Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą zainwestować miliony dolarów

Aneta Dyka-Urbańska
Polska ma jeden z najgorszych w Europie wskaźników ilości frakcjonowanego osocza na tysiąc mieszkańców. Fabryka w Mielcu może sprawić, że nie będziemy uzależnieni od zagranicznych producentów.
Polska ma jeden z najgorszych w Europie wskaźników ilości frakcjonowanego osocza na tysiąc mieszkańców. Fabryka w Mielcu może sprawić, że nie będziemy uzależnieni od zagranicznych producentów. Fot. Aneta Dyka-Urbańska
Za 2 lata firma Bioton chce zakończyć inwestycje za 40-50 mln dolarów w wydzierżawionych od syndyka budynkach LFO. W Mielcu firma, znana dotąd z produkcji insulin ludzkich, planuje produkować leki krwiopochodne.

Bioton chce, by mielecka fabryka mogła frakcjonować 400 tys. litrów osocza rocznie (preparaty uzyskane z frakcjonowania litra osocza są warte około 1 100 zł). Musi mieć też możliwość rozwoju.

80 tysięcy czynszu

Gdyby się okazało, że strategiczne rynki zagraniczne są chłonne, zakład musi wykorzystać kolejne 400 tys. litrów osocza. Leki, które byłyby produkowane w Mielcu są wykorzystywane w leczeniu skaz krwotocznych, m.in. hemofilii.

BIOTON SA jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą biotechnologiczną, wytwarzającą ważne klinicznie i nowoczesne leki, wśród nich rekombinowaną insulinę ludzką i jej formy farmaceutyczne. Firma powstała w 1989 r. w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a w spółkę akcyjną została przekształcona w sierpniu 2004 r. Od marca 2005 akcje BIOTONU są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Bioton zawarł z syndykiem Masy Upadłościowej LFO umowę 10-letniej dzierżawy budynków w mieleckiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Ma także prawo pierwokupu przedsiębiorstwa. Czynsz będzie wynosił 80 tys. zł miesięcznie.

Dokończenie inwestycji

Spółka, jak informuje w jej imieniu Magdalena Pecho, nawiązała współpracę z jednym z największych europejskich producentów preparatów krwiopochodnych. To ma pozwolić na dokończenie inwestycji w Mielcu i wdrożenie technologii produkcji preparatów krwiopochodnych.

Ostrożny optymizm

W Mielcu te wiadomości przyjmowane są z zaskoczeniem, ostrożnie, choć nie brakuje i nadziei. O dzierżawie budynków LFO, które od lat stoją puste, dowiedział się od Nowin Mariusz Błędowski, prezes mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, zarządzającej strefą.

- Oczywiście, gdyby produkcja w tych budynkach rzeczywiście się rozpoczęła, ogromnie bym się cieszył. Przecież w końcu o to właśnie od dawna chodziło.

Deklaracja władzy

Prezydent Janusz Chodorowski deklaruje, że gdyby do uruchomienia produkcji rzeczywiście doszło, władze miasta przyjęłyby firmę z życzliwością. Starałyby się jej pomóc.

- To oczywiste, że byłoby miło, gdyby wreszcie telewizje w Polsce przestały pokazywać budynek LFO otoczony chaszczami mówiąc, że to fragment mieleckiej strefy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24