Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cios w zęby

EWA CZAPKOWSKA
PODKARPACKIE. Na pomoc stomatologa w nocy i dni wolne od pracy mogą liczyć tylko mieszkańcy Rzeszowa i okolic. Pogotowia stomatologiczne w innych miastach nie działają, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie zabezpieczył świadczeń dla pacjentów.

- W poniedziałek o godz. 21.30 pojechałem z małym dzieckiem na pogotowie, bo cierpiało na ostry ból zęba. "Jak pan chce uzyskać pomoc, to niech pan jedzie do Rzeszowa" - powiedział pracownik pogotowia. To skandal, że osoby ubezpieczone nie mogą wieczorem skorzystać z pomocy dentysty - mówi poirytowany Kazimierz Krężałek z Krosna.
W regionie działają tylko dwa pogotowia stomatologiczne. Oba w Rzeszowie. Pogotowia w Krośnie i Sanoku nie podpisały kontraktów z NFZ i zakończyły działalność.
- Nie miałem wyjścia. Podpisanie kontraktu na warunkach, jakie proponował Fundusz, mogło finansowo pogrążyć całe pogotowie. Oferowano nam o połowę mniej pieniędzy niż w 2003 r. - usprawiedliwia się Andrzej Jurczak, dyrektor stacji pogotowia w Krośnie.
Z pomocy pogotowia stomatologicznego w Krośnie i Sanoku skorzystało w 2003 r. blisko 8,6 tys. chorych. Pacjenci z bolącymi zębami wciąż szukają tu pomocy. Bezskutecznie. Teraz, nocą czy w dni wolne od pracy, droga do stomatologa wydłużyła się o kilkadziesiąt kilometrów. Rozczarowani mieszkańcy podpisują się na specjalnej liście. Figuruje na niej 150 nazwisk. Poirytowani pacjenci zapowiadają, że będą żądać od NFZ zwrotu kosztów, jeśli pójdą prywatnie do dentysty.

Nie mogłem zostawić ludzi bez opieki

Gdzie po pomoc

Pogotowie Stomatologiczne przy ul. Poniatowskiego. Czynne w dni powszednie od godz. 19 do 7 rano. Przez całą dobę w soboty, niedziele, święta i dni wolne od
pracy.
Pogotowie Stomatologiczne przy NZOZ "Medyk", ul.
Piłsudskiego 31. W dni powszednie czynne od godz. 20 do 8 rano. W soboty,
niedziele, święta i dni wolne od pracy - całodobowo.

Stanisław Rybak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia w Rzeszowie, przy której działa ambulatorium stomatologiczne:

Miałem dylemat, czy podpisać kontrakt z NFZ. Stawki proponowane przez Fundusz są za niskie. Umowę jednak podpisałem, bo z pomocy ambulatorium stomatologicznego skorzystało w ub. roku ponad 5 tys. osób. Nie mogłem zostawić ludzi bez opieki. Mieliśmy w tym roku pacjentów nawet z Mielca.

Liliana Leniart, rzecznik prasowy oddziału NFZ w Rzeszowie:

Na terenie województwa powinno być minimum 1 pogotowie stomatologiczne. W Podkarpackiem działają dwa. Zaproponowaliśmy dyrektorom maksymalne stawki. Więcej nie mogliśmy, bo obowiązują ogólnopolskie zasady kontraktowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24