Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z przebudową ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie? Kiedy ruszą prace?

Grzegorz Anton
Rzeszowianie dopytują się, czy miasto ma nadal w planach, przebudowę jednego z głównych deptaków Rzeszowa, czyli ulicę Grunwaldzką. Pomimo zakończenia pół roku temu prac archeologicznych, nic się na tej ulicy nie dzieje. W ratuszu mówią nam, że prace prawdopodobnie ruszą dopiero w przyszłym roku, ponieważ w dokumentacji projektowej muszą zostać ujęte różne zalecenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Badania archeologiczne prowadzone na ul. Grunwaldzkiej przyniosły wiele ciekawych odkryć. Badacze odsłonili pozostałości XVII-wiecznej Bramy Sandomierskiej. Odnaleźli dobrze zachowany granitowy trakt z czasów galicyjskich. Wykopali pod powierzchnia ulicy fragmenty kamiennej podbudowy, na której ułożony był ceglany mur. W połowie ul. Grunwaldzkiej na głębokości ok. 2 metrów archeolodzy odkopali ślady drewnianego traktu. Odkryli oni również ciemne deski, ułożone w formie koryta, biegnące wzdłuż ulicy. To ślady po dawnej kanalizacji.

Mniejsze i większe zmiany w dokumentacji

Wszelkie prace archeologiczne zakończono. Co w takim razie z przebudową ulicy?

- Po badaniach archeologicznych powstał raport. Raport trafił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wydał on pewne zalecenia konserwatorskie, które trzeba ująć w dokumentacji projektowej – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Konserwator nakazał np. zaakcentowanie, w części ulicy Grunwaldzkiej ułożenia fragmentu starej kostki. Stara kostka miałaby się znaleźć w rejonie skrzyżowań ulicy Grunwaldzkiej z: ulicą Matejki, a także z ulicą Kopernika.

W dokumentacji, trzeba także wprowadzić zmianę dotyczącą Pomnika Grunwaldzkiego, który znajdował się na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej z ulicą Bernardyńską.

Obecna nazwa ulicy Grunwaldzkiej, została nadana ówczesnej ulicy Sandomierskiej, właśnie w okresie postawienia tego pomnika, czyli w 1910 roku. Czy to oznacza, że pomnik, usunięty jeszcze przed II wojną światową zostanie odtworzony?

- Nie ma nakazu jego odtworzenia, ale jest zalecenie zaakcentowania w przestrzeni tego, że w tym miejscu znajdował się tenże pomnik przed laty – tłumaczy Gernand.

CZYTAJ TEŻ: Archeolodzy odkopali zręby Bramy Sandomierskiej. To bardzo ważne odkrycie dla historii Rzeszowa

Jest jeszcze kilka drobnych zmian, które obecnie projektanci wprowadzają do dokumentacji. W ratuszu słyszymy, że mają nadzieję, iż do końca roku dokumentacja będzie gotowa.

- Następnie te zmiany musi ponownie zaakceptować konserwator. Dopiero wówczas będzie można ogłosić przetarg – dodaje Gernand.

Prace prawdopodobnie zaczną się, więc dopiero w przyszłym roku.

To ma być reprezentacyjna ulica Rzeszowa

Ulica Grunwaldzka ma być wyremontowana wzorem ul. 3 Maja oraz ul. Kościuszki. Betonową kostkę zastąpią tu granitowe płyty. Przed ich ułożeniem wykonawca wymieni wszelkie sieci i instalacje. Ulica, wzorem poprzedniczek, zyska też małą architekturę.

Jedyne różnice będą polegać na wspomnianych wcześniej akcentach, które nakazał wykonać konserwator. Prace mają z Grunwaldzkiej uczynić kolejną - po 3 Maja - reprezentacyjną ulicę Rzeszowa.

Polecamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24