Cieszy wzrost przychodów z eksportu. Oto największe firmy na Podkarpaciu wg sprzedaży eksportowej w 2019 [ZŁOTA SETKA FIRM]

RED.
Pexels / pixabay.com
Udostępnij:
Firma Oponiarska Dębica S.A. po raz kolejny została liderem eksportu wśród podkarpackich przedsiębiorstw. Od 1995 r. inwestorem strategicznym w spółce jest amerykański koncern The Goodyear Tire & Rubber Company. Firma produkuje opony takich marek, jak: Dębica, Goodyear, Dunlop, Fulda i Sava. Sprzedaje swoje produkty w Polsce i 60 krajach na sześciu kontynentach.

Komentuje Beata Rapa, dyrektor Regionu Podkarpackiego Banku Gospodarstwa Krajowego

Dane za rok 2019 wskazują na wzrost liczby spółek, które przekroczyły miliard złotych w sprzedaży eksportowej. Mamy już sześć takich podmiotów. Czołówka podkarpackich eksporterów od lat jest bardzo podobna. Cieszy wzrost poziomu przychodów ze sprzedaży eksportowej rok do roku, gdyż świadczy to o rozwoju podkarpackich przedsiębiorstw i zwiększonej ich obecności zagranicą. Dla Polski eksport jest ważnym motorem rozwoju gospodarki, szczególnie eksport poza kraje Unii Europejskiej. W wielu krajach o wysokim poziomie rozwoju są duże możliwości sprzedaży polskich produktów i usług.

Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać ze wsparcia różnych instytucji promujących rozwój eksportu, takich jak: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju, KUKE czy KUKE Finance. BGK oferuje klientom dedykowany Program Wsparcia Rozwoju Eksportu. Program ten pozwala przyspieszyć spływ środków od odbiorcy zagranicznego do polskiego eksportera przy ograniczeniu ryzyka nieściągalności należności od kontrahenta. Partner zagraniczny zaś ma możliwość uzyskania konkurencyjnego cenowo limitu kredytowego - w relacji do oferty kraju pochodzenia. Ponadto może on rozłożyć swoją płatność na okres do 24 miesięcy. Oferta ta na dzisiaj dotyczy 60 krajów na świecie. Jest to program, którego celem jest zwiększenie obecności polskich przedsiębiorców zwłaszcza w tych krajach, gdzie ryzyko współpracy oceniają oni jako podwyższone. Poprzez wykorzystanie tego rozwiązania produktowego ryzyko braku spływu należności z zagranicy, w dużej mierze jest minimalizowane.

Lp.Nazwa firmySprzedaż eksportowa (w tys. zł)
1Firma Oponiarska DĘBICA S.A.1 842 400
2NOWY STYL Krosno Sp. z o.o. GRUPA KAPITAŁOWA1 796 000
3BAUSCH HEALTH Poland Sp. z o.o.1 761 185
4HAMILTON SUNDSTRAND Poland Sp. z o.o.1 641 773
5PRATT & WHITNEY Rzeszów S.A.1 589 084
6FEDERAL-MOGUL Gorzyce Sp. z o.o.
1 061 077
7KIRCHHOFF Polska Sp. z o.o.
819 114
8Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o.
793 057
9BURY Sp. z o.o.
765 714
10SANOK Rubber Company GRUPA KAPITAŁOWA
723 280

Pozostałe "Złote Dziesiątki"

To już XIV edycja rankingu Złota Setka Firm Podkarpacia organizowanego przez Nowiny, przy współudziale podkarpackiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

***

Tradycyjnie już ogłoszenie wyników rankingu Złota Setka Firm Podkarpacia wieńczone było uroczystą galą. Rok 2020 przyniósł nam jednak nowe wyzwania i konieczność przeniesienia się do rzeczywistości wirtualnej. Z tego powodu ranking główny, "Złote Dziesiątki" oraz wyróżnienia Kapituły Redakcyjnej, opublikowaliśmy nie tylko w papierowym dodatku do "Nowin", ale też w nietypowej, filmowej odsłonie.

Wideo

Dodaj ogłoszenie