Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chętnych do nauki w liceach w Rzeszowie dużo, miejsc o tysiąc za mało!

af
wikipedia/Barbara Maliszewska
Rzeszowskie licea ogólnokształcące przeszły w piątek szturm. Uczniowie z wypiekami na twarzy sprawdzali, czy dostali się do wymarzonej szkoły. Kandydatów do nauki w liceach było sporo, miejsc o około tysiąc za mało.

W Rzeszowie w szkołach średnich podlegających pod miasto dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych przygotowano prawie 8,5 tys. miejsc - ponad 3,5 tys. w liceach, ponad 3,6 tys. w technikach i prawie 1,3 tys. miejsc w szkołach branżowych.

Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak licea.

- Prawie 54 proc. kandydatów chce pójść do liceum, 43 proc. do technikum, a tylko 3,5 proc. do szkół branżowych - informuje Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Rzeszowie. Potwierdziło się to po drugim etapie kwalifikacji. - Liczba przygotowanych miejsc w liceach jest mniejsza, niż liczba chętnych. Zabraknie około tysiąca miejsc - mówi dyrektor.

Nie każdy dostał się więc tam, gdzie mu najbardziej zależało.

- Córka niestety nie dostała się do II LO w Rzeszowie, chociaż bardzo chciała. Dostała się za to do IX LO. To także bardzo dobra szkoła - mówi pani Alina z Łańcuta. - Jesteśmy szczęśliwe, bo kiedy słyszę od znajomych, że ich dzieci nie dostały się do żadnej ze szkół, to sądzę, że jest bardzo dobrze. Mimo wszystko mamy żal do Ministerstwa Edukacji Narodowej, że zafundowało nam podwójne roczniki - dodaje.

Do II Liceum Ogólnokształcącego, nie dostał się także syn pani Marii.

- To był jego pierwszy wybór. Ale się nie udało. Wszystko wskazuje na to, że miał za małą liczbę punktów. Druga sprawa to podwójny rocznik. Dlatego pójdzie do Sióstr Prezentek, tam się dostał - mówi pani Maria, która do Rzeszowa przyjechała z okolic Jeżowego.

Inni mieli więcej szczęścia.

- Dostałem się do II LO - cieszy się Nikodem z Wólki Podleśnej. Podanie składał także do I i III LO w Rzeszowie.

Matura 2019. Sprawdź dokładne wyniki z rzeszowskich szkół


Uczennicą II LO od września będzie także Zuzanna z Palikówki.

- Myślałam, że się nie dostanę, a tu takie zaskoczenie - mówi spoglądając na listę z niedowierzaniem.

Do grona przyszłych uczniów II LO w Rzeszowie dołączy także Aleksandra z Rzeszowa, która o miejsce nie musiała się martwić. Jest laureatką konkursu kuratoryjnego z języka niemieckiego.

- Mam to szczęście, że od razu zostałam przyjęta. Część moich znajomych, która razem ze mną składała podanie, także dostała się do II LO - mówi.

Laureaci konkursów przedmiotowych bez rekrutacji przyjmowani są do szkół, które wybierają. W Rzeszowie było 211 takich osób - 105 po gimnazjum oraz 106 po szkole podstawowej.

Podwójny rocznik i spore zainteresowanie liceami spowodowało, że w „topowych“ szkołach o miejsce było bardzo trudno. Dla przykładu, w I LO najniższa punktacja, dzięki której kandydat mógł się dostać po gimnazjum to 142 pkt. Po podstawówce 139,5 pkt.

W II LO najniższa punktacja po gimnazjum to 155 pkt i 151 po podstawówce.

W III LO próg punktowy to 131 pkt. po gimnazjum i 133,9 pkt po podstawówce.

W IV LO - 131 po gimnazjum i 138 po szkole podstawowej.

- Ciekawym przykładem jest IX LO, gdzie po gimnazjum najniższa punktacja to 141,4. W klasie dwujęzycznej, biologiczno-chemicznej ten próg punktowy wynosi 179,2. Jeżeli chodzi o szkołę podstawową - najniższa liczba punktów wynosi 145,6, podobnie klasa dwujęzyczna i biologiczno-medyczna 177,8 punktów - informuje dyrektor Bury.

- Uwagę zwrócić warto także na technika. Tutaj też pojawiają się bardzo wysokie oceny i punkty. W Zespole Szkół Elektronicznych, aby dostać się na technika informatyka, trzeba było mieć po gimnazjum 141 pkt, po szkole podstawowej 144,2 pkt. Na technika elektronika 122 (gimnazjum), 125 (podstawówka). Natomiast na technika automatyka 126 (gimnazjum), 128 (szkoła podstawowa). Są to bardzo wysokie progi. Niejednokrotnie wyższe niż w liceach ogólnokształcących. W tym roku technika mają dobre wzięcie - dodaje Zbigniew Bury.

Miasto stara się pomóc szkołom, aby te przyjęły jak największą liczbę chętnych uczniów.

- I LO dodatkowo otrzymało pomieszczenia w dawnym I Gimnazjum. Podobna sytuacja jest, jeżeli chodzi o IV LO. Placówka dostała dodatkowo pomieszczenia w szkole przy ul. Dąbrowskiego, ostatnie piętro. Jeżeli chodzi o III LO - dawne gimnazjum, które znajduje się w tym samym budynku - informuje Stanisław Sienko, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Dla uczniów, którym egzaminy nie poszły zbyt dobrze, rozwiązaniem są szkoły branżowe.

- Mamy wolnych 1812 miejsc w 47 oddziałach. Nie ukrywam, że zależy nam na tym, aby szkoły branżowe zostały wypełnione – podkreśla Stanisław Sienko. Zaapelował do uczniów, którym nie poszły egzaminy, aby to właśnie szkoły branżowe wybrali. – Uczeń, który uzyskał 22 punkty, nie zacznie uczyć się w liceum czy technikum. Wiemy, że z taką punktacją nie zda matury. Dlatego jest doskonałym kandydatem do szkoły branżowej – przekonuje Sienko.
Oferta „branżówek“ jest bardzo szeroka. - W Zespole Szkół Gospodarczych, Szkoła Branżowa I stopnia nr 6 będzie realizowała następujące zawody. Po gimnazjum - cukiernik (próg punktowy 37,4), kucharz (33,6 pkt). Po szkole podstawowej również będzie to cukiernik (30,75 pkt) i kucharz (38,05 pkt) - wymienia Bury. Zespół Szkół Samochodowych oferuje zawód: mechanik pojazdów samochodowych (48,8 pkt po gimnazjum; 32,4 pkt po podstawówce), mechanik motocyklowy (34,6 pkt; 34,95 pkt), mechanik pojazdów samochodowych tzw. drugi (21 pkt po gimnazjum), kierowca-mechanik (47,2 pkt; 48,2 pkt), elektromechanik (31,5 pkt po podstawówce).

„Branżówka” nie zamyka uczniowi drogi do zdawania matury. Po szkole branżowej może kontynuować naukę w technikum. Edukacja będzie trwała wtedy dwa lata dłużej.

- Zależy nam na tym, aby przyjeżdżali i uczyli się u nas uczniowie z pobliskich miejscowości - mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. IV LO podpisało umowę z Politechniką Rzeszowską na wynajęcie akademika pod internat. Od września będzie tam miejsce dla 85 uczniów. Podobną umowę, również na 85 miejsc Zespół Szkół Mechanicznych podpisał z Uniwersytetem Rzeszowskim.


ZOBACZ TEŻ: Sonda maturalna na ulicach Rzeszowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24