NOWINY
  TO CIĘ ZAINTERESUJE

  Dział sportowy poleca!

  Rozwiń
  Zwiń

  Dział sportowy poleca!

  • Sportowy Rozkład Jazdy
  • Kandydatki do tytułu miss Australian Open
  • Developres poległ w starciu z Busto Arsizio

  Chcę być prezesem

  Chcę być prezesem

  PAWEŁ KUCA

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rozmowa z JANUSZEM WOJCIECHOWSKIM, wicemarszałkiem Sejmu, jednym z liderów PSL: - W ostatnim badaniu CBOS, PSL poparło 7 proc. Polaków. Dlaczego ludzie nie chcą głosować na pana partię?
  JANUSZ WOJCIECHOWSKI

  JANUSZ WOJCIECHOWSKI ©Krystyna Baranowska

  - Martwią mnie te sondaże. PSL znalazło się w kryzysie organizacyjnym, finansowym i politycznym. Szukamy sobie miejsca na scenie politycznej.

  - Może czas partii klasowych już minął?

  - Minął, ale my nie jesteśmy takim ugrupowaniem. Często mówi się, że PSL jest partią chłopską. Owszem, naszą bazą są rolnicy, ale wypowiadamy się na temat wszystkich spraw, które dzieją się w państwie. Wystarczy spojrzeć na przekrój naszego klubu parlamentarnego, żeby dostrzec, że rolnicy nie mają tam większości. Mamy inny problem. Musimy odnaleźć się po wyjściu z koalicji z SLD.

  - PSL potrzebuje zmian personalnych?

  - Tak. Będę ubiegał się o fotel prezesa partii. Potrzebujemy odnowy, bo nikt się nie zainteresuje programem ugrupowania, które popiera 7 proc. wyborców.

  - Załóżmy, że wygra pan wybory na prezesa. Z jakimi partiami PSL będzie współpracowało?

  - Z tymi, które nie będą promowały liberalizmu. Możliwe, że będą to np. PiS i LPR.

  - Nie ma pan wrażenia, że PSL zupełnie się dziś pogubiło? Żądacie likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia, a przecież wprowadziliście go razem z SLD.

  - Wprowadziliśmy w tym sensie, że byliśmy uczestnikami koalicji z SLD.

  - Posłowie PSL głosowali za likwidacją kas chorych i wprowadzeniem NFZ. Większość lekarzy ostrzegała, że centralizacja służby zdrowia skończy się katastrofą.

  - System kas chorych też był krytykowany. Sam sądziłem, że NFZ będzie bardziej sprawny. Tak się nie stało. Dziś trzeba przyznać, że poparcie NFZ było błędne, bo przy wszystkich wadach, kasy chorych były lepsze. Ale trzeba powiedzieć, że za służbę zdrowia w koalicji odpowiadało SLD.

  - PSL proponuje utworzenie Agencji Antykorupcyjnej. Naprawdę pan wierzy, że to skuteczny pomysł?

  - Nie wierzę. Spierałem się na ten temat z prezesem Jarosławem Kalinowskim. W Polsce potrzebne jest sprawne działanie tych instytucji, które już funkcjonują. W zakresie ścigania korupcji w naszym prawie wszystko jest zrobione. Jest złamana zmowa dawcy z biorcą. Jest możliwość stosowania prowokacji. Policja i prokuratura mają w ręku wszystkie instrumenty.

  - I niewiele z tego wynika.

  - Wykrywalność korupcji w Polsce się zwiększyła.

  - Dlaczego nie można zwalczyć korupcji na najwyższych szczeblach władzy? Pół Sejmu wiedziało, że ustawa o automatach do gier jest uchwalana w skandaliczny sposób, bo na posiedzeniach komisji jest więcej lobbystów niż posłów. Mało kogo to obchodziło.

  - To nieprawda, że nikt na to nie reagował.

  - Owszem. Zareagowały media, które ujawniły sprawę.

  - Kiedy byłem prezesem NIK, byliśmy szybsi od prasy. To teraz tak jest, że media ujawniają większość afer.

  - To dowód, jak niewydolne są struktury państwa.

  - To prawda. Ale kiedy tylko procedury sejmowe zaczęły budzić wątpliwości, że są nieodporne na lobbing, PSL zaproponowało zmiany w regulaminie Sejmu. Miały one m.in. doprowadzić do ujawnienia lobbingu, obowiązku rejestrowania autorów projektów ustaw i poprawek, żeby było wiadomo, kto co zgłaszał. Proponowaliśmy, żeby sprawdzać, czy eksperci nie mają związku z lobbbystami. Mówiliśmy o tym w styczniu. Gdzieś to krążyło po Sejmie, a ostatnio cześć naszych pomysłów przejął marszałek Marek Borowski i wprowadził je do regulaminu Sejmu. Dobre i to.

  - Może najlepszy sposób na korupcję to jak najmniej koncesji, pozwoleń, uznaniowości urzędników?

  - Zgoda, ale w pewnych obszarach państwo musi mieć swój nadzór, wydawać koncesje np. na usługi detektywistyczne, bo nie może tego wykonywać każdy. Natomiast trzeba ograniczać wszystko, co daje urzędnikom możliwość dowolnego działania.

  - Czemu PSL chce wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych tylko w wyborach do rad gmin i rad dużych miast? Dlaczego w ten sposób nie możemy wybierać posłów?

  - To byłby dramat dla Polski. Posłowie mają dbać o sprawy państwa.

  - Są w Sejmie posłowie, których w wyborach poparło kilkaset osób. Po co nam tacy?

  - Gdyby były jednomandatowe okręgi, w Sejmie byłoby 460 posłów powiatowych. Oni byliby pod tak silną presją swojego okręgu, że nie byliby w stanie skutecznie pracować w sprawach państwa.

  - Dziś posłowie też są pod presją. Jest lobby śląskie, krakowskie czy np. podkarpackie. Każdy ciągnie w swoją stronę?

  - Dziś presja jest mniejsza, bo poseł reprezentuje 6-7 powiatów. Można się narazić lokalnym układom w swoim powiecie, licząc na głosy posłów z innego powiatu. Dziś w trakcie debaty budżetowej widać, że to jest rwanie sukna. Kto ma większe przebicie, więcej wyszarpie dla swojego terenu. Posłowie są z tego rozliczani przez wyborców. Musi tak być, nie mówię, że uda się to zmienić. Ale posłowie muszą działać w interesie ogólnym.

  - Ale czy nie jest tak, że PSL proponuje tylko takie zmiany, które nie naruszają interesów partii? Chcecie likwidacji urzędów wojewódzkich, a nie chcecie likwidacji powiatów, które kiedyś krytykowaliście. Problem w tym, że nie macie wojewodów i wicewojewo

  - Byliśmy przeciwko powiatom i dalej uważamy, że decyzja o ich utworzeniu była błędna. Spowodowała tylko rozrost administracji. Ale to pokazuje najlepiej, że kierowaliśmy się interesem państwa, a nie swoim. W tych powiatach uzyskaliśmy silną polityczną pozycję.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo