Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz zobaczyć bieszczadzkiego żubra? Wstąp do "Kuźmakówki"

Stanisław Sowa
W uroczystości otwarcia nowej Siedziny Nadleśnictwa Baligród uczestniczyło liczne grono leśników, a także zaproszeni goście, m.in. wojewoda podkarpacka Małgorzata Chomycz - Śmigielska i parlamentarzyści.
W uroczystości otwarcia nowej Siedziny Nadleśnictwa Baligród uczestniczyło liczne grono leśników, a także zaproszeni goście, m.in. wojewoda podkarpacka Małgorzata Chomycz - Śmigielska i parlamentarzyści. Stanisław Sowa
Nadleśnictwo Baligród już oficjalnie urzęduje w willi "Kuźmakówka", zwanej też willą notariusza. Odrestaurowany budynek otwarto uroczyście 7 czerwca. Poświęcił go ks. bp Stanisław Jamrozek. W willi można zobaczyć m.in. wypchanego żubra (zwierzęta te żyją w lasach Nadleśnictwa Baligród).

Dzieło doktora Kuźmaka

Willa zbudowana została w stylu secesyjnym w okresie międzywojennym w Baligrodzie przez lekarza medycyny Włodzimierza Kuźmaka. Urodził się on w 1893 roku w Rabem k. Baligrodu jako syn greckokatolickiego księdza. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

W roku 1922 Kuźmak wrócił do Baligrodu. Zdobył sobie powszechny szacunek jako znakomity lekarz, ratujący życie i zdrowie mieszkańców okolicznych wsi. Prowadził również działalność społeczną i gospodarczą, był m.in. współwłaścicielem jedynej przed wojną linii autobusowej w Bieszczadach, łączącej Lesko z Cisną. Część okazałej willi doktor Kuźmak wynajmował na sąd, który działał tu do II wojny światowej.

W 1945 r. lekarz, mimo ukraińskiego pochodzenia, uniknął wysiedlenia do ZSRR. Zapewne wzięto pod uwagę, że czasie walk z UPA ostrzegał miejscowych Polaków, by mieli się na baczności przed ukraińskimi nacjonalistami (6 sierpnia sotnia "Burłaki" wymordowała w Baligrodzie 42 osoby).

Tu wstąpił generał Świerczewski

Po wojnie doktor Kuźmak przeniósł się z rodziną do Sanoka. Część jego willi zajął sztab Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W "Kuźmakówce" stacjonował ppłk Jan Gerhard, autor "Łun w Bieszczadach", które w okresie PRL-u kształtowały wyobrażenia o walkach Wojska Polskiego z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii. W książce tej Gerhard opisał baligrodzką "Kuźmakówkę": "Był to duży, pomalowany na niebiesko budynek z kilkoma oszklonymi werandami, stojący w ogrodzie, oddzielonym od szosy drucianą siatką. Farba elewacji mocno przyblakła, siatka miała wiele dziur, ale na ogół willa przedstawiała się, jak na Baligród, wyjątkowo okazale…"

Faktem jest, że w tamtych czasach willa notariusza była najbardziej okazałym budynkiem w okolicy. Jej progi zapewne przekroczył gen. Karol Świerczewski "Walter", nim w marcu 1947 roku zginął pod Jabłonkami. W 1953 r. w "Kuźmakówce" kręcono film o "Walterze".

Kiedyś hotel, a dziś biuro

W 1968 roku willę kupiły Lasy Państwowe i przeznaczyły na siedzibę zasadniczej szkoły leśnej. W budynku mieścił się też hotel robotniczy. Przez pewien czas działała tu szkoła podstawowa, były też mieszkania socjalne. Z czasem, wobec braku pieniędzy na remont, willa zaczęła popadać w ruinę.

Dzięki Lasom Państwowym historyczny budynek przeszedł gruntowny remont i odzyskał dawny blask. Do willi przeniosło swą siedzibę z ul. Balów 14 Nadleśnictwo Baligród.

Otwarcie siedziby nadleśnictwa zbiegło się w czasie z jubileuszem 35-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Podlega jej na Podkarpaciu 26 nadleśnictw, które mają w zarządzie 418 tys. ha lasu. W trakcie rocznicowej konferencji w Bystrem k. Baligrodu Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie, przypomniał zasługi podkarpackich leśników, którzy zagospodarowywali wyludnione Bieszczady. Zasłużonych leśników uhonorowano odznaczeniami i dyplomami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24