Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z tradycyjną wizytą duszpasterską w parafiach na Podkarpaciu? Jest decyzja kurii diecezjalnych w Rzeszowie, Przemyślu i Tarnowie

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie. Takie decyzje wydali zwierzchnicy kurii diecezjalnych w Rzeszowie, Przemyślu i Tarnowie. Nie będzie też spowiedzi dekanalnych, poświęcone opłatki w większości parafii można nabyć w kościele lub w kancelarii.

Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, tzn. księża nie będą odwiedzać parafian

Kuria diecezjalna w Rzeszowie w komunikacie przesłanym do parafii 3 grudnia 2021r. informuje, że w związku w obecną sytuacją epidemiczną tegoroczna „wizyta duszpasterska tzw. kolęda nie odbędzie się w tradycyjnej formie”. To oznacza, że księża nie będą odwiedzać parafian w ich mieszkaniach i domach. Podobnie sytuacja wygląda w diecezji przemyskiej i tarnowskiej.

- W związku z panującą pandemią oraz w trosce o zdrowie wiernych i księży, w tym roku duszpasterskim kolęda powinna przybrać jedną z trzech form z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych – czytamy w komunikacie biskupa tarnowskiego skierowanego do duszpasterzy w regionie.

Jakie rozwiązania proponuje?

  • Kapłani mogą odwiedzić wiernych w ich domach z tzw. wizytą duszpasterską, jednak wyłącznie na ich wyraźne zaproszenie.
  • Kolejne rozwiązanie to zaproszenie na mszę św. do kościoła lub kaplicy rodzin z poszczególnych rejonów parafii.
  • Trzecia możliwość to połączenie dwóch poprzednich. Takie formy spotkań duszpasterskich proponują zwierzchnicy pozostałych diecezji obejmujących mieszkańców Podkarpacia.

- W minionym roku księża przychodzili do wiernych, gdy proszono ich o poświęcenie nowego domu lub mieszkania, bądź z powodu ważnej racji duszpasterskiej. Ta możliwość spotkania okazała się potrzebna, gdyż były takie rodziny, które nie chciały czekać na pewne rozstrzygnięcia przez cały rok, aby porozmawiać z księdzem. Dlatego jeśli ktoś chce, aby ksiądz do niego przyszedł, powinien indywidualnie zaprosić kapłana do siebie - wyjaśnia ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy rzeszowskiej kurii diecezjalnej.

Analogiczna sytuacja dotyczy spowiedzi przedświątecznych. Podobnie jak w minionym roku nie odbędą się całodniowe spowiedzi dekanalne z udziałem większej ilości księży. Parafianie mogą korzystać z sakramentu pokuty podczas codziennych nabożeństw okresu adwentu.

Poświęcone opłatki dostępne w kościele

Poświęcone opłatki wigilijne będzie można nabyć w kościołach za symboliczną opłatą.

- Niech właśnie te opłatki goszczą na naszych stołach w wigilijny wieczór. Jest to wyraz więzi wyrastającej z wiary przeżywanej także w kościele parafialnym, gdzie się uświęcamy poprzez sakramenty i sakramentalia. Przyniesienie opłatka właśnie z kościoła jest jednym z elementów religijnego przeżywania wigilii. Nie pozbywajmy się polskiej tradycji szanującej sacrum na rzecz konsumpcji - podkreśla ks. Ryszard Piasecki, proboszcz dębickiej fary, mając na uwadze zakup opłatków dostępnych w sklepach.

Ofiary składane przy tej okazji są przeznaczone na utrzymanie pracowników kościelnych. Są parafie, gdzie cel jest podobny, jak chociażby w Brzeźnicy, w powiecie dębickim. Tu ofiary składane do puszki stanowią wyraz wdzięczności dla organisty, który na co dzień posługuje w parafii i do czasu pandemii dostarczał poświęcone opłatki mieszkańcom miejscowości osobiście.

Kapłani z parafii, gdzie dotychczas opłatki do domów dostarczali organiści, radni parafialni czy wolontariusze, zwracają uwagę na jeszcze jeden świąteczny aspekt.

- Prosimy, aby pamiętać także o sąsiadach i osobach starszych, którzy nie wychodzą z domu, aby im też je dostarczyć – apelują.

Dla wielu proboszczów złożone z tej okazji ofiary będą przeznaczone na pokrycie kosztów ogrzewania kościołów bądź też zasilą fundusz remontowy parafii.

Nabywając świąteczne opłatki można wspomóc jeszcze inną ważną inicjatywę, jaką jest „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Caritas Polska poprzez swoją akcję zwraca uwagę na potrzeby dzieci ubogich, głodnych i zaniedbanych.

- Świeca wigilijna jest znakiem wrażliwości i solidarności z dziećmi, z najuboższych rodzin. Zapalona na wigilijnym stole przypomina o tych, którym brakuje nie tylko środków materialnych, ale często również rodzinnego ciepła i miłości – czytamy w komunikacie na stronie jednej z podkarpackich parafii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24