Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co wolno drogówce

GRAŻYNA WOŹNIAK
Czy kontrolowany kierowca może być poproszony przez funkcjonariusza do radiowozu? Kiedy możemy odmówić? Jeśli mamy podejrzenia, że funkcjonariusz jest przebierańcem, należy zgłosić to na policji.

- Bywa, że zatrzymany przez "drogówkę" kierowca musi być doprowadzony do jednostki policji, izby wytrzeźwień lub ośrodka zdrowia. Wtedy musi skorzystać z policyjnego radiowozu - wyjaśnia Bogumiła Puchacz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie
Różne są powody doprowadzeń do radiowozu: ustalenie tożsamości, zatrzymanie kierowcy związane z podejrzeniem, iż jest sprawcą kolizji lub wypadku. Bywa też, że nietrzeźwy kierowca odmawia poddania się badaniu. Wówczas można go przewieźć na pobranie krwi do najbliższego ośrodka zdrowia.
- Nie rzadko badanie alkomatem lepiej wykonywać w radiowozie. Chodzi tu głównie o sprawców wypadków. Świadkowie drogowych tragedii reagują wtedy bardzo agresywnie. Pijany pirat drogowy jest w ten sposób chroniony - dodaje Bogumiła Puchacz
Często kierowcy sami "odwiedzają" radiowóz, żeby zobaczyć dowody drogowego wykroczenia ( np. odczyt z kamery).
W przypadku, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności funkcjonariuszy zatrzymujących nas do rutynowej kontroli poza obszarem zabudowanym, można odmówić wizyty w radiowozie. Trzeba o tym zgłosić policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24