Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, aby zbudować drogi na Euro 2012

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Według Business Centre Club budowę dróg ekspresowych można przyspieszyć.
Według Business Centre Club budowę dróg ekspresowych można przyspieszyć.
Rządowy plan budowy dróg ekspresowych przed Euro 2012 jest zagrożony. Zdaniem BCC, żeby zdążyć z inwestycjami trzeba uprościć prawo środowiskowe i procedury przetargowe.

W dzisiejszym wydaniu Dziennik Gazeta Prawna pisze o poważnych opóźnieniach w budowie dróg ekspresowych. W związku z tym, coraz bardziej prawdopodobne jest to, że do 2012 r. nie uda się wybudować zapowiadanych tras szybkiego ruchu.

Wprawdzie udało się przyspieszyć prace nad budową autostrad w Polsce, ale zaniedbano te związane z drogami ekspresowymi.

Wszyscy stracimy

- Okazuje się, że proceduralne spory powodują wielomiesięczne opóźnienia. W efekcie, z zapowiadanych ponad 2 tys. kilometrów dróg może powstać o połowę mniej. Odbije się to negatywnie na światowej opinii na temat Polski, ale przede wszystkim na naszym rozwoju i na sytuacji firm wykonawczych – martwi się Arkadiusz Protas, wiceprezes Business Centre Club.

Firmy już zainwestowały - Okazuje się, że przedsiębiorstwa uczestniczące w przebudowie kraju opracowały plany, zainwestowały pieniądze, zaciągnęły zobowiązania. Teraz, z powodu opóźnień wynikających z opieszałości lub niekompetencji urzędników i bałaganu w przepisach, nie mogą tych inwestycji realizować. Ponoszą z tego tytułu wymierne koszty – tłumaczy Protas.

Co jest powodem problemu?

- Niechlujstwo w tworzeniu prawa i błędy urzędników prowadzą do poważnych opóźnień. Aby to zmienić trzeba jak najszybciej uprościć przepisy dotyczące inwestycji środowiskowych w Polsce i dostosować je w taki sposób, aby unijne prawo nam nie przeszkadzało. Do tej pory rząd traktował te kwestie niepoważnie - uważa Ryszard Pazdan, ekspert BCC ds. zmian klimatycznych i ryzyk środowiskowych.

Potrzebne nadzwyczajne działania

Wydaje się jednak, że zagrożony plan budowy ekspresówek można uratować. W jaki sposób?

- Sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga podjęcia nadzwyczajnych działań, np. takich jak ostatnia nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych. Dzięki niej udało się ukrócić praktykę przeciągania procedury przetargowej przez uczestniczące w niej firmy, co znacznie skróciło czas od wyboru właściwego oferenta do podpisania z nim umowy – wyjaśnia A. Protas, wiceprezes BCC.

 

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24