Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą zagospodarować plac obok synagogi przy ul. Słowackiego w Przemyślu. Byłby poświęcony pamięci Reni Spiegel [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wizualizacja.
Wizualizacja. Natalia Filipek/PANS
Społecznicy z Forum Rozwoju Przemyśla wspólnie ze studentami Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu przygotowali koncepcje zagospodarowania placu przed dawną synagogą Scheinbacha, przy ul. Słowackiego w Przemyślu. Miejsce upamiętniałoby postać Reni Spiegel, młodej, utalentowanej literacki Żydówki, zamordowanej w 1942 r. przez Niemców w getcie przemyskim.

Renia Spiegel, Żydówka z Przemyśla, tydzień po swoich 18. urodzinach w 1942 r. została zastrzelona przez Niemców na ulicy przemyskiego getta. Pamiątką po niej jest niezwykły pamiętnik, który światło dzienne ujrzał dopiero po 70 latach. Swój pamiętnik Renia zaczęła pisać na początku 1939 r. Zdążyła zapisać aż 700 stron. Po jej śmierci pamiętnik odnalazł i przechował nieznany mężczyzna, który wywiózł go do Nowego Jorku i tam przekazał siostrze i mamie Reni.

Pamiętnik trafił do skrytki, w której przeleżał aż 70 lat. Dopiero w 2012 r. córka Ariany Spiegel-Bellak, młodszej siostry Reni, odnalazła dzieło. Wkrótce pokazała go Tomaszowi Magierskiemu, polskiemu reżyserowi, który mieszka w Nowym Jorku. To on sprawił, że pamiętnik „ożył”.

Specjaliści są pod wrażeniem talentu Reni Spiegiel. Mówią o niej „polska Anna Frank”. To żydowska dziewczynka, która przed niemieckimi nazistami dwa lata ukrywała się w Amstardamie. Pisała dziennik.

Pamiętnik Reni najpierw został wydany po polsku. Powstał film dokumentalny o Reni oraz spektakl teatralny, przygotowany przez młodych przemyślan, wystawiony m.in. w USA.

Przed umieszczeniem w getcie Renia mieszkała w niewielkim dom przy ul. Słowackiego w Przemyślu. Tuż obok synagogi Scheinbacha. Od kilkunastu lat budynek stoi pusty, znajdujący się przed plac jest zaniedbany.

- Skwer ten stanowi obszar zdegradowany, co wyraźnie wpływa na jakość przestrzeni publicznej oraz percepcję tego miejsca przez mieszkańców i użytkowników - twierdzi FRP.

Chcą to zmienić społecznicy z Forum Rozwoju Przemyśla. Nawiązali współpracę z Instytutem Sztuk Projektowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu. Studenci PANS przygotowali różne koncepcje zagospodarowania tego miejsca i wizualizacje.

Autorami koncepcji są studenci III roku Architektury Wnętrz PANS w Przemyślu:

  • Ewelina Lisowska,
  • Katarzyna Czarnota,
  • Mateusz Szeruga,
  • Natalia Filipek,
  • Sylwia Kowalska-Banat,
  • Sylwia Sobejko.
Wizualizacja.

Chcą zagospodarować plac obok synagogi przy ul. Słowackiego ...

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24