Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą stworzyć wirtualną księgę poległych w latach 1914-1915 w Twierdzy Przemyśl. Może się na niej znaleźć nawet kilkanaście tysięcy nazwisk

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W Przemyślu i okolicach znajduje się wiele cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej. Nawet w obecnych czasach odbywają się na nich pochówki szczątków żołnierzy, ekshumowanych z różnych pól bitewnych. Nz. pogrzeb żołnierza węgierskiego na cmentarzu w Hnatkowicach w gm. Orły, 16 stycznia 2019 r.
W Przemyślu i okolicach znajduje się wiele cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej. Nawet w obecnych czasach odbywają się na nich pochówki szczątków żołnierzy, ekshumowanych z różnych pól bitewnych. Nz. pogrzeb żołnierza węgierskiego na cmentarzu w Hnatkowicach w gm. Orły, 16 stycznia 2019 r. Norbert Ziętal
Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl chce stworzyć wirtualną księgę poległych w latach 1914-1915, w walkach o twierdzę. Według szacunków, w twierdzy poległo 10 do 20 tys. żołnierzy.

- Chodzi nam o żołnierzy różnych narodowości, walczących we wszystkich armiach. Czeka nas żmudna i zapewne długotrwała praca — mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku.

Według szacunków, w walkach o Twierdzę Przemyśl w latach 1914-15 poległo 10 do 20 tys. żołnierzy austriacko-węgierskiej Cesarsko-Królewskiej Armii, Armii Cesarstwa Niemieckiego oraz Cesarskiej Armii Rosyjskiej.

- Startujemy praktycznie od zera, bo do tej pory nikt nie rozpoczął budowania takiej bazy danych. Prosimy każdego, kto ma jakieś informacje, np. o swoich przodkach, o kontakt przez naszą stronę na Facebooku. Oczywiście, najwięcej informacji spodziewamy się zdobyć w archiwach, m.in. w Wiedniu, Pradze i Budapeszcie — mówi Majkowski.

Oprócz księgi wirtualnej, w planach jest również umieszczenie tablic z nazwiskami na cmentarzach wojennych w Przemyślu i okolicach.

W wirtualnej księdze poległych znajdą się wszystkie dane, które uda się zdobyć o pochowanym żołnierzu. Imię, nazwisko, wiek, przynależność do oddziału, a także miejsce pochówku, ze wskazaniem, jeżeli będzie to możliwe, konkretnej mogiły.

Oprócz społecznego wymiaru, tego typu księgi mają zastosowanie praktyczne. Niemiecki Związek Ludowy Opieki
nad Grobami Wojennymi - Volksbund, w swoich bazach danych, papierowych i w wersji elektronicznej, ma ok. 4,8 mln poległych niemieckich żołnierzy. Dzięki informacjom Volksbundu wiele rodzin może dotrzeć na mogiłę swojego krewnego.


WIDEO: Blisko 700 rowerzystów z całej Polski na maratonie „Twierdza Przemyśl 2018”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24