Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chciał oszukać 81-latkę z Rzeszowa. Podszywał się pod CBŚP

Anna Janik, KWP
publicdomainpictures
Policjanci udaremnili oszustwo metodą na funkcjonariusza CBŚP. Mężczyzna podający się za policjanta polecił zaciągnąć 81-latce kilka pożyczek. Prawdziwi policjanci zablokowali przelew już wysłanych pieniędzy.

Z 81-letnią kobietą telefonicznie skontaktował się mężczyzna, który podał się za pracownika poczty. Poinformował ją, że otrzyma przesyłkę.

Bezpośrednio po jego telefonie zadzwonił do niej inny mężczyzna. Zapytał o wcześniejszą rozmowę z rzekomym pracownikiem poczty.

Przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP rozpracowujący szajkę przestępców, oszukujących starsze osoby. Mężczyzna poprosił o kontakt na telefon komórkowy oraz o zachowanie tajemnicy.

Kolejny raz zadzwonił w poniedziałek. Tym razem polecił kobiecie zaciągnąć w banku pożyczkę. Zgodnie z jego instrukcją pieniądze pokrzywdzona przesłała przekazem na wskazane przez rozmówcę dane.

We wtorek oszust ponownie skontaktował się z 81-latką. Polecił jej zmienić dane, na które wysłany został przekaz. Poprosił ją również o zaciągnięcie kolejnych dwóch pożyczek.

O próbie oszustwa dowiedzieli się kryminalni z komisariatu w Śródmieściu i przerwali formalności związane z pożyczaniem kolejnych kwot. Funkcjonariusze zablokowali również przekaz już wysłanych pieniędzy. Jak ustalili, mężczyzna w ciągu tych kilku dni kontaktował się z kobietą kilkadziesiąt razy. Od 81-latki przyjęli zawiadomienie o przestępstwie i ustalają sprawcę.

W ubiegłym tygodniu inna mieszkanka Rzeszowa straciła w podobnych okolicznościach kilkanaście tysięcy złotych.

Mechanizm działania sprawców był taki sam. Oszust podający się za współpracownika prokuratora potrzebował pomocy pokrzywdzonej do rozbicia szajki oszustów. Do tego niezbędne było przekazanie pieniędzy.

Kobieta wydała posiadane oszczędności i zaciągnęła dodatkowo pożyczkę. Pieniądze przelała na wskazany przez sprawcę rachunek bankowy.

Policjanci apelują, aby nigdy nie przelewać i nie wysyłać żadnych pieniędzy na wskazane przez nieznane osoby konta bankowe lub adresy nawet w sytuacji, gdy rozmówca podaje się za funkcjonariusza policji, prokuratury czy innych służb. Nie wolno również przekazywać żadnych kwot pośrednikom, mającym działać w imieniu potrzebującego pomocy krewnego.

Policjanci przypominają, że nigdy nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy. Nigdy też, nawet w przypadku prowadzonego postępowania przeciwko oszustom, policjanci nie będą żądali przekazywania jakichkolwiek kwot. Za to zawsze nawiązują bezpośredni kontakt z osobą zgłaszającą.

W przypadku, gdy rozmówca podaje się za policjanta lub innego funkcjonariusza, należy się rozłączyć i skontaktować z najbliższą jednostką policji dzwoniąc pod numer 997.


ZOBACZ TEŻ: Oferują tańszy telefon lub prąd. Uważaj na oszustów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24