Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej wiernych w Łodzi i regionie chodzi w niedzielę do kościoła

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Jeszcze w 1982 r. w kościołach diecezji łódzkiej pojawiało się w niedzielę średnio ponad 40 proc. wiernych.  W ostatnich badaniach frekwencja na mszach świętych spadła niemal o połowę
Jeszcze w 1982 r. w kościołach diecezji łódzkiej pojawiało się w niedzielę średnio ponad 40 proc. wiernych. W ostatnich badaniach frekwencja na mszach świętych spadła niemal o połowę Grzegorz Gałasiński
Archidiecezja łódzka jest druga od końca pod względem udziału w praktykach religijnych. Za to parafie są bardzo aktywne na Facebooku.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił wczoraj wyniki badań religijności Polaków. W archidiecezji łódzkiej w kościołach pojawia się 23,4 proc. wiernych. To najmniej w historii badań.

ISKK od 1980 r. w jedną ze zwykłych, jesiennych niedziel liczy wiernych w kościołach i osoby przystępujące do komunii. Porównuje to z liczbą katolików, odliczając starców i małe dzieci. W ten sposób wylicza, jaki odsetek wiernych praktykuje.

Wczoraj w roczniku Annua-rium Statisticum Ecclesiae in Polonia przedstawione zostały wyniki z jesieni 2016 r. Dane dla regionu łódzkiego świadczą o spadającej religijności.

W całym kraju w mszach św. uczestniczyło 36,7 proc. katolików. Do komunii przystąpiło 16 proc. Rok wcześniej było to odpowiednio 39,8 oraz 17 proc. Okazało się, że po roku niewielkiego wzrostu, Polaków w kościołach znów jest mniej.

Na tle Polski religijność mieszkańców Łódzkiego wypada jeszcze słabiej. Archidiecezja Łódzka jest pod tym względem druga od końca. Z 23,4 proc. wiernych na mszach wyprzedziła tylko diecezję szczecińsko-kamieńską z frekwencją 22,7 proc. A w niektórych parafiach w Łodzi i okolicach frekwencja spadła poniżej 15 proc.

Także osób głęboko religijnych przystępujących do komunii św. jest mniej niż w innych regionach kraju. W badaną niedzielę zrobiło to zaledwie 10,9 proc. wiernych archidiecezji łódzkiej.

W diecezji łowickiej do kościoła w niedzielę chodzi 29,7 proc. katolików, za to do komunii przystępuje 15,2 proc. wiernych. To stosunkowo duży odsetek, niewiele mniejszy niż przeciętnie w kraju.

Ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii św. Piotra i Pawła w Łodzi, zauważa, że postawy osób chodzących do kościoła się zmieniają.

- Coraz więcej wiernych należy do różnego rodzaju wspólnot - mówi ks. Kamiński. - Mam wrażenie, że coraz mniej osób chodzi do kościoła z przyzwyczajenia, a coraz więcej z wyboru - dodaje.

W pozostałych diecezjach obejmujących fragmenty regionu łódzkiego wskaźniki religijności są nieco wyższe. W archidiecezji częstochowskiej w kościołach było 32,2 proc. wiernych, u komunii 13,8 proc. W diecezji kaliskiej było to odpowiednio: 41,7 oraz 19,2 proc., we włocławskiej 32,2 oraz 12,9 proc., a w radomskiej 37,7 oraz 15,7 proc.

Rocznik ISKK objął też inne obszary działalności Kościoła katolickiego. Tu też region łódzki raczej jest w tyle.

Przykładowo w diecezji łódzkiej na 100 tys. wiernych przypada mniej niż sześciu kleryków. Jeszcze gorzej jest w diecezji łowickiej - jest ona jedną z zaledwie pięciu polskich diecezji, w których na 100 tys. wiernych jest mniej niż czterech kleryków.

Katolicy w regionie łódzkim stosunkowo rzadko przystępują do sakramentów. Przykładowo na 1000 katolików przypadają rocznie tylko trzy małżeństwa. Tymczasem w diecezji tarnowskiej i na Podlasiu sakramentalne małżeństwa zawierane są dwa razy częściej. W diecezji łowickiej na 1000 katolików przypadają cztery małżeństwa.

Region łódzki nie jest też najbardziej sprawny w komunikacji z wiernymi. W archidiecezji łódzkiej tylko 28 proc. parafii ma drukowane gazetki parafialne, w diecezji łowickiej tylko 18 proc. Tymczasem w diecezji bielsko-żywieckiej aż 64 proc. parafii drukuje gazetki, a w diecezji gliwickiej robi to prawie 87 proc.

Parafie z Łodzi i okolic są za to ponadprzeciętnie aktywne w internecie. Aż 21 proc. parafii z diecezji łódzkiej posiada profil na Facebooku. Średnio w kraju robi to 16 proc. parafii, a w diecezji łowickiej zaledwie 9,4 proc.

- Nie prowadzimy gazetki parafialnej, bo dziś nawet starsi ludzie mają internet - mówi ks. Wiesław Kamiński z Łodzi. - Parafianie są przyzwyczajeni do internetu, bo porozumiewają się z dziećmi mieszkającymi za granicą. Dlatego od dawna mamy stronę parafialną, profil na Facebooku oraz listę mejlingową, przez którą wysyłamy chętnym informacje o parafii - wylicza.

Archidiecezja łódzka dobrze wypada natomiast w dziełach pomocy rodzinom. Jest jedną z nielicznych w kraju, która prowadzi własny ośrodek adopcyjny. Posiada też katolicki telefon zaufania, który jest w dwóch trzecich diecezji. Ma też dom samotnej matki, a nie każda diecezja go posiada.

Wizyta duszpasterska. Jak się przygotować, gdy ksiądz przychodzi "po kolędzie"? [PORADNIK]

Komentarze

Prof. Wojciech Świątkiewicz, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

- Blisko 60 lat temu Karl Rahner wysunął tezę, że chrześcijaństwo przestaje być nawykowe, a staje się chrześcijaństwem z wyboru. Od tego czasu chrześcijanie w Europie przyzwyczaili się do swojego statusu mniejszości. Także w Polsce religijność coraz bardziej przybiera charakter zindywidualizowany, w jakiejś mierze niezależny od struktur kościelnych. Wskaźniki dominicantes mogą pokazywać osłabienie więzi z instytucją, jaką jest Kościół. Chrześcijaństwo jednak wciąż tworzy kanon polskiej kultury i pamięci. A Polska wciąż należy do najbardziej zorientowanych religijnie społeczności w kulturze europejskiej.

Ksiądz Wojciech Sadłoń, pallotyn, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego:

- Można zauważyć, że ludzie są coraz mniej otwarci na sferę duchową. Jednakże niemal wszyscy Polacy czują się związani z katolicyzmem, co ukazuje względna stabilność trendów z ostatnich pięciu lat. W roku 2015 r. nastąpił lekki wzrost procentowy osób uczestniczących w niedzielnej mszy św. i przystępujących do komunii św. W 2016 r. odsetek osób praktykujących obniżył się. Zwiększyła się zaś liczba udzielanych chrztów i małżeństw sakramentalnych oraz zwiększyła się liczba dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24