Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co podkarpackie firmy produkują dla wojska

Oprac. si
Co podkarpackie firmy produkują dla wojskaKrab z HSW.
Co podkarpackie firmy produkują dla wojskaKrab z HSW. Fot. Archiwum - HSW
Na Podkarpaciu funkcjonuje kilka dużych firm i przedsiębiorstw przemysłu obronnego, które dostarczają swe wyroby polskiej armii. A także sprzedają część swych wyrobów za granicę, choć ten eksport objęty jest z reguły tajemnicą.

Początki zakładów zbrojeniowych na Podkarpaciu sięgają okresu międzywojennego i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Realnych kształtów koncepcja COP nabrała w 1935 roku, gdy zaczęło narastać zagrożenie ze strony Niemiec hitlerowskich. Nakreślił ją wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski. Sztandarową inwestycją w ramach COP-u były Zakłady Południowe, czyli dzisiejsza Huta Stalowa Wola. Pierwszą armatę kalibru 100 mm dostarczyła wojsku w 1938 roku.    

Kraby i Langusty z HSW
Huta Stalowa Wola S.A., obecnie należąca do państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., podpisała umowę z Samsung Techwin na dostawę i polonizację podwozi K9 do armatohaubic Krab. Jak zapewniają przedstawiciele HSW, kontrakt oznacza transfer nowoczesnych technologii do polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych. Umowa zawarta pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. a Samsung Techwin służy dalszej realizacji programu Regina, który jest kluczowym ogniwem Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe podwozie pozwoli polskim zakładom zbrojeniowym na dokonanie technologicznego skoku w rozwoju produkcji ciężkich podwozi gąsienicowych.
Szefowie HSW zapewniają, że korzyści są ewidentnie obustronne. Polski przemysł stosunkowo szybko przeskakuje kilka dekad w technice produkowania ciężkich podwozi gąsienicowych. Nie bez znaczenia jest też czas. Armatohaubice Krab szybciej trafią do polskich wojsk rakietowych i artylerii, więc szybciej uzupełnią system militarnego bezpieczeństwa kraju.
Huta Stalowa Wola S.A. specjalizuje się w produkcji i sprzedaży wyrobów wojskowych w następujących segmentach: sprzęt artyleryjski samobieżny, holowany i do zamontowania na innych obiektach;  w pełni autonomiczny, zintegrowany z cyfrowymi systemami dowodzenia i zarządzania polem walki; lekkie opancerzone transportery na podwoziu gąsienicowym i kołowym, wielozadaniowe i specjalistyczne z zachowaniem możliwości pływania.

Samoloty dla sił powietrznych
Kilka lat temu PZL Mielec kupił Sikorsky z USA. Dziś sztandarowym wyrobem lotniczej fabryki jest słynny helikopter Black – Hawk. Ten wiropłat oznaczony symbolem S70i to międzynarodowa wersja znanego na świecie śmigłowca UH-60M, zamawianego przez armię amerykańską. W polskich zakładach produkowane są seryjnie śmigłowce w wersji transportowej. Zakłady w Mielcu dysponują linią produkcyjną, która jest gotowa do produkcji 24-25 takich maszyn rocznie. Czarny Jastrząb jest faworytem do zwycięstwa w śmigłowcowym konkursie stulecia ogłoszonym przez nasza armię.
Mielec sprzedaje także naszej armii samoloty Bryza w kilku wersjach: transportowej, desantowej, sanitarnej oraz patrolowej służącej do ochrony polskiego wybrzeża.

Silniki do Huzara i Bryzy
WSK Rzeszów zasłynęła ze zmontowania 48 silników F-100 do myśliwców F-16, które latają w polskich silach powietrznych.  Fabryka produkuje, remontuje oraz oferuje obsługę posprzedażną kompletnych zespołów napędowych. Chodzi o silniki i przekładnie lotnicze do napędu śmigłowców W-3A Sokół oraz jego wojskowej wersji Huzar, a także helikopterów Mi-2, Kania i samolotów An-28/M-28 Bryza.
Podwozia do myśliwców F-16
Krośnieński Goodrich, należący do amerykańskiej korporacji UTC, zalicza się do najbardziej renomowanych firm branży lotniczej na Podkarpaciu. Specjalnością krośnieńskiej firmy są części i podzespoły do podwozi lotniczych do samolotów różnych marek i typów. Odbierają je i montują w swych samolotach tak renomowane firmy jak: Boeing,  Bombardier, Golfstream czy Lockheed Martin. Dumą i jednocześnie wizytówką krośnieńskiej firmy są podwozia  do słynnego myśliwca F-16.

Bomby, granatniki i inteligentne pociski
Zakłady Metalowe „Dezamet" S.A. oferują wojsku szeroką gamę wyrobów, od inteligentnych pocisków po bomby lotnicze. Produkują szeroka gamę kul do karabinów, a także „myślących” pocisków artyleryjskich. Firma w ostatnich latach bardzo unowocześniła i rozszerzyła gamę swoich wyrobów wojskowych. Produkuje m. Fin cała gamę amunicji, w tym: amunicję moździerzową 98 mm, amunicje do granatników, pociski przeciwpancerne, granaty nasadkowe i przeciwpancerne, amunicję do „Kraba”.

Paliwo do rakiet
Zakład Produkcji Specjalnej "Gamrat" spółki z oo, w Jaśle produkuje m. in.  ładunki napędowe do lotniczych pocisków rakietowych,  ładunki napędowe do przeciwpancernych granatników ręcznych, ładunki napędowe do przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz do artylerii rakietowej

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24