Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić w łazience, zanim położysz płytki?

Artykuł sponsorowany
Uszczelnianie naroży to jedna z podstawowych czynności do wykonania w łazience przed układaniem płytek.
Uszczelnianie naroży to jedna z podstawowych czynności do wykonania w łazience przed układaniem płytek. Sopro
Podpowiadamy, jak krok po kroku odremontować łazienkę. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża teraz czas na uszczelnienie powierzchni.

Tak jak ściany, również posadzki przed ułożeniem okładzin ceramicznych wymagają wyrównania. Stosuje się do tego celu szpachle stabilne lub masy samopoziomujące.

- Tu do wyboru mamy dwie drogi – w zależności od możliwości remontowanego pomieszczenia. W przypadku prac terminowych, szczególnie polecamy zaprawę szybkowiążącą do jastrychów Sopro Rapidur M5, która sprawia, że wykonane przy jej użyciu jastrychy są gotowe do układania płytek już po 24 godzinach – mówi Paweł Wilk z firmy BOZ w Rzeszowie.

Na początek zagłębienie wykładamy folią i montujemy dylatację brzegową. Zaprawę mieszamy z wodą w odpowiednich proporcjach do uzyskania konsystencji wilgotnej ziemi. Wykładamy przygotowany materiał, kontrolując wymaganą wysokość.
Jednak nie w każdym pomieszczeniu istnieje możliwość stosowania wylewek grubowarstwowych.

Zastosowanie w tym przypadku znajduje cienkowarstwowy, samonośny jastrych epoksydowy Sopro EE 771, który można ułożyć na warstwie rozdzielającej lub na warstwie izolacji termicznej o grubości zaledwie 2 cm. Aby zwiększyć przyczepność do krawędzi istniejącego jastrychu, należy najpierw posmarować krawędzie warstwą kontaktową żywicy Sopro BH 869. Zaprawę epoksydową przygotowujemy mieszając jej dwa składniki mieszarką wolnoobrotową, aż do uzyskania jednolitej masy, a następnie przekładamy do czystego naczynia i powtórnie mieszamy mechanicznie. Tak przygotowaną zaprawę wykładamy w zagłębienie, rozprowadzamy równomiernie, ściągamy łatą i wygładzamy.

Eksperci Sopro przypominają, że może się zdarzyć, iż podczas prac renowacyjnych czy remontowych trafi się na szczególnie niestabilne i odkształcalne konstrukcje podłóg, które należy odpowiednio zabezpieczyć przed przystąpieniem do układania pytek ceramicznych. Pominięcie tego kroku może skutkować pękaniem fug czy całych materiałów okładzinowych. Aby temu zapobiec należy zastosować materiały mające zdolność kompensowania powstających naprężeń.

System płyt i mat odcinających Sopro, poza równoważeniem naprężeń, posiada szereg innych właściwości przydatnych podczas użytkowania – zwiększa sztywność, tłumi dźwięki i wspomaga izolację cieplną. Dla uzyskania takich właściwości stosujemy płyty Sopro FDP 558, układamy na świeżej warstwie zaprawy klejowej, jedna przy drugiej, na styk, w układzie mijankowym.

Uszczelnienie powierzchni

Wprawdzie płytki ceramiczne są wodoszczelne, ale woda może dostać się pod okładzinę przez połączenia płytek i dokonać zniszczeń pod ich powierzchnią. W łazience wymagane jest położenie uszczelnienia zespolonego przed przyklejeniem okładziny.

W domowych łazienkach, jako izolację przeciwwilgociową można zastosować zarówno uszczelnienie na bazie dyspersji polimerowej - Sopro FDF 525, jak i cementowe, elastyczne zaprawy uszczelniające Sopro DSF 523 lub Sopro TDS 823, w połączeniu z taśmami i narożnikami uszczelniającymi. W takim zastosowaniu sprawdzą się również maty uszczelniająco-odcinające Sopro AEB 640, wraz z systemowymi taśmami, uszczelkami i narożnikami.

Uszczelnienie odpływu liniowego zaczynamy od zdjęcia folii ochronnej dla zamocowania samoprzylepnej manszety uszczelniającej. Manszetę przykładamy i dociskamy do podłoża, a wolne krawędzie włókniny wbudowujemy w uszczelnienie i również dobrze dociskamy. Następnie, podczas uszczelniania podłoża całkowicie wbudowujemy manszetę w drugą warstwę uszczelnienia. Warto pamiętać, by podczas montażu odpływu liniowego postępować dokładnie według instrukcji producenta. Jeśli w zestawie nie ma odpowiedniej manszety do rynny odpływowej, odpływ uszczelnia się elastyczną powłoką uszczelniającą Sopro PU-FD wraz z siatką zbrojącą Sopro.

Zaprawę uszczelniającą Sopro DSF 523 przygotowujemy mieszając ją z odpowiednią ilością wody. Pracę rozpoczynamy od wtopienia narożników Sopro EDE w pierwszą warstwę uszczelnienia, a następnie wbudowujemy taśmę Sopro DBF 638. Przepusty rur instalacyjnych uszczelniamy uszczelką elastomerową Sopro EDMW lub Sopro EDMB. Aby uzyskać jednolitą warstwę o prawidłowej grubości, zaprawę uszczelniającą rozprowadzamy pacą zębatą 4-6 mm, a następnie wygładzamy gładką stroną pacy.

- Wykonując uszczelnienie tego typu warto kontrolować grubość świeżej warstwy, przestrzegając zapisów w karcie technicznej użytego materiału Po wyschnięciu nanosimy drugą warstwę uszczelnienia, w sposób analogiczny do warstwy pierwszej – mówi Paweł Wilk.

Ważna uwaga: aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń warstwy uszczelniającej podczas prac okładzinowych, powierzchnie poziome powinny zostać uszczelnione dopiero po ułożeniu okładzin na ścianach.

W przypadku zastosowania mat uszczelniających przygotowanie ich montażu zaczynamy od naniesienia gładką stroną pacy warstwy kontaktową kleju (np. Sopro No. 1 404 lub Sopro FKM XL), a następnie warstwy grzebieniowej zaprawy klejowej (pacą zębatą 3 lub 4 mm). Przykładamy matę Sopro AEB 640, dociskamy pacą lub wałkiem gumowym. Otwory odpływowe zabezpieczamy uszczelką podłogową lub ścienną Sopro AEB, również stosując wodoszczelny klej Sopro Racofix RMK 818. System mat uszczelniających Sopro AEB nadaje się do stosowania na ścianach i podłogach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24