Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe odkrycie podczas gruntownej restauracji nagrobka Fredrów w archikatedrze w Przemyślu [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W Archikatedrze Przemyskiej zakończyła się renowacja nagrobka Anny i Jana Fredrów.
W Archikatedrze Przemyskiej zakończyła się renowacja nagrobka Anny i Jana Fredrów. B. Kot/D, Pękalski/WUOZ w Przemyślu
Ciekawego odkrycia dokonali konserwatorzy podczas prac renowacyjnych nagrobku Anny i Jana Fredrów, który znajduje się w archikatedrze w Przemyślu. To litery "S G", które według wstępnych ustaleń mogą być sygnaturą artysty rzeźbiarza, autora nagrobka.

Kamienny nagrobek, wykonany z wapienia i ciemnego alabastru, znajduje się na ścianie zachodniej, w południowej nawie świątyni. Służby Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu odebrały właśnie prace konserwatorskie przy tym zabytku.

- Zazwyczaj, w trakcie pełnej konserwacji, wykonawcy dokonują ciekawego odkrycia. Mają możliwość przyglądnięcia się dziełom sztuki z bliska i zauważenia szczegółu, którego z poziomu widza nie można łatwo dostrzec. Tak też było w tym przypadku - informuje Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zaskakującym odkryciem są inicjały "S G", nad tarczą herbową w zwieńczeniu, po obu stronach fredrowskiego jednorożca w klejnocie (herb Bończa). Jak twierdzą eksperci, sugerują one sygnaturę artysty rzeźbiarza.

- Konieczna jest pogłębiona kwerenda archiwalna i poszukanie analogii, aby potwierdzić lub wykluczyć przypuszczenia - twierdzi podkarpacki konserwator.

Obecne publikowane informacje o nagrobku określają jego datowanie zgodnie z datami umieszczonymi w inskrypcjach, Jana Fredry, kasztelana przemyskiego zmarłego w 1589 roku oraz jego żony Anny ze Stadnickich zmarłej w 1622 roku. Jako autorów nagrobka określono rzeźbiarzy warsztatów lwowskich.

Na obecne miejsce w Archikatedrze Przemyskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela nagrobek Fredrów przeniesiono ok. 1725 – 1744 roku. Figura Michała Archanioła ustawionego na szycie nagrobka, z ruchomą drewnianą, złoconą wagą, jest datowana na przełom XVII/XVIII wieku. Pod figurą Anny umieszczono kartusz z herbem rodziny Stadnickich-Szreniawa i epitafium po polsku o treści: Ślub jeden i grób jeden z małżonkiem mnie spoił, proś, kto mijasz, by w niebie Bóg nas nie rozdwoił.

Jan Fredro herbu Bończa z Pleszowic (obecnie w obwodzie lwowskim na Ukrainie) był wojskim samborskim (zastępcą kasztelana do spraw wojskowych) w latach 1576-78, kasztelanem sanockim w latach 1578-1583 oraz kasztelanem przemyskim 1587-1589.

Rok temu zakończyły się, trwające trzy lata, prace restauracyjne przy innym zabytku w przemyskiej archikatedrze, związanym z tą rodziną. Chodzi o Kaplicę Fredrów, pod wezwaniem Św. Krzyża.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24