Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co cię czeka w szkole od września

Agnieszka I. Skowron
Swój najważniejszy egzamin w życiu maturzyści zaliczają zawsza w maju
Swój najważniejszy egzamin w życiu maturzyści zaliczają zawsza w maju Krzysztof Łokaj
O nowościach, na które muszą być przygotowani uczniowie w roku szkolnym 2011/12, informuje Antoni Wydro, wicekurator oświaty w Rzeszowie.

Zmiany w gimnazjach

Kalendarz roku szkolnego 2011/12

1 września 2011 r. - rozpoczęcie roku szkolnego

23 - 31 grudnia 2011 r.
- zimowa przerwa świąteczna

9 stycznia 2012 r.,
10 stycznia 2012 r. - pisemne egzaminy dojrzałości w sesji zimowej: język polski, drugi przedmiot

30 stycznia - 12 lutego 2012 r. - ferie zimowe dla województwa podkarpackiego

5 - 10 kwietnia 2012 r.
- wiosenna przerwa świąteczna

5 stycznia 2012 r. lub
27 kwietnia 2012 r. - zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych

13 stycznia 2012 r. lub 15 czerwca 2012 r. - zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych

8 maja 2012 r., 9 maja 2012 r., 10 maja 2012 r. - pisemne egzaminy dojrzałości w sesji wiosennej: język polski, drugi przedmiot, język ojczysty - w szkołach lub oddziałach z ojczystym językiem nauczania mniejszości narodowej

29 czerwca 2012 r. - zakończenie roku szkolnego

30 czerwca - 31 sierpnia 2012 r. - ferie letnie

Egzamin gimnazjalny składać się będzie z trzech części: humanistycznej, która odbędzie się 24 kwietnia, matematyczno-przyrodniczej dzień później i egzaminu z języka obcego nowożytnego - 26 kwietnia. Dzień pierwszy upłynie pod znakiem ustnej historii i wiedzy o społeczeństwie. Po 45-minutowej przerwie uczniowie przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego, na który będą mieli 90 minut. Na udzielenie odpowiedzi z zakresu przedmiotów przyrodniczych uczniowie drugiego dnia będą również mieli 60 minut, później zaś przystąpią do egzaminu pisemnego z matematyki. Egzamin z języka obcego nowożytnego podzielony został na poziom podstawowy i rozszerzony. Obydwie części będą trwały 60 minut.

Oswoją 5 latki ze szkołą

Od września tego roku wchodzi w życie obowiązek przygotowania 5-latków do nauki w szkole. Przez rok dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych lub innych formach wychowania przedszkolnego będą pod czujnym okiem wychowawców przygotowywać się do nauki w szkolnej ławie.

Wiedza na monitorze komputera

Wydawcy podręczników szkolnych zobowiązani będą (po akceptacji znowelizowanego rozporządzenia dotyczącego m.in. dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników) do ich opracowania zarówno w wersji tradycyjnej, jak i w formie elektronicznej. Jedynie materiały edukacyjne dla uczniów klas I-III, mogą pozostać tylko w formie papierowej.

- Zakłada się, że uczeń będzie mógł np. pozostawiać ciężki podręcznik w szkole, a korzystać z jego elektronicznej wersji w domu. Myślę, że dobrą, proponowaną przeze mnie formą byłoby wprowadzenie tzw. podręczników segmentowanych. Książki do nauki składałyby się z oddzielnych lub zebranych w działy kartek, które łatwo z nich wypiąć i włożyć do zbiorczego segregatora. W ten prosty sposób każdy mógłby w jednym niewielkim segregatorze przynosić do szkoły potrzebne na dany dzień materiały bez zbytniego obciążania kręgosłupa
- mówi Antoni Wydro.

Taniec lub piesza wycieczka na WF-ie

Określono na nowo warunki i sposób realizowania zajęć wychowania fizycznego. Została określona wymagana liczba godzin, które uczniowie przeznaczą na rozwój fizyczny (to nie uległo zmianie). W jej zakres wchodzą zajęcia z WF-u do wyboru przez uczniów - realizowane jako sportowe, sprawnościowo-zdrowotne, taneczne lub tzw. aktywne formy turystyki.

Nie będzie lekcji podczas Euro

W lipcu tego roku podpisano rozporządzenie upoważniające organy prowadzące szkoły do zawieszania zajęć w przypadku, gdy na określonym terenie wystąpi zagrożenie dla uczniów związane z organizacją imprez ogólnopolskich i międzynarodowych. Decyzja taka ma w tym momencie związek z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, które odbędą się na terenie naszego kraju. Utrudnienia, jakie czekają uczniów w miastach, gdzie odbędą się międzynarodowe mecze, to m.in. problemy z przemieszczaniem się pomiędzy szkołą a miejscem zamieszkania. Nie oznacza to możliwości zawieszenia zajęć we wszystkich szkołach, lecz wyłącznie w tych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie wydarzeń sportowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24