Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z przedszkolakami

Ewa Gorczyca
Dzieci, które uczęszczają do danego przedszkola, będą miały także zapewnione w nim miejsce w przyszłym roku szkolnym.
Dzieci, które uczęszczają do danego przedszkola, będą miały także zapewnione w nim miejsce w przyszłym roku szkolnym. Tomasz Jefimow
Rodzice mogą już składać deklaracje o kontynuacji edukacji przedszkolnej.

Do 24 lutego rodzice przedszkolaków mają czas na ostateczną decyzję, czy chcą by ich pociechy zostały na kolejny rok w tym samym przedszkolu. Złożone przez nich deklaracje będą podstawą do podpisywania umów, co planowane jest do połowy marca. Znowelizowana ustawa o systemie oświaty przewiduje, że takie deklaracje muszą być składane co roku, na 7 dni przed terminem rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.
.

Najpierw deklaracje, potem nowy nabór

Druki deklaracji są dostępne we wszystkich miejskich przedszkolach. Można je też znaleźć w serwisie elektronicznej rekrutacji na oficjalnej stronie urzędu miasta.

- Dopiero po ustaleniu: ile dzieci pozostanie w tym samym przedszkolu, ile rozpocznie naukę w klasie pierwszej, a ile wybierze edukację w innej placówce, rozpocznie się rekrutacja na nowy rok szkolny dla nowych przedszkolaków - tłumaczy Grażyna Gregorczyk, szefowa wydziału edukacji w urzędzie miasta.
Szczegóły rekrutacji na wolne miejsca (w tym terminarz i kryteria rekrutacyjne) zostaną podane do 20 lutego.
Rodzice dzieci, którzy chcą zapisać swoje dziecko do przedszkola po raz pierwszy lub zmienić przedszkole w nowym roku szkolnym, będą mogli składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli od 4 do 24 marca. Wyniki naboru będą ogłoszone 8 kwietnia. Do 11 kwietnia rodzice zakwalifikowanych do przyjęcia dzieci będą mieli czas na podpisanie umowy z przedszkolem, a 14 kwietnia zostaną podane ostateczne listy. W przedszkolach, w których pozostaną wolne miejsca, przeprowadzony będzie nabór uzupełniający.

Kryteria są ustalane

Co będzie decydować o tym, czy dziecko dostanie się do wybranego przedszkola? Jak wyjaśnia wydział edukacji - będą obowiązywały zarówno kryteria określone w ustawie, jak i kryteria ustalone wspólnie przez dyrektorów przedszkoli w uzgodnieniu z prezydentem miasta. - W tej chwili trwają prace nad ostatecznym ustaleniem kryteriów przyjęć do przedszkoli oraz opracowywany jest wzór wniosku w formie elektronicznej - mówi Grażyna Gregorczyk.

Zgodnie z ustawą, do krośnieńskich przedszkoli będą najpierw przyjęte dzieci z Krosna. Pierwszeństwo mają też maluchy z rodzin wielodzietnych, niepełnych, dzieci niepełnosprawne lub takie, których rodzice są niepełnosprawni. Ustawa określa, jakie dokumenty są potrzebne, by potwierdzić spełnianie kryteriów.
W Krośnie, tak jak w latach ubiegłych, nabór do przedszkoli i szkół odbywać się będzie przy wsparciu systemu elektronicznego. We wszystkich placówkach będą obowiązywać te same zasady i terminy. Szczegółowe informacje dotyczące naboru dostępne będą przez czas trwania rekrutacji w specjalnym serwisie internetowym www.nabor.pcss.pl/krosno, na stronach internetowych miejskich jednostek oświatowych oraz na tablicach ogłoszeń w przedszkolach i w szkołach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24