Spis treści
Na spacer po woj. podkarpackim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. podkarpackim, które polecają inni. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz, upewnij się, jaka będzie pogoda.
🌳 Trasa spacerowa: SANDOMIERZ – SPACER OPTYMISTYCZNY
- Początek trasy: Tarnobrzeg
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,68 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 34 min.
- Przewyższenia: 55 m
- Suma podejść: 98 m
- Suma zejść: 109 m
Spacerowiczom trasę poleca Sandomierz
Jeśli czujesz, że tracisz radość życia w codziennej gonitwie oraz brakuje Ci okazji do zamyślenia, chwili przyjemności, wspólnego spaceru… odnajdź swój przepis na szczęście! Sandomierz jest miastem optymizmu i radości, które można spotkać na każdym kroku w kontakcie ze sztuką i kulturą, krajobrazem, dobrym jedzeniem oraz otwartymi mieszkańcami. Nasz „Optymistyczny Spacer” oprowadzi Cię po sandomierskich perełkach turystycznych, a także po mniej oczywistych urokliwych miejscach, których pozytywna energia doda Ci sił i spokoju ducha.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Rezerwat Czartowe Pole
- Początek trasy: Narol
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 10,37 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 51 m
- Suma podejść: 1 186 m
- Suma zejść: 1 188 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Roocik
Ciekawe miejsce, trasa przez rezerwat ok 1,5 km. W rezerwacie ruiny starej papierni z XVIII w. Początek trasy na niebieskiej ścieżce zaraz za parkingiem.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szlakiem dębińskiej architektury. SpacerowM!K
- Początek trasy: Radomyśl Wielki
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 0,55 km
- Czas trwania spaceru: 11 min.
- Przewyższenia: 12 m
- Suma podejść: 12 m
- Suma zejść: 0 m
Spacerowiczom trasę poleca Szlaki_Malopolski
Trasa stworzona w ramach projektu "Pierścień św. Kingi".
Poznaj średniowieczny rodowód Bochni, Starego Sącza, Krościenka n. Dunajcem, Dębna i Wieliczki. Zwiedzaj zabytki i pomniki przeszłości, posłuchaj legend i opowieści związanych nie tylko z osobą św. Kingi. Jeśli interesujesz się historią – zajrzyj do Vademecum średniowiecznego.
Postać księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce (np. odkrycie złóż soli kamiennej, lokacja wielu małopolskich miast). W ramach projektu odbiorcy mieli okazję wziąć udział w szeregu wydarzeń inspirowanych średniowieczem: interaktywnych grach terenowych, pokazach, warsztatach i wycieczkach.
Zapraszamy na spacer po zabytkach dębińskiej architektury.
Pierwszym obiektem na naszej trasie jest jedyny w Polsce zamek łączący w sobie cechy architektury gotyckiej i renesansowej.
Czas spaceru: 30 min.
Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury - Julita Kwaśniak.
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Wycieczka po Górach Świętokrzyskich
- Początek trasy: Mielec
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 26,42 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 11 min.
- Przewyższenia: 329 m
- Suma podejść: 1 600 m
- Suma zejść: 1 601 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Dan.wos
Do Nowej Słupi można dojechać na różne sposoby aby później wyruszyć pieszo biegiem bądź rowerem przez piękne Góry Świętokrzyskie. Wędrówkę zaczynamy spod bramy do Puszczy Jodłowej - Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na Święty Krzyż zmierzamy Droga Królewską która zawdzięcza nazwę pielgrzymujących do klasztoru Królów Polskich. Odwiedzili to miejsce m.in. Kazimierz Wielki czy Władysław Jagieło. Na trakcie królewskim mijamy drewniane stacje Drogi Krzyżowej, Zabytkową Kapliczkę oraz wiekowe drzewa. Na szczyt Łysej Góry wchodzimy przez Bramę, docierając do Klasztoru. Święty Krzyż nazwę zawdzięcza znajdującym się tu Relikwią Drzewa Krzyża przechowywanym od wieków w Klasztorze. Zwiedzić w Klasztorze można kaplice Oleśnickich, Kościół, Muzeum Wystawy Świętokrzyskiej, oraz wejść na Panoramę Świętokrzyską przechodząc tuż obok wieży Radiowo-Telewizyjnej. Drogą asfaltową zmierzamy do Szklanej Huty ( miejscowość nazwę zawdzięcza pracującym tu przed wiekami hutą szkła ). Stąd czerwonym szlakiem zmierzamy do Kakonina. W Kakoninie na szlaku znajduje się drewniana chałupa wiejska sprzed wieków zachowana w doskonałym stanie. Tuż za tym wiekowym budynkiem znów wkraczamy w Puszcze Jodłową, teraz trasa przez 2 km już tylko wiedzie pod górę, aby w końcu znaleźć się na szczycie góry Święty Mikołaj 535m n.p.m.
Na Mikołaju zawracamy podążając tą samą trasą do Nowej Słupi. Z Mikołaja przez Łysice 611 m n.p.m. możemy podążyć do Bodzentyna czy Świętej Katarzyny. W Słupi możemy się posilić, zobaczyć w muzeum jak przed wiekami wytapiali żelazo, zwiedzić kościół parafialny, odwiedzić dużą bibliotekę. Nocleg tu znajdziemy bez problemu w kilkudziesięciu agroturystycznych gospodarstwach oraz Schronisku Młodzieżowym. Na przejście trasy pieszo oraz z poświęceniem czasu na zwiedzanie trzeba przeznaczyć cały dzień. Jednak, kto raz odwiedzi to piękne miejsce będzie zawsze marzył aby znów tu wrócić.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Powroźnik - Góra Parkowa - Krynica
- Początek trasy: Kołaczyce
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,79 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 36 min.
- Przewyższenia: 242 m
- Suma podejść: 346 m
- Suma zejść: 355 m
Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych poleca tę trasę
Trasa dla osób lubiących biegi trailowe (w terenie).
Nie jest wymagająca. pokonujemy niecałe 300 m przewyższenia.
Szlak poprowadzony jest w większości trasą narciarstwa biegowego, która jest w miarę dobrze oznaczona.
W trakcie biegu mamy możliwość podziwiania widoków na Beskid Sądecki z Góry Parkowej, która jest najwyższym punktem naszej wycieczki biegowej.
Średni czas pokonania trasy to ok. 1,5-2 godz.
Trasę można pokonać w dowolnym kierunku, ale jej część prowadzi asfaltem, co również warto wziąć pod uwagę.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Przemasy na butach - Wokół Krynicy
- Początek trasy: Kołaczyce
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 19,71 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 21 min.
- Przewyższenia: 323 m
- Suma podejść: 829 m
- Suma zejść: 1 035 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Przemas74
. Kolejna łatwa trasa, tym razem w okolicach Krynicy.
Startujemy z ul. Słotwińskiej w Krynicy i po krótkim marszu asfaltem a potem szeroką bitą drogą wchodzimy na żółty szlak i idziemy nim przez dłuższą chwilę w górę. Reszta trasy jest lekka i łatwa. Jedyne większe podejście czekało nas pod Górę Parkową (jednakże nie udało nam się na nim zasapać). Po zjedzeniu pokaźnej porcji lodów na szczycie zeszliśmy alejkami spacerowymi z Góry Parkowej do centrum Krynicy i wróciliśmy do miejsca startu.
Zapraszamy na:
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: SANDOMIERZ – RELAKS NAD WISŁĄ
- Początek trasy: Tarnobrzeg
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 2,22 km
- Czas trwania spaceru: 44 min.
- Przewyższenia: 12 m
- Suma podejść: 20 m
- Suma zejść: 20 m
Sandomierz poleca tę trasę
Masz dość zgiełku miasta i marzy Ci się relaks nad wodą? Istnieje niezawodny sposób, by ukoić zmęczony umysł – spokojny odpoczynek na łonie natury, w otoczeniu zieleni i przy szumiącym akompaniamencie Wisły. Z przystani w Starym Porcie wyruszysz w rejs Wisłą i nacieszysz oczy pięknymi panoramami królewskiego miasta. Kajakiem lub rowerem wodnym zwiedzisz zatoczkę, a w strefie aktywności rozegrasz mecz siatkówki plażowej. Jeśli preferujesz rozrywki intelektualne, zawsze możesz rozegrać partyjkę szachów na świeżym powietrzu, przy którymś ze stolików na wybrzeżu. Odpoczywając na bulwarach wiślanych, nie zapomnij także wstąpić do Sezonowej na naleśniki i orzeźwiającą lemoniadę!
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: SANDOMIERZ – SPACER SŁODKA POKUSA
- Początek trasy: Tarnobrzeg
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 2,6 km
- Czas trwania spaceru: 52 min.
- Przewyższenia: 28 m
- Suma podejść: 60 m
- Suma zejść: 58 m
Spacerowiczom trasę poleca Sandomierz
Kawa i ciasteczko to dla wielu osób codzienny zestaw obowiązkowy. Kawa lubi słodkości, a my kochamy jedno i drugie. Czym pachnie Królewskie Miasto? Jako pierwsza kojarzy się oczywiście szarlotka upieczona z jabłek z okolicznych sadów, jednak Sandomierz może zachwycić również innymi smakołykami, jak np. tradycyjnym sernikiem królewskim, naleśnikami w nietypowym wydaniu lub nowoczesnym deserkiem typu crème brûlée. Zapraszamy na wyjątkowy spacer słodkim szlakiem. Będzie nastrojowo, smacznie i zabawnie.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: bieganie w Starym Gaju, Lublin
- Początek trasy: Zaklików
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,54 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 31 min.
- Przewyższenia: 30 m
- Suma podejść: 46 m
- Suma zejść: 46 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Ewanna
Trasa spacerowa/ biegowa /rowerowa po Starym Gaju w Lublinie, 4,5km, część przebiega przez rezerwat brzozy czarnej, początek przy torach na ścieżce wiodącej od pętli autobusowej.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szlak tarnowskich Żydów
- Początek trasy: Jedlicze
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 2,28 km
- Czas trwania spaceru: 46 min.
- Przewyższenia: 14 m
- Suma podejść: 8 m
- Suma zejść: 16 m
Spacerowiczom trasę poleca Szlaki_Malopolski
Wyznaczona trasa upamiętnia ich historyczną obecność w Tarnowie, którzy przed II wojną światową stanowili 45% mieszkańców miasta, tragicznie zniesioną przez Holocaust.
Start
Dojazd do Tarnowa: z Krakowa do Tarnowa dotarliśmy krajową nr 4 w niecałe 1,5 godziny. W mieście bez trudu można znaleźć płatne i bezpłatne miejsca parkingowe. Do Tarnowa można dojechać również pociągiem lub jednym z licznych autobusów startujących z Regionalnego Dworca Autobusowego w Krakowie.
Trasa
Większość obiektów trasy znajduje się w obrębie i okolicach dawnego getta, czyli w ścisłym centrum miasta. Trasa rozpoczyna się od ulic Wekslarskiej i Żydowskiej, będących odnogami tarnowskiego Rynku. Posiłkując się planem miasta i informacjami znalezionymi w Internecie, bez trudu można odnaleźć kolejne punkty wycieczki. Są one ponadto oznaczone tabliczkami, a co jakiś czas o o tym, że podążamy we właściwym kierunku upewniają nas drogowskazy.
Trasa jest w całości trasą miejską. Jej przejście zająć może w zależności od tempa spaceru i czasu poświęcanego poszczególnym obiektom, od 1,5 do 2,5 h. Jest łatwa, stąd też dostępna zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Informacje znalezione na stronie Muzeum Okręgowego w Tarnowie w dziale Judaica pozwoliły nam na ułożenie optymalnej trasy, dzięki czemu nie gubiliśmy się i nie deptaliśmy po własnych śladach.
Wielość i różnorodność obiektów na trasie sprawia, że jest ona naprawdę interesująca – nie tylko dla pasjonatów historii Żydów, ale też przypadkowych turystów, którzy chcą zdobyć nową wiedzę i poszerzyć horyzonty.
Opracowanie: Paulina Macek
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Chodzenie na spacery - czy warto?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Sprawdź górskie szlaki Podkarpacia
Podkarpackie kryje w sobie niesamowite atrakcje, które zachwycą każdego podróżnika. Bieszczady to perełka turystyczna, przyciągająca odwiedzających z całej Polski. Kolejnym pasmem górskim, które potrafi zachwycić jest Beskid Niski, mniej oblegany, oferuje dzikie i spokojne zakątki dla poszukiwaczy ciszy. Podkarpackie zamki to kolejne skarby regionu, gdzie Zamek w Łańcucie zachwyca swoją historią i architekturą. Krasiczyn, Przemyśl, Baranów Sandomierski, Sobień i Kamieniec to kolejne magiczne miejsca, które czekają na odkrycie. Nie można zapomnieć o stolicy województwa – Rzeszowie. Pełen atrakcji, zrelaksowany Rzeszów z pewnością urzeknie każdego. Zobacz, jakie atrakcje znajdziesz nad jeziorem Solińskim.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?