Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzy politechniki, to nie jedna

Beata Terczyńska
Prof. Andrzej Sobkowiak, rektor PRz: Warto połączyć siły  zinnymi uczelniami. To duże ułatwienie. Zwłaszcza, gdy staramy się o granty z UE i bardzo duże pieniądze. Jedna uczelnie nie udźwignęłaby kwoty, którą trzeba wygospodarować jako tzw. wkład własny.
Prof. Andrzej Sobkowiak, rektor PRz: Warto połączyć siły zinnymi uczelniami. To duże ułatwienie. Zwłaszcza, gdy staramy się o granty z UE i bardzo duże pieniądze. Jedna uczelnie nie udźwignęłaby kwoty, którą trzeba wygospodarować jako tzw. wkład własny. BARTOSZ GUBERNAT
Politechnika Rzeszowska wraz z uczelniami technicznymi z Lublina i Kielc będą prowadzić wspólne badania m.in. w dziedzinie lotnictwa.

Rzeszowska uczelnia już wkrótce otwiera nowoczesne laboratorium za ok. 30 mln zł, które ma służyć naukowcom i przemysłowi lotniczemu.

Trzy politechniki: rzeszowska, lubelska i świętokrzyska postanowiły wspólnie prowadzić badania. Aby potem połączyć je w całość i wykorzystać dla przemysłu. Dyskutowali o tym w Lublinie rektorzy, prorektorzy, kanclerze i kwestorzy uczelni.
Większe szanse na duże pieniądze

- To było pierwsze spotkanie. Na razie wymieniliśmy się wiedzą, nad czym dana uczelnia właśnie pracuje i jakie ma plany - mówi prof. Andrzej Sobkowiak, rektor PRz.

- Współpracować mają naukowcy z różnych wydziałów, m. in. budowy maszyn i lotnictwa. Lublin prowadzi badania materiałów kompozytowych, np. stopów. Kielce są centrum technologii laserowej.

- Nasza uczelnia to m.in. ośrodek badań nad metalami. Jeśli teraz połączymy siły, staniemy się mocnym ośrodkiem - dodaje rektor.

Powstaje nowoczesne laboratorium

Za kilka miesięcy, najprawdopodobniej latem przyszłego roku, uczelnia będzie bogatsza o nowoczesne laboratorium. Powstaje przy uczelni na ul. W. Pola. Koszt budowy i wyposażenia to ok. 30 mln zł. Właśnie kompletowany jest sprzęt.
Będzie tu można wykonywać badania dla przemysłu, choćby dla WSK w Rzeszowie. Skorzystają z niego także inne ośrodki naukowe.

Na wydziale budowy maszyn i lotnictwa studiuje ok. 3 tys. studentów. Jego kadrę tworzy ok. 250 naukowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24