Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chciał wwieźć do Polski trzy kocięta. Sfałszował dokumenty

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Ukrainiec chciał wwieźć do Polski trzy kocięta. Do kontroli przedstawił fałszywe dokumenty weterynaryjne.
Ukrainiec chciał wwieźć do Polski trzy kocięta. Do kontroli przedstawił fałszywe dokumenty weterynaryjne. Archiwum Służby Celnej
Ukrainiec chciał wwieźć do Polski trzy kocięta. Podczas kontroli na polsko - ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, przedstawił celnikom dokumenty weterynaryjne zwierząt. Jak się okazało, były fałszywe.

- Do kontroli celnej 21-letni obywatel Ukrainy zgłosił przywóz trzech kotów w celach niehandlowych. Mężczyzna przedstawił Służbie Celnej dokumenty wśród których były między innymi raporty z badań poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania. Dokumenty wystawione były przez laboratorium w Finlandii. To właśnie te dokumenty wzbudziły podejrzenia funkcjonariuszy Służby Celnej, co do ich oryginalności. Celnicy skontaktowali się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii z prośbą o ich weryfikację - informuje Iwona Rzeźniczek z Izby Celnej w Przemyślu.

W odpowiedzi Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził podejrzenia funkcjonariuszy Służby Celnej. Na mocy wydanej decyzji, Powiatowy Lekarz Weterynarii nakazał pod rygorem natychmiastowej wykonalności, wywóz zwierząt na terytorium Ukrainy.

Służba Celna przypomina że zwierzęta domowe, towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk zwierząt) mogą być przywożone do Polski, pomiędzy państwami członkowskimi Unii pod warunkiem, że zwierzę musi posiadać elektroniczny identyfikator, być zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia (paszport zwierząt lub świadectwo weterynaryjne). Dodatkowo, jeżeli podróżny przemieszczający się ze zwierzęciem domowym przez granicę nie jest jego właścicielem konieczne jest pisemne upoważnienie podpisane przez właściciela.

W razie przewozu większej liczby zwierząt, niezbędne jest poddanie ich granicznej kontroli weterynaryjnej. Na podkarpackiej granicy jest to możliwe na przejściu granicznym w Korczowej.

W przypadku przywozu – w zależności od tego z jakiego państwa trzeciego (spoza UE) do jakiego państwa członkowskiego UE przywożone są zwierzęta, wymagania te mogą być rozszerzone o obowiązek przeprowadzenia badania efektywności szczepienia lub kwarantannę.

Natomiast w przypadku wywozu z Polski do państwa trzeciego (tj. poza UE) zwierząt domowych należy zapoznać się z wymaganiami, jakie zostały ustanowione w tym państwie trzecim. Zwierzę powinno mieć paszport zwierząt (co jest istotne przy powrocie do kraju) oraz spełniać warunki ustanowione w danym państwie trzecim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24