Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorujesz na wirusowe zapalenie wątroby? Możesz nie być nawet świadomy

PG
pixabay.com
Do zakażenia może dojść podczas zabiegu medycznego, ale również podczas wizyty u kosmetyczki. To jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby co roku jest obchodzony, by podnieść świadomość społeczeństwa na temat obciążenia, jakim jest wirusowe zapalenie wątroby zarówno typu B, jak i C. Według ekspertów, na całym świecie na schorzenie tego typu choruje 325 milionów osób. Szacuje się, że w Polsce może być około 165 tysięcy osób żyjących z chorobą typu C i 500 tysięcy, które noszą w sobie wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest przewlekłą chorobą wątroby wywołaną przez wirus HCV. U części pacjentów, po wielu latach trwania, może doprowadzić do całkowitego zniszczenia tego narządu: marskości, niewydolności wątroby, wreszcie do raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest około 165 tysięcy osób, jednak dotychczas zdiagnozowanych zostało tylko około 60 tysięcy z nich. To oznacza, że wiele osób może nie być świadomych zakażenia.

Do zakażenia może dojść podczas zabiegu medycznego, ale również podczas wizyty u kosmetyczki. To jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie.

Do zakażenia wirusem może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Narażone mogą być osoby, które kiedykolwiek poddawały się zabiegom medycznym lub niemedycznym z użyciem niesterylnego sprzętu, jak: operacje, zabiegi endoskopowe, stomatologiczne czy zabiegi kosmetyczne jak: manicure, tatuaż czy akupunktura. W grupie ryzyka znajdują się również osoby, które przed 1992 rokiem były hospitalizowane lub otrzymywały w tym czasie transfuzje krwi i preparatów krwiopochodnych.

Choroba, którą da się wyleczyć
Przed zakażeniem wirusem HCV nie można ochronić się szczepionką. Wirusowe zapalanie wątroby jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Odpowiada za śmierć 1,34 miliona osób rocznie, więcej niż HIV/AIDS, gruźlica czy malaria. WZW typu C uznano również za jedno z największych światowych zagrożeń epidemiologicznych.

Od kilku lat na świecie są dostępne leki przeciwwirusowe tak zwane DAA (Direct Acting Antivirals). Dzięki nim dzisiaj możliwe jest pozbycie się wirusa HCV z organizmu. Dają one skuteczność leczenia do 100 procent przy wysokim profilu bezpieczeństwa, znikomych skutkach ubocznych oraz krótkiej, bo trwającej tylko trzy miesiące terapii. W przeciwieństwie do terapii dostępnych jeszcze kilka lat wcześniej, eksperci uznają tę zmianę za rewolucję w leczeniu HCV.

Od 2015 roku nowe terapie dostępne są również w Polsce w ramach programu lekowego Narodowego Funduszu Zdrowia „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową”. Skuteczność leków oraz możliwość wyleczenia w ramach refundacji dała narzędzia lekarzom do wprowadzenia scenariusza eliminacji wirusa HCV w Polsce.

Liczy się świadomość
- W Polsce mamy około 200 tysięcy zakażonych wirusem HCV, z czego świadomych tego faktu jest między 20 a 30 procent. Powinniśmy zwrócić uwagę na trzy elementy: po pierwsze, jeśli nie będziemy wiedzieli, że jesteśmy zakażeni, to z powodu marskości wątroby, niewydolności wątroby, wreszcie z powodu raka wątroby możemy umrzeć dużo szybciej w porównaniu z populacją, która nie jest zakażona - wyjaśnia Piotr Małkowski, chirurg.

- W tym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że pacjentom nie będzie dane doczekać przeszczepienia wątroby. Rocznie wykonujemy 300 transplantacji tego narządu, a zapotrzebowanie jest 2-3 razy większe. Po drugie, jeśli badania potwierdzą zakażenie, to dzisiaj mamy możliwość krótkiego i bardzo skutecznego leczenia, które po ośmiu tygodniach skutkuje wyleczeniem w prawie 100 procentach przypadkach. Po trzecie Ministerstwo Zdrowia jest coraz bardziej zaangażowane w działania prowadzące do przeprowadzenia badań przesiewowych, które przyczynią się do większej wykrywalności wirusa - dodaje lekarz.

Dlaczego świętujemy?
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby każdego roku obchodzony jest 28 lipca. To zaledwie jeden z czterech globalnych dni przyjętych przez Światową Organizację Zdrowia. Został on ustanowiony w 2010 roku jako wynik przyjęcia Rezolucji Światowego Zgromadzenia Zdrowia. Ustalono go dla zapewnienia możliwości edukacji, lepszego zrozumienia choroby jako globalnego problemu zdrowia publicznego oraz w celu wzmocnienia środków zapobiegawczych i kontrolnych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chorujesz na wirusowe zapalenie wątroby? Możesz nie być nawet świadomy - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24