Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zmienia się na rynku buraków cukrowych i cukru od października 2017?

Oprac. AGW
Tej jesieni na rynku buraków cukrowych zachodzą duże zmiany - kończy się kwotowanie produkcji cukru. To unijny system, który regulował rynek. Cukru może być więcej.

Branża spodziewa się znacznego wzrostu produkcji, tak w Polsce, jak i całej Europie. "Czynniki te mogą wpłynąć w najbliższych miesiącach na obniżki cen cukru na półkach sklepowych", przewiduje bank BGŻ BNP Paribas. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w sierpniu 2017 roku za kilogram cukru białego kryształ płaciliśmy średnio 3,07 zł, czyli o 1,9 proc. mniej niż w lipcu br. i o 3,2 proc. mniej niż w grudniu 2016 roku.

Zdaniem analityków Banku BGŻ BNP Paribas można spodziewać się, że cukier na rynku unijnym relatywnie potanieje wobec innych substancji słodzących wykorzystywanych przy produkcji żywności i bilansowe spożycie cukru białego w Polsce wzrośnie.

Zmienia się styl życia, świadomość konsumentów i w efekcie spożycie cukru w kraju spada. - Największym spożyciem cukru, wśród podstawowych grup gospodarstw domowych, w przeliczaniu na jedną osobę, charakteryzują się gospodarstwa domowe rolników - wskazuje Paweł Wyrzykowski, ekspert ds. rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.

- W 2016 roku było ono na poziomie o 2/3 większym niż w gospodarstwach ogółem. Wyższy od przeciętnej poziom spożycia, obserwowany był również w gospodarstwach emerytów i rencistów – 16,7 kg rocznie na osobę, wobec 12,1 kg w gospodarstwa domowych ogółem – mówi Warzykowski. – Z kolei najmniejsze ilości w przeliczeniu na jedną osobę (8,4 kg rocznie) konsumowane były w gospodarstwach, w których podstawowym źródłem utrzymania jest własna działalność. Zdecydowanie więcej cukru nabywają mieszkańcy wsi, o około pół kilograma miesięcznie na osobę więcej, niż mieszkańcy miast – dodaje ekspert.

Nie obserwuje się wyraźnej zależności między poziomem dochodów gospodarstw domowych a poziomem spożycia cukru. Tylko w grupie 20 proc. gospodarstw o najwyższych dochodach poziom spożycia cukru był o 11 proc. mniejszy od średniej.

Spadek konsumpcji cukru należy tez wiązać w pewnym stopniu ze zmianami spożycia mąki. Oprócz tego, że słodzimy mniej, to również pieczemy mniej ciast, czy przyrządzamy mniej przetworów owocowych.

Co zmienia się od 1 października na rynku cukru? Zlikwidowane zostaną wyznaczane do tej pory dla poszczególnych krajów UE kwoty produkcji cukru i izoglukozy. Nie będzie już obowiązywała cena referencyjna cukru, minimalna cena skupu buraków cukrowych oraz opłaty produkcyjne.

Co zmienia się na rynku buraków cukrowych i cukru od października 2017?

Teraz to uwarunkowania rynkowe panujące w danym kraju będą najistotniejsze w zapotrzebowaniu na cukier. Według prognoz Komisji Europejskiej, które przywołują bankowi specjaliści, w sezonie 2017/2018 w UE produkcja cukru białego wyniesie 20,1 mln ton, tj. o 20% więcej niż w poprzednim sezonie, ale tylko o 3% więcej niż w sezonie 2014/2015. Oznacza to, że produkcja cukru w UE wciąż będzie o 1,8 mln ton mniejsza od jego zużycia. Różnica ta będzie jednak znacznie mniejsza niż w trzech poprzednich sezonach, kiedy wyniosła 3,3 mln ton.

Porcja danych z historią w tle

  • Polska jest trzecim, po Francji i Niemczech, największym producentem buraków cukrowych w Unii Europejskiej.
  • 36,6 tys. gospodarstw - uprawiało buraki cukrowe w Polsce w 2016 roku
  • 206 tys. hektarów - wynosiła w 2016 powierzchnia uprawy buraków w Polsce
  • O 31% zmniejszył się areał uprawy buraków w porównaniu z 2004 rokiem
  • W połowie lat 70. powierzchnia uprawy była ponad dwukrotnie większa niż obecnie i wynosiła ok. 500 tys. ha. T
  • W 1947 roku, w Polsce buraki uprawiano na większej powierzchni (209 tys. ha) niż w 2016 roku.
  • Z zebranych buraków w sezonie 2016/17 wyprodukowano w Polsce 2,05 mln ton cukru, co stanowiło 13,3 proc. produkcji cukru w UE.

Według szacunków Komisji Europejskiej w 2017 roku powierzchnia upraw będzie o 16% większa niż przed rokiem. W Polsce według szacunków Instytutu Ekonomiki i Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej, w tym roku areał upraw buraków zwiększył się o 7% do 220 tys. hektarów.

Źródło: informacje prasowe BGŻ BNP Paribas, Paweł Wyrzykowski, analityk rynków rolnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co zmienia się na rynku buraków cukrowych i cukru od października 2017? - Gazeta Pomorska

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24