Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chory w czasie strajku

Antoni Adamski
Jadwiga Woś
Jadwiga Woś Fot. Wojciech Zatwarnicki
Jakie prawa ma pacjent w czasie strajku służby zdrowia? Do jakich świadczeń medycznych ma dostęp? Jak dotrzeć do specjalisty?

Na te i inne pytania odpowiadali w czasie redakcyjnego dyżuru: dr n. med. Krzysztof Szuber, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie oraz pracownicy Podkarpackiego Oddziału Powiatowego NFOZ: Jadwiga Woś, rzecznik praw pacjenta oraz Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy. Oto najczęściej powtarzające się problemy z którymi zwracali się nasi Czytelnicy:

- Miałam wypadek w pracy. Byłam na pogotowiu, skąd skierowano mnie do specjalisty, który wypisał mi zwolnienie. Aby dostać pensje w pełnej wysokości powinnam dostarczyć zaświadczenie, że był to wypadek w miejscu pracy. Obaj lekarze (ten na pogotowiu oraz specjalista) odmówili wystawienia. Gdzie mogę dostać to zaświadczenie? Do dokumentacji medycznej pogotowia podałam przyczynę wypadku.
Dr Krzysztof Szuber:
- Zaświadczenie winno być wystawione. Powinna pani interweniować u dyrektora pogotowia lub szpitala. Jest jeszcze inne wyjście. Domyślam się, że pani zakład pracy zatrudnia BHP-owca i że sporządzony został protokół wypadku. Ten protokół powinien wystarczyć do wypłaty pensji w pełnej wysokości.

[obrazek2] Dr Krzysztof Szuber (fot. Fot. Wojciech Zatwarnicki)- Jestem po zawale. 13 marca zarejestrowałem się do kardiologa. Termin wizyty wyznaczony został na 19 czerwca. Wtedy dowiedziałem się, że z powodu strajku lekarzy kardiolog mnie nie przyjmie. Co mam zrobić?
Marek Jakubowicz:
- Proszę zadzwonić do informacji NFOZ. Są specjaliści - kardiolodzy zatrudnieni na kontraktach, którzy nie strajkują. Podamy panu ich nazwiska i adresy.

- Z powodu strajku lekarzy byłem w prywatnym gabinecie lekarskim. Rachunek za wizytę chcę przesłać do Oddziału NFOZ w Rzeszowie. Czy zwrócicie mi pieniądze?
Jadwiga Woś:
- Nie. Nie ma żadnych przepisów, które by na to pozwalały. Ponadto mógł pan skorzystać z gabinetu specjalisty NZOZ, który podpisał kontrakt z Funduszem. Listę tych gabinetów poda panu nasz punkt informacyjny.

- Co zrobić z bólem zęba? Czy stomatolodzy też strajkują?
Jadwiga Woś:
- Zasada jest taka: pacjent z bolącym zębem musi być przyjęty w dniu zgłoszenia. Nic nie wiem by w strajku brali udział stomatolodzy.
Dr Krzysztof Szuber: Ta specjalność jako pierwsza sprywatyzowała się. Stomatolodzy przyjmują albo w Niepublicznych ZOZ-ach, albo w gabinetach prywatnych. Żaden z nich nie strajkuje.

- Dostęp do specjalistów zawsze był trudny. W czasie strajku jest wielokrotnie trudniejszy. Cofamy się, zamiast wyrównywać do europejskich standardów.
Dr Krzysztof Szuber:
- W krajach europejskich (i nie tylko europejskich) dostęp do specjalisty wcale nie jest "z dnia na dzień". Oto dwa przykłady. Trafił do mnie angielski nauczyciel, który w okolicach Bożego Narodzenia przyjechał do Polski. Na wizytę u laryngologa zapisał się w Anglii w listopadzie. Termin wyznaczono mu dopiero na połowę lutego, mimo że bez sprawnych strun głosowych nie może wykonywać swego zawodu. Dla porównania: polski nauczyciel trafiłby w trybie pilnym do poradni foniatrycznej. Gdyby schorzenie wymagało dłuższego leczenia, dostałby od razu zwolnienie lekarskie.

Drugi przykład: przyszła do mnie matka z dzieckiem. Oboje mieszkają w Australii. Dziecko było głuche. Przedtem leczył go nieskutecznie lekarz rodzinny, a termin badania specjalistycznego wyznaczono w Australii za cztery miesiące. Tymczasem wystarczył prosty zabieg operacyjny, aby dziecko odzyskało słuch. Takich spraw nie wolno odwlekać. Wnioski z tego porównania nasuwają się same.

- Mój mąż co trzy miesiące chodzi do kontroli lekarskiej i bierze zastrzyk. Gdzie ma się udać, skoro jego przychodnia urologiczna (przyszpitalna) w Rzeszowie, przy ul. Szopena nie pracuje? Jak przenieść dokumentację medyczną?
Jadwiga Woś:
- Są w Rzeszowie przychodnie urologiczne, które przyjmują w ramach ubezpieczenia. Jest ich kilka: przy ulicach Jabłońskiego, Witkacego, Hetmańskiej, Warzywnej. Przychodnia do której uczęszczał dotąd pani mąż ma obowiązek wydać pacjentowi kopię dokumentacji medycznej.

- Mam wyznaczoną na lipiec operację urologiczna (guz na nerce). Nie wiem czy zostanę przyjęta do szpitala w Rzeszowie. Co mam robić?
Dr Krzysztof Szuber:
- Zasada jest taka: proszę zgłosić się do szpitala w wyznaczonym terminie. Lekarz panią zbada. Jeżeli stwierdzi, że pacjent nie może czekać planowana operacja zostanie wykonana - mimo strajku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24