Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chińczycy na razie nie kupią Huty Stalowa Wola

[email protected]
"Rosomak"  rodem z HSW. Fot. Archiwum HSW
"Rosomak" rodem z HSW. Fot. Archiwum HSW
Chiński koncern LiuGong na razie nie kupi Huty Stalowa Wola. Podobno inwestor nie może dogadać się ze związkowcami w sprawie pakietu socjalnego.

Nieoficjalnie słychać też głosy, że na wstrzymanie transakcji ma wpływ niesprzyjający klimat polityczny po aferze z budującym autostradę Coverem.


Wiceminister skarbu: W tym dniu do transakcji nie dojdzie

Do kupna HSW miało dojść 29 czerwca. LiuGong planował kupić część cywilną Huty Stalowa Wola. - Na pewno do tego wydarzenia w tym dniu nie dojdzie - powiedział wczoraj w [

Rzeszowie

](http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/rzeszow-dziesiec-najdrozszych-inwestycji-36895.html) podczas konferencji prasowej Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu.

HSW S.A. to państwowa firma (57 proc. udziałów ma skarb państwa, a 31  proc. Agencja Rozwoju Przemysłu). Opiera się na dwóch branżach - produkcji znanych na cały świecie maszyn budowlanych oraz sprzętu wojskowego.

Plany, plany…

Dalekowschodni inwestor zaplanował, że zmodernizuje park maszynowy, rozwinie biuro konstrukcyjne, włączy w globalny system logistyki i sprzedaży. I co ważne, zainwestuje w Stalowej Woli setki milionów złotych. Natomiast HSW SA pozyskane od inwestora części cywilnej środki ma włożyć w modernizację pionu produkcji zbrojeniowej.

Na przestrzeni minionych lat huta wyrosła na krajowego lidera w produkcji uzbrojenia artyleryjskiego. Z kilkunastu milionów złotych obrotu w roku 2007 udało się zwiększyć przychody do ponad 200 mln zł rocznie obecnie. Coraz więcej armii świata interesuje się produkowanymi w Stalowej Woli Krabami, Langustami i Rakami. - Maszyny budowlane i ciężki sprzęt artyleryjski z logo „Stalowa Wola” to unikalne marki Podkarpacia. Stale modernizowane, niezmiennie polskie i sprzedawane na całym świecie stanowią najbardziej rozpoznawalny produkt województwa podkarpackiego - podkreśla prezes HSW, Krzysztof Trofiniak.


Trudne negocjacje

 

Do uzgodnienia ze związkowcami pozostały Chińczykom jeszcze gwarancje zatrudnienia ludzi. To na razie okazuje się kością niezgody w negocjacjach.

Według nieoficjalnych informacji LiuGong był gotów zapłacić za część wojskową 250 mln zl.

Bartosz Kopyto, pełnomocnik zarządu HSW i rzecznik prasowy stwierdza, że szefowie zakładu wierzą, iż prywatyzacja się powiedzie. W przyszłym tygodniu mają się odbyć kolejne rozmowy z Chińczykami.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24