Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z tym klimatem? Rozmowa z Krzysztofem Błażejczykiem

Adam Willma
Krzysztof Błażejczyk: Z pewnością, czekają nas okresy suszy
Krzysztof Błażejczyk: Z pewnością, czekają nas okresy suszy Archiwum
Rozmowa z profesorem Krzysztofem Błażejczykiem o zmianach klimatycznych, które zachodzą na świecie.

- Czy mamy powód, by bać się z powodu zmian klimatycznych zachodzących na świecie?

- W perspektywie kilkudziesięciu lat - na pewno są powody do niepokoju. Na razie będą uprzykrzać nam życie głównie silne wiatry. Z pewnością, czekają nas też okresy suszy przeplecione z bardzo intensywnymi opadami. Coraz częściej będziemy mieli do czynienia z okresami bardzo wysokiej temperatury. Niestety, nie oznacza to, że nie będzie siarczystych mrozów. Musimy przygotować się na częstsze występowanie niektórych chorób, na przykład boreliozy, częstsze występowanie nowotworów skóry i problemów z układem krążenia. Zmiany klimatu wpływają na różne dziedziny życia.

- Rolnicy powinni rozważyć możliwość wprowadzenia do upraw nowych odmian roślin?

- Na razie jest to zadanie głównie dla instytutów badawczych. To nie jest prosty proces, więc im szybciej zaczniemy myśleć o możliwości zmian, tym lepiej.

Przede wszystkim jednak - rolnicy muszą poważniej podchodzić do kwestii ubezpieczenia upraw. Bez tego dramatów na wsi będzie coraz więcej.

- Poziom wód w Bałtyku wzrośnie?

- Nie wzrośnie bardziej niż 10-20 centymetrów, i to dopiero pod koniec wieku. Bałtyk jest płytkim morzem, wody z oceanów będzie wpływało tu mniej. Owszem, może być problem na Żuławach czy przy Zalewie Szczecińskim, ale to naprawdę niewielkie obszary, które można zabezpieczyć.

- Tegoroczne lato dowiodło, że problem z wodą może być całkiem realny. Wyschnięta w połowie Wisła działa na wyobraźnię.

- Tu - rzeczywiście - mamy problem. Nieregularność opadów może się powtarzać, więc oprócz powodzi wiosennych i letnich na pewno będą też okresy niedoborów wody. Dziedziny gospodarki, które opierają się na wodzie, muszą wziąć to pod uwagę. Trzeba podglądać, jak radzi sobie z tym świat. W większym zakresie niż obecnie warto również korzystać ze studni głębinowych.

- Jesteśmy pod tym względem w najgorszej sytuacji w regionie - nasi sąsiedzi nie mają problemów z wodą. Czy będziemy skazani na import wody?

- Nie można wykluczyć, że obok gazociągów przyjdzie nam budować wodociągi, bo zarówno Niemcy, jak i państwa bałtyckie, Białoruś, ale i Czechy oraz Słowacja mają znacznie większe zasoby wody.

- Socjologowie zwracają uwagę, że obecny kryzys migracyjny związany jest między innymi z suszą w Afryce Subsaharyjskiej.

- Ależ oczywiście! Czasowe migracje związane z suszą występowały w Afryce zawsze, ale obecnie pojawia się problem długo utrzymujących się okresów bez opadów, przez co warunki stają się zabójcze zarówno dla ludzi, jak i dla bydła, które stanowi podstawę ich utrzymania. Problem dotyczy około 30 procent populacji Afryki. Są w Afryce miejsca bogate w wodę, więc większość imigrantów z terenów dotkniętych suszą będzie szukać schronienia na swoim kontynencie. Musimy jednak być przygotowani na to, że część z imigrantów będzie chciała dostać się do Europy. Trzeba więc zastanowić się nad kosztami. Czy nie lepiej rozpocząć pracę nad dostarczeniem wody tym ludziom, zanim wybiorą ucieczkę w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia...?

- Jakie są plusy zmian klimatycznych? Są jakieś?

- Oczywiście. Musimy jednak zmienić swój sposób patrzenia na ten problem, wówczas będziemy w stanie zbilansować straty. Morze Bałtyckie (o ile go całkowicie nie zanieczyścimy) może stać się bardzo atrakcyjnym miejscem turystycznym, bo przecież są tu przepiękne plaże. Rolnictwo przestawione na odmiany roślin wymagających cieplejszego klimatu również może przynosić niezłe dochody. W jeszcze lepszej sytuacji mogą znaleźć się Skandynawowie, którzy rozwiną sadow- nictwo i - na przykład - rynek ziemniaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24