Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co drugi Polak sięga po hazard. Czy zawsze robimy to legalnie i czym się to kończy?

AIP
Andrzej Banaś / Polskapresse
Mijają dwa lata od nowelizacji ustawy hazardowej, która unormowała rynek gier losowych w Polsce. Za grę w nielegalnym kasynie może zapłacić zarówno organizator, jak i sam gracz – nawet do 3,6 mln PLN kary. Polacy mogą grać w wirtualną ruletkę czy na automatach w sieci jedynie w oficjalnym kasynie online. Czy pilnie trzymamy się litery prawa?

W 2017 roku blisko połowa Polaków (49 proc.) przyznawała się do wydawania pieniędzy na gry o charakterze hazardowym. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów wartość legalnego rynku hazardu w Polsce w 2017 wynosiła 12,9 mld PLN – o 22 proc. więcej niż rok wcześniej (10,5 mld PLN w 2016). Na świecie na gry w Internecie przypada 9 proc. wartości całej branży hazardowej wartej ok. 495 miliardów USD. Według analiz do 2021 roku przychody z legalnego hazardu w sieci w Polsce podwoją się w stosunku do aktualnego stanu.

Na europejskim rynku wciąż wzrasta liczba kasyn online, z czym wiążą się regularnie pojawiające się liczne oferty i promocje. Polscy miłośnicy gier losowych muszą jednak pamiętać, że ich wybór ograniczony jest przez zapisy prawne. Gracze korzystający z nielegalnych stron czy firm działających bez odpowiednich licencji narażają się na dotkliwe kary finansowe – nawet jeśli nie wiedzą, że łamią przepisy.

Sytuacja prawna

Aktualny status prawny określa Ustawa o grach hazardowych (z dnia 19 listopada 2009 r.) zmieniona Ustawą z dnia 15 grudnia 2016 roku, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. Zapisy zapewniają przejrzystość rynku i poprawiają bezpieczeństwo graczy. Doprecyzowane zostały kwestie związane z graniem w kasynach naziemnych, w tym ograniczenia dotyczące ich lokalizacji i posiadania koncesji. Nowym przepisom podlegają też zakłady bukmacherskie – granie jest legalne w tych firmach, które wyrobiły odpowiednie krajowe zezwolenie.

Nowe przepisy zmieniły najwięcej w zakresie możliwości gier hazardowych online – ich urządzanie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, jest teraz objęte monopolem państwa, który został powierzony Totalizatorowi Sportowemu. Granie na innych stronach zostało zakazane. Listę zablokowanych portali można sprawdzić w ogólnodostępnym Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, który znajduje się na stronie https://hazard.mf.gov.pl. Wszystkie pojawiające się tu strony są zgłaszane dostawcom internetu, a ci są zobligowani do ich zablokowania. Do połowy marca 2019 roku w rejestrze było ponad 6240 stron.

Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?

Z czym wiąże się gra na nielegalnych portalach? Do odpowiedzialności może być pociągnięty zarówno dostawca tego rodzaju rozrywki, jak i sam gracz. W przypadku udowodnienia gry na nielegalnych automatach, w nielegalnym kasynie lub u bukmachera bez licencji, wysokość kary finansowej uzależniona jest od wygranej.

- Kary mogą być bardzo dotkliwe i łatwo sobie przekalkulować, że takie ryzyko się nam nie opłaca. Co innego gra w legalnym kasynie online, w którym niedawno padła wygrana w wysokości prawie pół miliona złotych4. Warto zaznaczyć, że grając legalnie wspieramy też Państwo, ponieważ w przypadku monopolisty to on płaci podatek od zysku kasyna, sam gracz zaś nie płaci nic. Grając online na nielegalnych serwisach narażamy się na wysokie kary pieniężne, co wynika z przepisów ustawy o grach hazardowych oraz kodeksu karno-skarbowego - mówi Tomasz Mogiła z Playtech, globalnego lidera w zakresie rozwiązań dla rozrywki online oraz dostarczyciela technologii dla jedynego legalnego kasyna online w Polsce.

Nieletnim wstęp wzbroniony

Jak można grać bezpiecznie bez obaw o łamanie przepisów? W kasynach – online i stacjonarnych – mogą bawić się wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Miłośnicy gier losowych z Polski mogą legalnie korzystać tylko z oficjalnego kasyna online prowadzonego przez Totalizator Sportowy. Uruchomione w grudniu 2018 roku oferuje gry automatowe, blackjack czy ruletki.- Widać, że wprowadzone w nowelizacji ustawy zmiany miały na celu nie tylko regulację rynku, ale też dobro graczy. Regulacje mają na celu zmniejszyć ryzyko nałogów hazardowych, szczególnie u nieletnich. Nowe przepisy wpływają na rynek i minimalizują ryzyko związane z oszustwami, którym mogą padać gracze. Jednym słowem stoją po stronie gracza - zaznacza Tomasz Mogiła z Playtech.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co drugi Polak sięga po hazard. Czy zawsze robimy to legalnie i czym się to kończy? - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24