Co dalej z miejską wypożyczalnią rowerów w Rzeszowie?

  Co dalej z miejską wypożyczalnią rowerów w Rzeszowie?

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Na stojaki wróciły używane rowery miejskie. Niektóre wpadły w ręce chuliganów i straciły siodełka.

  Na stojaki wróciły używane rowery miejskie. Niektóre wpadły w ręce chuliganów i straciły siodełka. ©K.Kapica

  Właściciele miejskiej wypożyczalni rowerów w Rzeszowie chcą by miasto dołożyło pieniądze do modernizacji systemu.
  Na stojaki wróciły używane rowery miejskie. Niektóre wpadły w ręce chuliganów i straciły siodełka.

  Na stojaki wróciły używane rowery miejskie. Niektóre wpadły w ręce chuliganów i straciły siodełka. ©K.Kapica

  Wypożyczalnia rowerów miejskich działa w Rzeszowie już ponad 5 lat. - Trzeba sobie powiedzieć wprost, że pewne elementy są już przestarzałe - przyznaje Małgorzata Mac z Romet Rental Systems Sp. z o.o., która zarządza wypożyczalnią. - Rowery też pewien okres eksploatacji mają już za sobą. Czas więc na podjęcie decyzji o rozwoju.


  Wypożyczalnia rowerów na PIN?


  Dodaje, że konieczna jest modyfikacja sposobu wypożyczania rowerów.
  Tak aby można było na przykład wypiąć rower tylko po wprowadzeniu numeru PIN. Taki system funkcjonuje już w innych województwach. Nie trzeba by było nosić z sobą żadnych kart. Wystarczy zapamiętać kod. Można by było też wypożyczać jednoślady za pośrednictwem karty miejskiej.

  - Zależy nam także na tym, by codziennie każde pierwsze 15-20 minut dla wypożyczającego było bezpłatne. Bez względu na to, czy wypożyczy rower raz czy dwadzieścia w ciągu dnia. To na pewno przyciągnie, zainteresuje więcej chętnych - dodaje. - W takich kosztach musi partycypować miasto. Inaczej biznesowo by się to nie opłacało. Chciałabym rzeszowską wypożyczalnię tak zmodernizować, by działała jak dzisiaj działamy w Toruniu, w którym mamy ponad tysiąc wypożyczeń dziennie, choć sezon tak naprawdę rozpoczął się dopiero 1 marca - mówi Małgorzata Mac.

  Wylicza, że na przestrzeni 2 lat rozbudowali tam system o 150 procent. Zaczynali od 13 stacji i 120 rowerów. W tej chwili mają 28 stacji i 300 rowerów. Zwraca uwagę, że i w Rzeszowie przydałyby się nowe, dużo większe stacje na rowery. Takie na 10 stanowisk są za małe. Przydałyby się na 20-30.

  - I trzeba z nimi wyjść z centrum także na osiedla i obrzeża Rzeszowa. Przydałyby się najbardziej w rejonie ulic Podkarpackiej, Przemysłowej, Warszawskiej i Lubelskiej - dodaje.

  Decyzja należy do prezydenta


  Przyznaje, że sama w to nie zainwestuje, bo to za duże koszty i ekonomicznie jej się nie kalkuluje. Dodaje, że od ubiegłego roku prowadzi z urzędem miasta rozmowy w sprawie modernizacji wypożyczalni.

  - Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w rowerze widzi uzupełnienie transportu miejskiego - mówi. - Kropkę nad „i” musi jednak postawić prezydent - dodaje.

  Zaproponowała miastu trzy warianty cenowe. Przyznaje, że liczyła, iż przez zimę coś się rozstrzygnie.

  - Nie sądziłam, że zastanie nas kwiecień. Przypominam się jednak. Nawet jeszcze w piątek dzwoniłam do sekretariatu prezydenta - podkreśla.

  Chciałaby wzmocnić „park maszynowy”, czyli dołożyć 100 nowych rowerów. Na to też potrzebne są jednak ogromne pieniądze.

  - Tak naprawdę głównie chodzi nam o to, żeby gmina partycypowała w kosztach przejazdu. Wtedy znajdą się fundusze, by zrobić renowację i być może rozbudowę - uważa.

  W tej chwili na stacje wróciły stare rowery, po przeglądzie i odnowieniu. Wypożyczalnia dysponuje ok. setką sztuk. 15 już wpadło w ręce wandali - straciły siodełka i inne elementy. Wróciły więc do serwisu. Nie ma, niestety, żadnych nowości, na co mieszkańcy kręcą nosem.

  Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, przyznaje, ze faktycznie prowadzone są rozmowy na temat modernizacji wypożyczalni.

  - Decyzja co do pieniędzy nie jest jeszcze podjęta. Przedstawiłam prezydentowi trzy warianty. Czekam, jaka będzie odpowiedź - mówi.

  Mówi, że w grę wchodzi kwota ok. 450 tys. zł.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (35)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (35) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!