Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Co z tą Polską? Czy demokracja przetrwa?” - debata w Filharmonii Rzeszowskiej

beta/ mat. prasowy WSIiZ
Do 10 maja każdy zainteresowany może zgłosić pytania do prelegentów organizowanej przez WSIiZ debaty „Co z tą Polską? Czy demokracja przetrwa?”. Gośćmi będą: prof. Andrzej Rychard – profesor nauk humanistycznych, socjolog, wykładowca akademicki, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Radosław Markowski – profesor nauk społecznych, politolog, socjolog, nauczyciel akademicki i publicysta, specjalista w zakresie porównawczych nauk politycznych i analizy zachowań wyborczych.

Wykład „Co z tą Polską? Czy demokracja przetrwa?” zaplanowany jest 11 maja w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17. Warunkiem udziału w wydarzeniu będzie bilet wstępu (do pobrania na https://wielkiepytania.wsiz.pl/wpwn/wydarzenia/co-z-ta-polska/rejestracja).

Gośćmi spotkania będą: prof. Andrzej Rychard – profesor nauk humanistycznych, socjolog, wykładowca akademicki, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Radosław Markowski – profesor nauk społecznych, politolog, socjolog, nauczyciel akademicki i publicysta, specjalista w zakresie porównawczych nauk politycznych i analizy zachowań wyborczych. Spotkanie poprowadzi publicysta „Tygodnika Powszechnego” red. Wojciech Bonowicz.

Zdaniem prof. Rycharda demokracji zagrażają rozmaite niebezpieczeństwa. Czasami bywają pokusy, by w sytuacjach nadzwyczajnych jak np. epidemie czy sytuacje wojenne, rezygnować z demokracji i stosować metody autokratyczne jako rzekomo bardziej skuteczne. To mit! – podkreśla zapraszając na spotkanie w Rzeszowie.

Z kolei prof. Radosław Markowski zauważa, że pytając o warunki przetrwania demokracji należy uwzględnić szereg czynników. To między innymi: trwałość i rozwój demokracji w poszczególnych krajach, tempo zmian technologiczno-cywilizacyjnych, czy zagrożenia planety i skutki geologicznej epoki antropocenu. - Jak demokracje poradzą sobie z koniecznością narzucenia części ludzkości wielkich samoograniczeń, przede wszystkim w zakresie stylów życia i wzorów konsumpcji? – pyta prof. Markowski.

Wydarzenie organizowane jest przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”.

Cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” powstał z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, Prezydenta WSIiZ, i realizowany jest od 2016 roku we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wykładów z udziałem autorytetów świata nauki. Do tej pory prelegentami „Wielkich Pytań w Nauce” byli między innymi: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz Michał Ogórek, Anna Dymna i Wojciech Bonowicz.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24