Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej inżynierów chce pracować w kraju

Józef Lonczak
Z 25 proc. do 40 proc. wzrosła liczba studentów uczelni technicznych, którzy zdecydowanie chcą pracować w Polsce.

Równocześnie z 4 proc. do 1 proc. spadała liczba tych, którzy chcieliby wyjechać z Polski na stałe. Wybierając przyszłego pracodawcę, przyszli inżynierowie będą się kierować kolejno: wynagrodzeniem, możliwościami rozwoju zawodowego oraz branżą, w której działa firma. Takie wnioski wynikają z ogólnopolskiego badania PROinżynier*, zorganizowanego przez firmę inżynierską PROCHEM SA we współpracy ze stowarzyszeniem studentów BEST.

Inżynier w Polsce

Z trzeciej edeycji badań wynika, że zdecydowana większość przyszłych inżynierów preferuje pracę w kraju, dodatkowo widać pozytywny trend w liczbie osób, które są zdecydowane pracować w Polsce. Spadła liczba osób, które wolałyby pracować w kraju, jednak nie wykluczają możliwości wyjazdu na pewien czas do pracy za granicę. W pierwszej edycji badania PROinżynier taką opcję rozważała ponad połowa respondentów, w ostatniej odsetek takich osób zmalał do 42 proc. Obecnie ponad 40 proc. osób zadeklarowało chęć podjęcia pracy w Polsce, w zeszłym roku taką odpowiedź zaznaczył, co trzeci respondent, natomiast 2 lata temu zaledwie 25 proc. Zdecydowanie spadł też odsetek studentów, którzy chcą wyjechać z Polski na stałe – w pierwszej edycji wyniósł ponad 4 proc., w tym roku natomiast taką odpowiedź wskazała zaledwie 1 na 100 osób.

 

Zarobki jako powód

Najważniejszym czynnikiem (60 proc. badanych), który mógłby skłonić ich do wyjazdu do pracy za granicę byłyby niskie zarobki w kraju. Liczba takich odpowiedzi zmniejszyła się jednak o ponad 10 punktów procentowych względem poprzedniej edycji, co może oznaczać poprawę oceny wynagrodzeń w kraju przez studentów uczelni technicznych. Połowa studentów wskazała na brak perspektyw rozwoju zawodowego, co piąty student zdecydowałby się na wyjazd ze względu na sytuację gospodarczą w kraju.

Za co cenimy pracodawców?

Studenci pięciu największych uczelni technicznych w Polsce już po raz trzeci wskazali, co będzie dla nich najważniejsze przy wyborze potencjalnego pracodawcy.

W tegorocznej edycji (podobnie jak w poprzedniej) kolejność odpowiedzi była niemal identyczna:

  • - wysokość wynagrodzenia,
  • - możliwość rozwoju osobistego i zawodowego (bezpłatne lub dofinansowane szkolenia, studia podyplomowe, itp.),
  • - branża, w której działa firma.

Oznacza to, że studenci chcą pracować w wyuczonym zawodzie i chcieliby znaleźć miejsce pracy, w którym będą mogli wykorzystywać swoją wiedzę, a także ją poszerzać.

- Zmienna sytuacja na rynku pracy w Polsce jak również za granicą, w dużym stopniu zweryfikowała plany emigracyjne przyszłych inżynierów. Wzrost liczby studentów zdecydowanych na podjęcie zatrudnienia w kraju może wynikać między innymi z coraz lepszej oceny polskich pracodawców. Rosnąca podaż młodych, wykształconych osób rozpoczynających karierę zawodową jest bardzo dobrą informacją dla firm – znalezienie pracowników powinno być teraz łatwiejsze – komentuje Marek Kiersznicki, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w PROCHEM SA.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24