Chory w czasie strajku

Antoni Adamski
Jadwiga Woś
Jadwiga Woś Fot. Wojciech Zatwarnicki
Udostępnij:
Jakie prawa ma pacjent w czasie strajku służby zdrowia? Do jakich świadczeń medycznych ma dostęp? Jak dotrzeć do specjalisty?

Na te i inne pytania odpowiadali w czasie redakcyjnego dyżuru: dr n. med. Krzysztof Szuber, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie oraz pracownicy Podkarpackiego Oddziału Powiatowego NFOZ: Jadwiga Woś, rzecznik praw pacjenta oraz Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy. Oto najczęściej powtarzające się problemy z którymi zwracali się nasi Czytelnicy:

- Miałam wypadek w pracy. Byłam na pogotowiu, skąd skierowano mnie do specjalisty, który wypisał mi zwolnienie. Aby dostać pensje w pełnej wysokości powinnam dostarczyć zaświadczenie, że był to wypadek w miejscu pracy. Obaj lekarze (ten na pogotowiu oraz specjalista) odmówili wystawienia. Gdzie mogę dostać to zaświadczenie? Do dokumentacji medycznej pogotowia podałam przyczynę wypadku.
Dr Krzysztof Szuber:
- Zaświadczenie winno być wystawione. Powinna pani interweniować u dyrektora pogotowia lub szpitala. Jest jeszcze inne wyjście. Domyślam się, że pani zakład pracy zatrudnia BHP-owca i że sporządzony został protokół wypadku. Ten protokół powinien wystarczyć do wypłaty pensji w pełnej wysokości.

[obrazek2] Dr Krzysztof Szuber (fot. Fot. Wojciech Zatwarnicki)- Jestem po zawale. 13 marca zarejestrowałem się do kardiologa. Termin wizyty wyznaczony został na 19 czerwca. Wtedy dowiedziałem się, że z powodu strajku lekarzy kardiolog mnie nie przyjmie. Co mam zrobić?
Marek Jakubowicz:
- Proszę zadzwonić do informacji NFOZ. Są specjaliści - kardiolodzy zatrudnieni na kontraktach, którzy nie strajkują. Podamy panu ich nazwiska i adresy.

- Z powodu strajku lekarzy byłem w prywatnym gabinecie lekarskim. Rachunek za wizytę chcę przesłać do Oddziału NFOZ w Rzeszowie. Czy zwrócicie mi pieniądze?
Jadwiga Woś:
- Nie. Nie ma żadnych przepisów, które by na to pozwalały. Ponadto mógł pan skorzystać z gabinetu specjalisty NZOZ, który podpisał kontrakt z Funduszem. Listę tych gabinetów poda panu nasz punkt informacyjny.

- Co zrobić z bólem zęba? Czy stomatolodzy też strajkują?
Jadwiga Woś:
- Zasada jest taka: pacjent z bolącym zębem musi być przyjęty w dniu zgłoszenia. Nic nie wiem by w strajku brali udział stomatolodzy.
Dr Krzysztof Szuber: Ta specjalność jako pierwsza sprywatyzowała się. Stomatolodzy przyjmują albo w Niepublicznych ZOZ-ach, albo w gabinetach prywatnych. Żaden z nich nie strajkuje.

- Dostęp do specjalistów zawsze był trudny. W czasie strajku jest wielokrotnie trudniejszy. Cofamy się, zamiast wyrównywać do europejskich standardów.
Dr Krzysztof Szuber:
- W krajach europejskich (i nie tylko europejskich) dostęp do specjalisty wcale nie jest "z dnia na dzień". Oto dwa przykłady. Trafił do mnie angielski nauczyciel, który w okolicach Bożego Narodzenia przyjechał do Polski. Na wizytę u laryngologa zapisał się w Anglii w listopadzie. Termin wyznaczono mu dopiero na połowę lutego, mimo że bez sprawnych strun głosowych nie może wykonywać swego zawodu. Dla porównania: polski nauczyciel trafiłby w trybie pilnym do poradni foniatrycznej. Gdyby schorzenie wymagało dłuższego leczenia, dostałby od razu zwolnienie lekarskie.

Drugi przykład: przyszła do mnie matka z dzieckiem. Oboje mieszkają w Australii. Dziecko było głuche. Przedtem leczył go nieskutecznie lekarz rodzinny, a termin badania specjalistycznego wyznaczono w Australii za cztery miesiące. Tymczasem wystarczył prosty zabieg operacyjny, aby dziecko odzyskało słuch. Takich spraw nie wolno odwlekać. Wnioski z tego porównania nasuwają się same.

- Mój mąż co trzy miesiące chodzi do kontroli lekarskiej i bierze zastrzyk. Gdzie ma się udać, skoro jego przychodnia urologiczna (przyszpitalna) w Rzeszowie, przy ul. Szopena nie pracuje? Jak przenieść dokumentację medyczną?
Jadwiga Woś:
- Są w Rzeszowie przychodnie urologiczne, które przyjmują w ramach ubezpieczenia. Jest ich kilka: przy ulicach Jabłońskiego, Witkacego, Hetmańskiej, Warzywnej. Przychodnia do której uczęszczał dotąd pani mąż ma obowiązek wydać pacjentowi kopię dokumentacji medycznej.

- Mam wyznaczoną na lipiec operację urologiczna (guz na nerce). Nie wiem czy zostanę przyjęta do szpitala w Rzeszowie. Co mam robić?
Dr Krzysztof Szuber:
- Zasada jest taka: proszę zgłosić się do szpitala w wyznaczonym terminie. Lekarz panią zbada. Jeżeli stwierdzi, że pacjent nie może czekać planowana operacja zostanie wykonana - mimo strajku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie