Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co urząd pracy oferuje zwolnionym z PZL Mielec

Oprac. si
Co urząd pracy oferuje zwolnionym z PZL MielecStanisław Stachowicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu: -  Uruchomiliśmy specjalny program pomocy osobom zwolnionym z lotniczej fabryki.
Co urząd pracy oferuje zwolnionym z PZL MielecStanisław Stachowicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu: - Uruchomiliśmy specjalny program pomocy osobom zwolnionym z lotniczej fabryki. Fot. S. Siwak
Konsekwencją przegranego przez black hawka przetargu na dostawy śmigłowców dla naszej armii było zwolnienie 521 pracowników z Polskich Zakładów Lotniczych. Co ma im do zaoferowania mielecki pośredniak?

Jak informuje Stanisław Stachowicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu właśnie uruchomiono specjalny program pomocy osobom zwolnionym z lotniczej fabryki, z przyczyn niedotyczących pracowników. Zainteresowane osoby mogą skorzystać m.in. ze staży, szkoleń oraz dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

- Ponadto pracodawcy zatrudniający zwolnionych pracowników mogą dodatkowo ubiegać się refundację kosztów wynagrodzeń w ramach prac interwencyjnych oraz o dofinansowanie kosztów utworzenia nowych stanowisk pracy. Na powyższe cele nasz urząd pozyskał z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej kwotę ponad 1,4 mln zł – dodaje Stachowicz.

Spośród zwolnionych z PZL, aż 346 osób zarejestrowało się w pośredniaku

Oprócz zasiłku dla osób bezrobotnych wszystkie zwolnione osoby mają szansę uzyskania dodatkowej pomocy.

Jedną z możliwości jest rozkręcenie własnego biznesu przy pomocy środków, jakimi dysponuje pośredniak. W tym roku PUP zarezerwował środki na dotacje dla 20 bezrobotnych, którzy zdecydują się rozpocząć własną działalność gospodarczą. Ponadto, pozyskane środki pozwolą wesprzeć pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem byłych pracowników lotniczej fabryki. - Możemy zrefundować pracodawcom koszty utworzenia 40 nowych miejsc pracy, dofinansować w ramach prac interwencyjnych wynagrodzenia dla 15 kolejnych osób oraz zorganizować staże dla 30 bezrobotnych. Warunkiem przyznania pomocy jest zobowiązanie się pracodawców do zatrudnienia osób po zakończeniu wsparcia ze strony urzędu – usłyszeliśmy w pośredniaku.

W sierpniu zarejestrowało się w PUP aż 1269 bezrobotnych, o 418 osób więcej niż miesiąc wcześniej. Taki skokowy wzrost ilości osób bezrobotnych sprawił, że stopa bezrobocia wzrosła do 10,8 proc. w skali powiatu. Działania aktywizacyjne podejmowane w poprzednich miesiącach pozwoliły na obniżenie poziomu bezrobocia z 11,6 proc. w styczniu do 10,1 proc. w czerwcu. Spadek bezrobocia o 1,5 proc. w okresie 6 miesięcy oznacza, że ponad 1000 osób bezrobotnych podjęło pracę lub rozpoczęło aktywizację zawodową.

W tym roku urząd przeznaczy ponad 16,6 mln złotych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu

Środki te zostaną wykorzystane na dofinansowanie wynagrodzeń zatrudnianym bezrobotnym, finansowanie tworzenia nowych miejsc pracy a także na staże, szkolenia oraz bezzwrotne dotacje na podjęcie działalności gospodarczej. Łącznie pomoc obejmie ponad 2100 osób bezrobotnych.

-Urząd dysponuje też środkami na refundację wyposażenia stanowisk pracy w wysokości 3,3mln zł. Środki te pozwolą na utworzenia stanowisk pracy dla 185 osób. W celu pomocy bezrobotnym we właściwym przygotowaniu wniosku o dotacje oraz poznaniu podstaw przedsiębiorczości pośredniak organizuje zajęcia z zakresu marketingu, biznes planu, analizy wniosku o dotacje na założenia własnej firmy oraz szkolenie „ABC przedsiębiorczości” przygotowujące do prowadzenia prywatnego biznesu.

- Niewątpliwie martwi utrata pracy przez tak dużą grupę osób zwolnionych z PZL a co za tym idzie wzrost wskaźników dotyczących bezrobocia, jednak w zaistniałej sytuacji czyste dane statystyczne nie są najważniejsze. Liczy się możliwość pomocy osobom zwolnionym. Wszystkie działania podejmowane przez nasz urząd w tym uruchomiony program wsparcia osób zwalnianych grupowo mają służyć maksymalnemu złagodzeniu skutków pozostawania bez pracy i przyczynić się do szybkiego ponownego zatrudnienia - zapewnia Stachowicz.

Z kolei Grzegorz Durak, kierownik działu usług rynku pracy w PUP tłumaczy, że stara się utrzymywać stały kontakt z firmami funkcjonującymi w Specjalnej Strefy Ekonomicznej EuroPark w Mielcu, które są zainteresowane zatrudnieniem osób bezrobotnych. - W chwili obecnej 7 firm wyraża gotowość przyjęcia do pracy 43 nowych pracowników. O dostępnych ofertach informujemy naszych klientów na bieżąco. Dodatkowo organizujemy giełdy pracy, na których pracodawcy mogą przedstawić osobom bezrobotnym propozycje zatrudnienia i przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne – dodaje kierownik Durak

Szefowie pośredniaka zapewniają, że będą rozszerzać współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami i zachęcać ich do tworzenia nowych miejsc pracy. _- Przecież osoby zwolnione  z lotniczej fabryki dysponują nie tylko wiedzą i praktycznymi umiejętnościami, ale też bogatym doświadczeniem zawodowym. Nie możemy sobie pozwolić na zaprzepaszczenie tak ogromnego kapitału ludzkiego _– zauważa Stachowicz.

 

 

 

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24