Chorujesz - nie możesz pracować

Grażyna Mazurek
Pracodawca płaci za 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego.
Pracodawca płaci za 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego. Rys. Ceper
Udostępnij:
Aby dostać pieniądze za czas choroby, musisz zawiadomić pracodawcę o swojej nieobecności i przekazać mu zwolnienie lekarskie w ciągu siedmiu dni.

Jeśli się spóźnisz, powinieneś liczyć się z tym, że od ósmego dnia dostaniesz o 25 proc. mniej zasiłku.

Za 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego płaci pracodawca. Jest to tzw. wynagrodzenie chorobowe. A gdy chorujesz dłużej, to od 34 dnia zwolnienia lekarskiego otrzymasz zasiłek z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto ma prawo do zasiłku chorobowego?

Prawo do tego zasiłku ma osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo (np. pracownik) lub dobrowolnie (np. prowadzący działalność gospodarczą lub ubezpieczony z umowy zlecenia czy umowy agencyjnej).

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

1. Jeśli zachorowałeś z powodu nadużycia alkoholu, nie dostaniesz zasiłku za pierwsze pięć dni zwolnienia.

2. Wysokość chorobowego jest obliczana na podstawie twojego średniego wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania.

3. Gdy pracujesz na podstawie umowy zlecenia, podlegasz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. A zatem jeśli się nie ubezpieczysz, to w razie choroby nie dostaniesz zasiłku chorobowego.

Czy zasiłek chorobowy jest równy wynagrodzeniu za pracę?

W zasadzie zasiłek stanowi 80 proc. podstawy wymiaru, czyli średniego wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, bądź z krótszego okresu, jeśli zatrudnienie u danego pracodawcy jest krótsze. Jeśli leżałeś w szpitalu, dostaniesz 70 proc. podstawy wymiaru. Nie dotyczy to jednak wynagrodzenia chorobowego, czyli za 33 dni w roku. Tu nawet leżący w szpitalu pracownik otrzyma 80 proc. od pracodawcy, a za dalszy okres szpitalnego zwolnienia, od 34 dnia choroby - ZUS zapłaci już tylko 70 proc.

Zasiłek równy 100 proc. podstawy wymiaru należy się wtedy, gdy niezdolność do pracy:
*przypada na okres ciąży,
*jest spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy albo w pracy,
*powstała w związku z poddaniem się badaniom przed pobraniem komórek, tkanek i narządów albo po takim zabiegu.

Jak długo trzeba być ubezpieczonym, żeby dostać zasiłek?

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Okres ten zależy od charakteru ubezpieczenia - czy jest ono obowiązkowe czy dobrowolne. Przy obowiązkowym trzeba mieć 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia (zatrudnienia), a przy dobrowolnym 180 dni.

Do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeśli przerwa między nimi nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub powszechną służbą wojskową.

Od zasady wyczekiwania są wyjątki i dotyczą one zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego ubezpieczenia.

Bez okresu wyczekiwania zasiłek chorobowy przysługuje m.in.:
*pracownikom z co najmniej 10-letnim stażem ubezpieczeniowym,
*osobom, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy albo chorobą zawodową bądź wypadkiem w pracy,
*absolwentom szkół i wyższych uczelni, którzy podjęli pracę w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu,
*posłom i senatorom, którzy podjęli zatrudnienie w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Tu są przepisy

Tu są przepisy

* Kodeks pracy, art. 92.

* Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa (DzU nr 31 z 2005 r., poz. 267, art. 4-17).

Jak długo można być na zasiłku?

Zasiłek chorobowy wypłacany jest maksymalnie przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy przez 270 dni. Liczy się każdy dzień zwolnienia lekarskiego, także przypadający w dzień wolny, niedzielę lub święto.

Nie zawsze pracownik otrzyma zasiłek, mimo że płacił składki i podlegał ubezpieczeniu. Nie dostanie go przez cały okres choroby pracownik, który zachorował w wyniku popełnionego przez siebie umyślnego przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądowym. A także jeśli podczas kontroli ustalono, że zwolnienie lekarskie wykorzystuje niezgodnie z jego celem, np. pracuje.

Czy zasiłek przysługuje również po zwolnieniu z firmy?

Tak, ale tylko wtedy, gdy choroba trwała co najmniej 30 dni i rozpoczęła się w ciągu 14 dni od odejścia pracownika z pracy. Lub: w ciągu trzech miesięcy w przypadku choroby zakaźnej lub innej, której objawy występują po okresie dłuższym niż dwa tygodnie od początku choroby.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie