Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzeci pracownik odchodzi z pracy w ciągu pierwszych 12 miesięcy. Co nam daje satysfakcję z pracy? Wynagrodzenie nie jest najważniejsze

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Rotacja pracowników w firmie to zjawisko naturalne, a czasem nawet pożądane. Jednak zbyt duża fluktuacja wśród wykwalifikowanej kadry wiąże się z wieloma kosztami. – Kiedy ludzie są najbardziej skłonni do tego, żeby odejść z pracy? W przeciągu pierwszego roku od zatrudnienia – mówi nam Anna Morzy-Brzosko, Youniversity. Co Polakom daje największą satysfakcję z pracy? Zobacz materiał wideo.

Spis treści

Rotacja pracowników w firmie to zjawisko naturalne, a czasem nawet pożądane. Jednak zbyt duża fluktuacja wśród wykwalifikowanej kadry wiąże się z wieloma – bezpośrednimi i ukrytymi – kosztami. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, ważne jest odpowiednie zarządzanie satysfakcją pracowników oraz zrozumienie ich potrzeb.

Satysfakcja z pracy. Jak odpowiadają Polacy?

Kluczowym czynnikiem związanym z satysfakcją z pracy w 2022 roku jest zarządzanie pracownikami przez przełożonych – wynika z „Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy” przeprowadzonego na zlecenie Youniversity. Ludzie chcą mieć lidera, który świadomie przewodzi i skutecznie zarządza, który koncentruje się na pracownikach i nie improwizuje w pracy.

Ponadto pracownicy chcą znać i rozumieć misję firmy, w której pracują. Chcą wiedzieć, dlaczego firma istnieje i do czego dąży. Jednocześnie wskazują na możliwość zgłaszania problemów, tego, co przeszkadza im w pracy i ją dezorganizuje. Oczekują również wsparcia ze strony lidera w ich rozwiązywaniu.

Lider oraz atmosfera w miejscu pracy

Dodatkowo ankietowani przyznali, że lider i jego postawa, a także atmosfera, którą tworzy, mają istotny wpływ na satysfakcję z pracy oraz motywację do dalszego działania. W badaniu pojawia się pytanie o oczekiwania pracowników względem swojego bezpośredniego przełożonego. Co ciekawe, ankietowani rok do roku wskazują, że 10 na 10 najważniejszych oczekiwań względem lidera dotyczy jego postawy, jak na przykład szacunek do innych ludzi, a nie ściśle aspektów merytorycznych na zajmowanym stanowisku.

Dlaczego Polacy odchodzą z pracy? Sprawdź w galerii!

– Jeśli lider potrafi stworzyć takie środowisko pracy, w którym wszyscy mają wspólne cele, nikt niczego nie musi się domyślać, każdy rozumie swoją rolę w strategii firmy, to chce się pracować. Z kolei jeśli on improwizuje w pracy albo zarządza przez „trzymanie kciuków”, to ludzie się frustrują i odchodzą – mówi Radosław Drzewiecki, założyciel Youniversity.

– Kiedy ludzie są najbardziej skłonni do tego, żeby odejść z pracy? W przeciągu pierwszego roku od zatrudnienia – wskazuje z kolei Anna Morzy-Brzosko, Youniversity i zwraca uwagę, że po raz pierwszy w historii badania Polacy polecają swojego pracodawcę.

Finanse i możliwość rozwoju równie ważne

Z oczywistych względów Polacy przywiązują również wagę do gratyfikacji finansowej. Dzięki wynagrodzeniu, które uważamy za adekwatne do naszego poziomu doświadczenia i zaangażowania w pracę, czujemy się docenieni i szczęśliwsi. W ocenie adekwatności i sprawiedliwości wynagrodzenia do wnoszonego wkładu w firmę widać znaczące różnice między szczególnymi pokoleniami. 66 proc. osób z pokolenia Z deklaruje, że ich wynagrodzenie jest nieadekwatne do wkładu wnoszonego do firmy. W pokoleniu Y jest to 60 proc. badanych, a tylko 51 proc. w pokoleniu X.

Badani wskazują możliwość rozwoju i nauki jako istotny czynnik związany z satysfakcją z pracy. Pracownicy rozumieją potrzebę ciągłego rozwoju i to nie tylko w kwestii podnoszenia kwalifikacji domenowych, czy podążania za aktualnymi potrzebami rynku, ale również chcą się kształcić w kierunku wyzwań, które niosą za sobą kompetencje przyszłości. Dodatkowo zazwyczaj dokładnie wiedzą, czego, kiedy i jak chcą się uczyć.

Odchodzimy z pracy głównie dla pieniędzy i ciekawszych, bardziej rozwojowych zadań, rzadziej z powodu szefa czy z przepracowania.

Dlaczego Polacy zmieniają pracę? Oto główne powody. „Pandemi...

Ostatnie dwa z top 7 czynników mających związek z satysfakcją z pracy to przyjazna atmosfera i godzenie pracy z życiem towarzyskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co trzeci pracownik odchodzi z pracy w ciągu pierwszych 12 miesięcy. Co nam daje satysfakcję z pracy? Wynagrodzenie nie jest najważniejsze - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24