Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Pobitno skrywa wiele szczątków osób pomordowanych przez reżim komunistyczny

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Genetyczna identyfikacja szczątków przypisawanych żołnierzowi Armii Krajowej Kazimierzowi Człowiekowskiemu potrwa kilka miesięcy. Szczątki wydobyli na cmentarzu Pobitno pracownicy IPN. W tej części cmentarza znajduje się o wiele więcej kości żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Genetyczna identyfikacja szczątków przypisywanych Kazimierzowi Człowiekowskiemu potrwa kilka miesięcy. Szczątki wydobył 21 września br. w kwaterze XXXIII cmentarza komunalnego Pobitno w Rzeszowie Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. - W tej części cmentarza Pobitno pochowanych jest wiele osób, które straciły życie w wyniku działań reżimu komunistycznego – mówi Bogusław Kleszczyński z pionu poszukiwań i identyfikacji IPN w Rzeszowie.

– Większość tych pochówków zabudowana jest późniejszymi grobami, ale szczątki ofiar nadal znajdują się w tych miejscach. Poszukiwania będą kontynuowane w miarę uzyskiwania zgód osób, które obecnie dysponują tymi grobami. Na terenie cmentarza Pobitno spodziewamy się szczątków kilkunastu członków podziemia niepodległościowego. Część rodzin już w latach 50. XX w. zdołała przenieść ciała swoich bliskich w inne miejsca. Dotyczy to m.in. Jana Balawejdra i Tadeusza Rząsy ps. „Wyskok”. Jednak miejsce pochówku wielu bohaterów pozostaje ukryte przed ich bliskimi

– dodaje Bogusław Kleszczyński.

Cmentarz Pobitno skrywa wiele szczątków osób pomordowanych p...

We wrześniu na Pobitnie ujawniono pochówek trumienny mężczyzny w wieku powyżej 40 lat ze śladami mogącymi świadczyć o obrażeniach zadanych z użyciem broni palnej i po przeprowadzonej sekcji zwłok. Cechy biologiczne szkieletu wskazują, że odnalezione szczątki mogą należeć do poszukiwanego Kazimierza Człowiekowskiego.

Kazimierz Człowiekowski urodził się 13 stycznia 1909 r. w Białobrzegach (obecnie dzielnica Krosna). Służbę wojskową odbywał we Włodzimierzu Wołyńskim, następnie studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie (studiów nie ukończył). Był aktywnym działaczem ZMW „Wici” i Stronnictwa Ludowego. W 1941 r. w Krośnie wstąpił do organizowanej przez Józefa Czuchrę „Orskiego” grupy dywersyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, która weszła w skład Armii Krajowej. Był zastępcą dowódcy ds. organizacyjnych oddziału partyzanckiego OP-11. Walczył w akcji „Burza” na terenie inspektoratu jasielsko – krośnieńskiego AK.

We wrześniu 1944 r. został wybrany do Powiatowej Rady Narodowej w Krośnie i otrzymał funkcję kierownika referatu ogólnego starostwa powiatowego. 1 listopada 1944 r. został aresztowany przez UB za przynależność do Armii Krajowej i przekazany w ręce NKWD. Został zesłany do łagru w Borowiczach a, następnie do łagru w Swierdłowsku. Do Polski powrócił pod koniec 1947 r. Po dojściu do zdrowia włączył się w legalną działalność polityczną reżimowego Stronnictwa Ludowego oraz Związku Byłych Uczestników Walki z Faszyzmem o Niepodległość i Demokrację.

W 1949 r. został ponownie wybrany radnym Powiatowej Rady Narodowej. W lipcu tego roku został zatrzymany przez MO pod pretekstem nieprzychylnych dla władz komunistycznych wypowiedzi i przekazany w ręce Urzędu Bezpieczeństwa. Zdołał zbiec z siedziby PUBP w Krośnie i odtąd ukrywał się przed władzami bezpieczeństwa na terenie powiatów krośnieńskiego i brzozowskiego. Współpracował z uczestnikami konspiracji niepodległościowej, zarówno z członkami Zrzeszenia WiN, narodowcami, jak też ludowcami.

Ostatecznie w niedzielę wielkanocną, 18 kwietnia 1954 r. został ciężko ranny podczas wspólnej obławy MO, UB i WP w Komańczy. Rannego przewieziono do Polikliniki WUBP w Rzeszowie, gdzie mimo operacji zmarł 19 kwietnia.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24