Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby zapalne jelit atakują coraz więcej osób. W Rzeszowie powstał nowy ośrodek ich leczenia

Ewa Kurzyńska
Ośrodek Terapii Biologicznej stworzono z myślą o pacjentach, którzy w komfortowych warunkach dostają tu leki
Ośrodek Terapii Biologicznej stworzono z myślą o pacjentach, którzy w komfortowych warunkach dostają tu leki Krzysztof Kapica
W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie otwarto Ośrodek Terapii Biologicznej dla pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.

Szczyt zachorowań na nieswoiste zapalania jelit przypada najczęściej na okres między 20. a 40. rokiem życia. Pacjenci trafiają do specjalisty zwykle wtedy, gdy pojawia się uporczywa biegunka, krwawienie z przewodu pokarmowego, boli brzuch. Młode osoby zaczynają chudnąć, gorączkować.

- Diagnozę: nieswoiste zapalenie jelit często słyszą osoby, które studiują, podejmują pierwszą pracę, zakładają rodzinę. Pojawienie się ciężkiej, przewlekłej choroby jest dla nich trudne do zaakceptowania - mówi dr hab. n. med. Rafał Filip, kierownik Kliniki Gastrologii w KSW nr 2.

NZJ to dziś choroba nieuleczalna, przewlekła. Niemniej specjaliści dysponują lekami, które pozwalają na osiągniecie stanu remisji, czyli wyciszenia stanu zapalnego.

- Chcąc zapewnić pacjentom jak najlepsze warunki leczenia, otwarliśmy w naszym szpitalu Ośrodek Terapii Biologicznej. Jest on zlokalizowany poza kliniką, co znacząco poprawia komfort chorych. To osoby, które mają za sobą długie, wielotygodniowe pobyty w szpitalu i każda kolejna wizyta na oddziale wiąże się dla nich z dużym stresem - dodaje prof. Rafał Filip.

Uruchomienie w szpitalu nr 2 w Rzeszowie tego typu gabinetów jest pierwszym krokiem na drodze do utworzenia na bazie Kliniki Gastroenterologii - Ośrodka Kompelsowego Leczenia Nieswoistych Zapaleń Jelit.

To pierwszy tego typu specjalistyczny ośrodek w Polsce południowo-wschodniej. Najbliższy, podobny znajduje się w Warszawie.

- Nasze obecnie działania nie byłyby możliwe, gdyby nie wysiłki mojego poprzednika, doktora Jacka Huka, który jako pierwszy w regionie wprowadził do rutynowej praktyki klinicznej leki biologiczne. Dziś kontynuujemy jego dzieło - podkreśla kierownik kliniki.

Rocznie leczonych jest tu od 300 do 400 pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit. Dzięki terapii lekami biologicznymi chorzy ze schorzeniami zapalnymi jelit mają możliwość szybszego powrotu do zdrowia, nauki, pracy. Istotą terapii biologicznej jest ingerencja w system immunologiczny człowieka i ma na celu modyfikację jego pracy.

- Właściwa kwalifikacja i prawidłowe leczenie nie tylko łagodzą przebieg choroby, ale pozwalają także zapobiec wielu powikłaniom, prowadzącym nierzadko do ciężkich i okaleczających operacji. Dodatkowo zastosowanie leczenia biologicznego istotnie skraca czas pobytu w szpitalu - podkreśla dr hab. n. med. Rafał Filip.

Aby wyniki leczenia były jak najlepsze, nad pacjentami czuwa zespół specjalistów, składający się z lekarzy gastroenterologów, immunologa klinicznego, chirurgów przewodu pokarmowego, dietetyka, psychologa oraz pielęgniarek.

Oprócz tego przy klinice działa podkarpacki oddział towarzystwa J-elita, zrzeszającego i wspierającego pacjentów z NZJ.

- Każdy, kto chciałby do nas dołączyć, może przyjść na otwarte spotkania, które są organizowane cyklicznie w KSW nr 2. Zapraszamy w każdy ostatni wtorek miesiąca. Szczegóły można znaleźć na naszej stronie: j-elita.org.pl - dodaje Piotr Chrzanowski z J-elity.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24