Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z fabryką maseczek w Stalowej Woli? Końca nie widać

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Linia do produkcji maseczek medycznych w hali Agencji Rozwoju Przemysłu w fazie testowej
Linia do produkcji maseczek medycznych w hali Agencji Rozwoju Przemysłu w fazie testowej TVP Rzeszów
Senator Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej opublikował w mediach społecznościowych odpowiedź, jaką otrzymał z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie działalności fabryki maseczek w Stalowej Woli, w ramach projektu „Polskie Szwalnie”.

Produkcja maseczek ochronnych jest częścią projektu #PolskaSzwalnia, ogłoszonego przez rządowe władze 16 kwietnia 2020 roku. Jak podano w spocie reklamującym inicjatywę, ponad 200 szwalni zorganizowano w grupę produkcyjną pod przewodnictwem siedmiu dużych producentów odzieży. „Polskie szwalnie wyprodukowały kilka milionów sztuk maseczek tygodniowo, a to wszystko dzięki rozwojowi nowych linii produkcyjnych w Stalowej Woli i dodatkowym zleceniom dla polskich firm z Agencji Rozwoju Przemysłu” - głosił komunikat.

W Stalowej Woli szwalnia maseczek miała powstać w nowo wybudowanej hali Agencji Rozwoju Przemysłu i produkować 30 milionów sztuk miesięcznie. Okazało się jednak, że nie będzie to typowa szwalnia. Producenci odzieży naszyli tyle maseczek, że zaspokojone zostało zapotrzebowanie na maseczki szytych najczęściej z bawełny. W hali miały natomiast powstawać maseczki medyczne, nie tyle szyte, co z elementów łączonych ultradźwiękami.

Pierwszym etapem było zakontraktowanie przez ARP S.A. zamówionych maszyn, następnie montaż i integracja dostarczonych linii produkcyjnych oraz wykonanie projektu i budowa czystego pomieszczenia, tak zwanego clean roomu, który jest w trakcie prac przygotowawczych.

Jak poinformowała wówczas Agencja Rozwoju Przemysłu, dysponuje w Stalowej Woli dwoma typami linii do produkcji maseczek. Pierwszy typ linii pozwala na produkcję maseczek medycznych 3PLY typu I, II oraz IIR. Drugi typ linii - maseczek FFP2 w wersji ochronnej, a także medycznej. Linie zostały zmontowane, a produkcja technicznie przetestowana.

Obecnie trwa proces formalny w celu rozpoczęcia budowy clean roomu (sterylne pomieszczenie) w celu uruchomienia produkcji seryjnej maseczek w wersji sterylnej. Do uruchomienia takiej produkcji niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań i uzyskanie certyfikatów. Badania takie przeprowadza Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy. Niezbędne jest też wpisanie produktów na listę wyrobów medycznych przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Senator Brejza pytał o działalność fabryki maseczek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W odpowiedzi uzyskanej od Jarosława Wenderlicha czytamy, że linie produkcyjne nie wyprodukowały dotychczas masek, które zostałyby wprowadzone do obrotu. Jedyna produkcja była związana z testami maszyn i przygotowaniami produktu do procesu certyfikacji. Co do kwestii kosztu zakupu linii produkcyjnych jest to tajemnica przedsiębiorstwa między ARP oraz dostawcami maszyn.

W związku z tym, że Agencja Rozwoju Przemysłu od kilku miesięcy nie udziela nam w tej sprawie informacji, nie odpowiadając na zapytania (rzecznik prasowy nie odpowiada na pisemne pytania i prośbę o kontakt), udało nam się skontaktować z firmą Hilltech, operatorem szwalni, który sprowadzał i montował maszyny). Na początku marca zadeklarowano się pokazać nam produkcję po wcześniejszym umówieniu, poinformowano nas także, że jest przygotowywany komunikat prasowy, filmy i zdjęcia. Oczekujemy na wyznaczenie terminu wizyty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co z fabryką maseczek w Stalowej Woli? Końca nie widać - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24