Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe odkrycie archeologów na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska/ Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego
Fundacja Rzeszowskiego Osrodka Archeologicznego/FB
- Ledwie zdążyliśmy po zimowej przerwie wznowić badania na ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszów i już takie niespodzianka! Bardzo dobrze zachowana galicyjska kostka brukowa, która stanowiła nawierzchnię tej części ulicy od przełomu XIX i XX wieku - pochwalili się archeolodzy na facebooku.

Przypomnijmy. Na ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie trwają badania archeologiczne poprzedzające dużą inwestycję. Pisaliśmy, że rzeszowscy archeolodzy (Pracownia Archeologiczna Mirosłąwa Mazurka i Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego) najprawdopodobniej odkopali zręby Bramy Sandomierskiej z XVII w., zwanej także Murowaną. o bardzo ważne odkrycie dla historii Rzeszowa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Archeolodzy odkopali zręby Bramy Sandomierskiej. To bardzo ważne odkrycie dla historii Rzeszowa

Bramę Sandomierską wspominano w przekazach historycznych. Widnieje też na najsłynniejszym planie Rzeszowa, narysowanym w 1762 roku przez Karola Henryka Wiedemanna.

Podczas prac archeologicznych na ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie archeolodzy odkryli relikty XVII-wiecznej Bramy Sandomierskiej. To jedno z najważniejszych odkryć dla historii Rzeszowa. Zobaczcie zdjęcia.

Na ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie archeolodzy odkryli reszt...

Ulica Głogowska, później Aleja Sandomierska, a od początku XX w. ulica Grunwaldzka była głównym traktem handlowym i komunikacyjnym w kierunku północnym. Brama miała postać czworokątnego, dość solidnego budynku postawionego nad brzegiem Mikośki. Tam z pewnością znajdowały się różnego rodzaju urzędy celne, gdzie kupcy musieli płacić myto.

Prace archeologiczne mają potrwać do marca. Zaraz po tym miasto przystąpi do przebudowy ulicy. Zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę. Docelowo ulica ma przypominać wyglądem deptak i ul. Kościuszki. Nawierzchnia ułożona zostanie z płyt granitowych. Pojawią się elementy małej architektury, a także posadzone zostaną nowe drzewka. Przebudowa ma kosztować ok. 4 mln zł.


ZOBACZ TEŻ: Archeolodzy na Lisiej Górze w Rzeszowie odkryli fosę z przełomu epoki brązu i żelaza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24