Co z budżetem obywatelskim w Rzeszowie? Głosowanie miało się odbyć w maju

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
W czerwcu zapadnie decyzja, co z tegorocznym Rzeszowskim Budżetem Obywatelskim. Głosowanie, które planowano na maj nie doszło do skutku z powodu epidemii.

Pula pieniędzy przeznaczona na inwestycje wybierane przez mieszkańców miasta to nieco ponad 10 mln zł. Rzeszowianie wybierają zadnia w trzech kategoriach: inwestycji osiedlowych, ogólnomiejskich oraz tzw. zadań miękkich, czyli przede wszystkim imprez i zajęć dla mieszkańców.

W ubiegłym roku do realizacji na ten rok wybrano 47 zadań. Rada Miasta Rzeszowa ujęła je w tegorocznym budżecie, a poszczególne wydziały urzędu miasta dostały zadanie ich realizacji.

Nie planują przesunięć

Wśród wybranych na ten rok zadań są m.in. kolejny etap rozbudowy stadionu przy ul. Gliwy, budowa wielopokoleniowej strefy aktywnego wypoczynku w parku na osiedlu Kmity i urządzenie parku w rejonie SP 18 przy ul. Bł. Karoliny. Przy SP 16 ma powstać bieżnia lekkoatletyczna, a na ul. Dąbrowskiego zostaną odnowione podwórka między budynkami mieszkalnymi.

W ratuszu szacują, że w wyniku epidemii do tej pory miasto straciło około 25 mln zł, głównie w wyniku mniejszych wpływów z podatków. Czy w tej sytuacji inwestycje są zagrożone?

- Nie, nie planujemy z nich rezygnować, ani przekładać ich na kolejne lata. Wszystko, co jest zaplanowane ma być realizowane zgodnie z planem

– mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Co z głosowaniem?

Na razie nie wiadomo, co z tegorocznym głosowaniem i zgłaszanie projektów na przyszły rok. Pierwotnie zakładano, że mieszkańcy wybiorą kolejne zadania w maju, ale z powodu zagrożenia epidemicznego nie było to możliwe.

- Pod względem finansowym jesteśmy gotowi do realizacji kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Ale w tej chwili najważniejsza kwestia to bezpieczna organizacja głosowania. W maju nie było takiej możliwości. W czerwcu zdecydujemy, jak je zorganizować, aby wzięło w nim udział jak najwięcej mieszkańców. Chcemy, aby wyniki były odzwierciedleniem potrzeb jak największej grupy rzeszowian, a żeby tak było, ludzie muszą mieć pewność, że głosy można oddawać w bezpieczny sposób – mówi Maciej Chłodnicki.

Jednym z wariantów, jakie są brane pod uwagę jest organizacja głosownia wyłącznie przez internet. Co ciekawe, w ubiegłorocznym głosowaniu, w ten sposób mieszkańcy oddali 73194 głosy spośród wszystkich 77550.

- Decyzję w sprawie kształtu i terminu głosowania podejmiemy jeszcze w czerwcu – zapewnia Maciej Chłodnicki.


Rzeszów w 1994 roku - na YouTube pojawił się film prezentujący miasto z tamtego okresu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie