powstać i ile miałby kosztować?

- Idealną lokalizacją byłaby ul. Zamkowa, okolice Polskiego Radia Rzeszów. A koszt nie byłby znowu tak duży biorąc pod uwagę dzisiejsze realia. Budowa pomnika Nalepy wyniosła ok. 70 tys. zł, a ten pomnik powinien kosztować drugie tyle – twierdzi Eugeniusz Buczek.

Mieszkaniec Widełki przekonuje, że pieniądze na budowę pomnika można pozyskać z oficjalnej zbiórki, ale najlepiej, by w całe przedsięwzięcie chcieli zaangażować się biznesmeni, nawet z Nowego Jorku.

Stan Borys urodził się w 1941 r. w Załężu, dzisiaj jest to część Rzeszowa. Karierę rozpoczął w roku 1958 w rzeszowskich teatrach jako statysta i rekwizytor, potem grał w przedstawieniach. W 1972 r. zagrał samego siebie w filmie "Uciec jak najbliżej". W 1969 r. wydał swój pierwszy solowy album. Jego największe przeboje to: Anna, Jaskółka uwięziona, Listów pożółkła biel, Spacer dziką plażą, To ziemia.

Artysta przez wiele lat mieszkał za granicą, najpierw w USA (Chicago), potem w Toronto w Kanadzie i w Las Vegas. Powrócił kraju w 2004, ale dwa lata temu wraz z partnerką znów zamieszkał w USA.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24