Co to jest ETF? Dlaczego warto inwestować pasywnie?

Materiał informacyjny home.saxo.pl
Udostępnij:
ETF-y to fundusze inwestycyjne, które są wykorzystywane przez osoby inwestujące pasywnie. Czym dokładnie jest ETF? Dlaczego warto inwestować pasywnie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest ETF?

ETF, czyli z angielskiego Exchange Traded Fund to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie. Czym różni się od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych? Przede wszystkim tym, że w odróżnieniu od nich celem ETF-u nie jest odnotowanie jak najwyższego wzrostu i pokonanie rynku, ale naśladowanie danego indeksu. W praktyce oznacza to, że w skład ETF-u wchodzą dokładnie te same spółki, które tworzą konkretny indeks giełdowy. W efekcie każdy wzrost lub spadek wartości tego indeksu powinien skutkować identycznym wzrostem lub spadkiem wartości naśladującego go ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Jak już wspomniano ETF-y są notowane na giełdzie, co oznacza, że możliwość ich kupna mają osoby, posiadające odpowiedni rachunek maklerski. Należy otworzyć go u brokera, który jest pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem. Przykładem może być bank Saxo, który oferuje możliwość inwestowania w przeszło 5500 światowych ETF-ów. Więcej informacji na temat zakupu ETF-ów można znaleźć w artykule, który stanowi pigułkę wiedzy na ich temat.

Dlaczego warto inwestować pasywnie?

Inwestowanie pasywne to strategia, która zakłada, że inwestor nie musi śledzić na bieżąco notowań giełdowych, ani dokonywać częstych zmian w składzie swojego portfela inwestycyjnego. W efekcie przekłada się to na niskie opłaty, ponieważ im mniejsza liczba dokonanych transakcji, tym mniejsza wartość związanych z tym prowizji. W strategię inwestowania pasywnego doskonale wpisują się ETF-y. Naśladowanie indeksu umożliwia pasywne zarządzanie funduszem, co przekłada się na niskie opłaty z tego tytułu. Zaletą takiego podejścia jest fakt, że ETF-y zapewniają stabilny zysk, o czym nie można mówić w kontekście tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem jest naśladowanie rosnącego indeksu, niż próba jego pobicia, która dla większości inwestorów kończy się porażką. Warto również podkreślić, że inwestowanie pasywne i zakup ETF-ów to strategia długoterminowa, co wynika z faktu, że indeksy z reguły rosną w długiej perspektywie. W związku z tym może to być sposób do inwestowania z myślą o emeryturze, czy studiach dla dzieci.

Podsumowując należy stwierdzić, że ETF-y to instrumenty finansowe, które są dostępne praktycznie dla każdego. Ich wybór to rozwiązanie dla osób, które pragną inwestować na giełdzie, ale nie zamierzają samodzielnie dobierać konkretnych spółek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie