reklama

Ciąża – nakazy i zakazy. Co można, a czego nie można w ciąży?

materiał informacyjnyZaktualizowano 
Czego unikać w czasie ciąży, czego w ciąży nie wolno pod żadnym pozorem robić, by nie zaszkodzić płodowi, a jakie zachowania są jak najbardziej dozwolone. Ciąża to bardzo szczególny stan dla kobiet. Zmienia się ich ciało i gospodarka hormonalna, a w środku nich rośnie nowe życie, o które chcą dbać jak najlepiej się da.

Na temat ciąży – co robić, a czego nie – powstało wiele mitów. Fałszywe zalecenia rozprzestrzeniają się pocztą pantoflową wśród matek lub są nieopatrznie powielane w Internecie. Dlatego warto usystematyzować wiedzę. Czego nie wolno w ciąży? Co robić w ciąży bez obaw, że zaszkodzi się dziecku?

Czego unikać w ciąży?

Zakazy w ciąży obejmują zarówno aspekty uprawiania niektórych sportów, żywieniowe, życia codziennego, używek czy zabiegów kosmetycznych. Warto pamiętać, że trochę innymi prawami rządzi się początek ciąży – co wolno, a czego nie różni się do zaleceń dotyczących kolejnych miesięcy ciąży. Sprawdź, jakie zakazy dotyczą pierwszego miesiąca ciąży – czego nie wolno robić oraz całego okresu oczekiwania na narodziny dziecka.

Picie alkoholu

W ciąży absolutnie nie wolno pić alkoholu. Nie istnieje coś takiego, jak bezpieczna ilość alkoholu. Dla płodu może być szkodliwy nawet mały, słaby drink, lampka wina czy piwo smakowe. Alkohol ma zdolność do przenikania przez łożysko, co oznacza, że jeśli matka pije, to i płód jest pod wpływem alkoholu. Picie alkoholu w ciąży może znacząco opóźnić rozwój płodu. Dziecko rodzi się w alkoholowym zespołem płodowym – FAS, który oznacza liczne zaburzenia rozwoju takie jak niski iloraz inteligencji, słaba pamięć i zdolność nauki czy skupienia uwagi.

Palenie papierosów

To druga najważniejsza rzecz na liście zakazów: papierosy. Kobieta, która pali w ciąży, ogranicza płodowi dostęp do odpowiedniej ilości tlenu potrzebnej do jego rozwoju. Zamiast tlenu do płodu dostaje się ponad 400 szkodliwych substancji zawartych w papierosach, w tym 40 o działaniu rakotwórczym.

Czym skutkuje palenie matki w ciąży? Dziecko może urodzić się wątłe, o niskiej masie ciała i tym samym z małą odpornością i podatnością na wrodzone schorzenia np. rozszczep wargi. Ponadto dzieci palaczek w ciąży cechują się szybszym biciem serca i większym ryzykiem SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Mało tego, według niektórych badań, dzieci matek, które w ciąży paliły, są bardziej agresywne. Warto wspomnieć, że szkodliwe jest nie tylko czynne palenie, ale także bierne. Na szczęście często zdarza się, że ciężarne rzucają palenie bez przeszkód, bo odmienny stan powoduje, że tracą ochotę na papierosy.

Korzystanie z solarium

Opalanie w solarium oraz bez kremów z filtrem w naturalnych warunkach ogólnie jest postrzegane jako szkodliwe dla zdrowia. Opalanie przyspiesza starzenie i może przyczyniać się do powstawania czerniaka. W ciąży zdecydowanie nie należy chodzić na solarium, bo powstają przez to przebarwienia. Ponadto samemu płodowi może zaszkodzić wysoka temperatura w solarium.

Gorące kąpiele

W ciąży trzeba unikać długich kąpieli w gorącej wodzie, bo doprowadza to do osłabienia organizmu i mogą się pojawić przedwczesne skurcze. Zwłaszcza należy wystrzegać wylegiwania się w gorącej wodzie w pierwszym trymestrze ciąży. Można się kąpać w wannie, ale w wodzie letniej czy trochę ciepłej.

Spożywanie niektórych produktów

Dieta jest bardzo ważna w trakcie ciąży (sprawdź, dlaczego:

DIETA W CIĄŻY: PORADNIK I ZASADY JAK PRAWIDŁOWO ODŻYWIAĆ SIĘ W CIĄŻY

). Warto uważać na to, co się je, a przede wszystkim unikać pewnych szkodliwych produktów. Na liście produktów zakazanych w ciąży znajdują się:

- Sery pleśniowe, bo mogą zawierać bakterię zwaną listerią, która może powodować urodzenie martwego dziecka lub dziecka z zapaleniem opon mózgowych
- Surowe ryby, sushi oraz owoce morza, bo istnieje ryzyko, że zawierają bakterie, pasożyty, które są groźne dla płodu. Sushi można jeść tylko, gdy ma pieczoną rybę w środku. Ponadto jest zaleceniem od PZH, by kobiety w ciąży nie spożywały łososia lub śledzia z Morza Bałtyckiego
- Surowe lub krwiste mięso. Zdecydowanie należy unikać tatara albo niedosmażonego, krwistego steku, bo te potrawy mogą wywołać toksoplazmozę, która skutkuje nawet uszkodzenia mózgu dziecka czy utrata wzroku.

Jeżdżenie na nartach, jazda na rowerze i bieganie

To niektóre z popularnych sportów, których nie można uprawiając w ciąży. Do tego dochodzą wszelkie sporty kontaktowe jak siatkówka, boks czy karate. Przy tych aktywnościach łatwo o urazy, zderzenia, wpadki itd. Dotyczy to zwłaszcza jazdy na nartach oraz na rowerze.

Tankowanie auta

Opary z paliwa są szkodliwe dla płodu na początku ciąży, gdy rozwijają się narządy. Nie oznacza to, że nie należy nigdy tankować, jeśli wymaga tego sytuacja, ale warto w miarę możliwości prosić o to obsługę stacji lub partnera.

Depilacja laserowa i woskowanie

To bolesne i stresujące zabiegi, zatem także płód może odczuwać dyskomfort matki. Lepiej unikać woskowania i depilacji laserowej w trakcie ciąży.

Co można robić w ciąży?

Zasadniczo wypadałoby odpowiedzieć, że wszystko z wyjątkiem aktywności z listy powyżej. Ciąża to nie choroba – o ile nie przeciwwskazań lekarza, zagrożenia dla płodu czy nie dokucza się gorsze samopoczucie – zachowuj się tak, jak przed ciąży. Jeśli dużo ćwiczyłaś, z wyjątkiem powyższych sportów, możesz kontynuować aktywność fizyczną. Jeśli nigdy zaś nie lubiłaś sportu, nie zaczynaj nagle dużo ćwiczyć, nawet chodząc na ćwiczenie typu FIT mama, bo możesz sobie zaszkodzić.
Nie będziemy wymieniać w tej części tekstu wszystkich aktywności, które można wykonywać w ciąży, ale raczej skupimy się na powszechnym mitach. Jest kilka zakorzenionych w społeczeństwie przekonań na temat całego okresu ciąży oraz pierwszego trymestru ciąży – co wolno, a czego nie. Część z nich jest nieprawdziwa. Sprawdź, co – wbrew pozorom – możesz bez problemu robić w ciąży, bo nie ma dowodów na to, ze wpływa to negatywnie na rozwój płodu.

Farbowanie włosów

Wiele kobiet zastanawia się, czy można farbować włosy będąc w ciąży. Rozpowszechniony jest mit, że należy unikać nakładania farby czy pasemek w czasie ciąży. Tymczasem, nie istnieją żadne dowody na to, że pasemka w ciąży czy farba albo szampon koloryzujący mają jakikolwiek szkodliwy wpływ na płód. Można się wstrzymać z zabieganym farbowania do drugiego trymestru, gdy najważniejsze organy są już wykształcone, jeśli bardzo obawiasz się wpływu farby na płód. Najważniejsze jednak podczas farbowania włosów to unikanie wdychania amoniaku. Gdy zachowa się wszelkie zasady bezpieczeństwa, można farbować włosy w ciąży.

Hybrydowe paznokcie

Kolejna fałszywa teoria dotyczy ciąży a malowania paznokci. Szczególnie temat paznokci hybrydowych w ciąży jest dość szeroko omawiany przez przyszłe matki. Nie ma żadnej możliwości, aby emalia przedostała się do krwiobiegu płodu. Można stosować tipsy w czasie ciąży czy robić paznokcie hybrydowe w ciąży. Trzeba tylko zmyć lakier i zdjąć żel na okres porodu, bo lekarz obserwuje płytkę paznokcia, by stwierdzać ewentualne nieprawidłowości.

Mikrofalówka i ksero a ciąża

Można używać kserokopiarki czy mikrofalówki w czasie ciąży, bo nie udowodniono, że fale wpływają na schorzenia u płodu. Warto jednak zachować ostrożność i sprawdzić, czy urządzenia są sprawne, a podczas ich pracy po prostu odsunąć się na pewną odległość.

Basen

Na basenie można złapać infekcje intymne, dlatego kobiety w ciąży często unikają basenu. Jeśli jednak przed ciążą kobieta nie łapała często infekcji, to nie ma powodu by odmawiać sobie basenu, tym bardziej, że pływanie odciąża kręgosłup, pooprawia kondycję i pomaga utrzymać sprawne mięśni. Najlepiej wybierać basen z ozonowaną wodą.

Kremy do depilacji i samoopalające

Zamiast solarium warto wybrać krem samoopalający, a zamiast woskowania – krem do depilacji. Nie ma przeciwwskazań by stosować te kosmetyki w ciąży.

Prowadzenie auta

W ciąży można prowadzić samochód i można też zapinać pasy. Co prawda, polskie prawo stanowi, że gdy brzuch jest już widoczny, to przyszła mama nie ma obowiązku zapinania pasów, ale lepiej to robić, by chronić i siebie i płód. Pasy odpowiednio zapięte nie szkodzą płodowi.

Świeże warzywa i owoce oraz kawa

Ciężarne jak najbardziej mogą jeść owoce i warzywa, pod warunkiem, że dobrze je umyją przed konsumpcją. Brudne owoce i warzywa mogą przyczynić się do zakażenia toksoplazmozą, dlatego higiena przy spożywaniu tych produktów jest szczególnie ważna.
Nie ma też przeciwwskazań do wypicia słabej kawy z mlekiem raz na jakiś czas.

Suplementacja witamin

Czy w ciąży można brać witaminy? Wręcz należy! Zwłaszcza B9, czyli kwas foliowy. Zalecane jest także suplementowanie jodu, witaminy D, żelaza czy NNKT (według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników). W kwestii przyjmowania pozostałych witamin, zależy to już od stanu zdrowia przyszłej mamy i zaleceń lekarza. Na ten temat można znaleźć wiele aktualnych poradników:

-Witaminy w ciąży – jak je uzupełniać za pomocą suplementów?

- oraz

Witaminy w ciąży - brać czy nie? Moje doświadczenia - Blog AgataBerry.pl

.

Jest jeszcze wiele rzeczy, które ciężarne mogą bez przeszkód robić w czasie ciąży, np. wolno tańczyć, jeść gorzką czekoladę, stosować płyny do higieny intymnej (nawet trzeba i trudno powiedzieć skąd się wziął ten szkodliwy mit, że nie należy tych płynów w ciąży używać), uprawiać seks itd. Warto też pamiętać o szczepieniu przeciw grypie, mimo iż istnieją obiegowe opinie twierdzące, że szczepienie przeciw grypie w ciąży wywoła chorobę. Należy zaszczepić się po pierwszym trymestrze. Przyszła mama powinna być świadoma, czego nie powinno się robić w czasie ciąży, a w razie wątpliwości najlepiej zgłosić się do lekarza po opinię.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:
- http://mamkapolozna.blogspot.com/2017/01/zakazy-i-nakazy-ciazowe-zobacz-co-mozna.html
- https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/przebieg-ciazy/ciaza-co-mozna-w-ciazy-a-czego-mnie-aa-hqSz-9eHE-8RfQ.html
- https://mamotoja.pl/czego-nie-wolno-w-ciazy-najwazniejsze-zakazy,czego-nie-wolno-w-ciazy-artykul,6265,r1p2.html

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3